Albánsko 2017 - Motomagazín trip - už sme doma!

3025 km, 10 dní, 3 moto, 6 ľudí
Trasa: SK - Maďarsko – Srbsko – Kosovo – Albánsko – Čierna Hora – Bosna a Hercegovina – Chorvátsko – Maďarsko – SK

Kto miluje motorkárčenie a má možnosť ako my, nesleduje lastminute na portáloch cestoviek, ale vytvorí si najväčší letný zážitok sám.  Tento krát ja s Ankou (KTM 1290 Super Adventure R), Palko s Jankou (BMW R 1200 GS Adventure), a Rudko s Betkou (BMW R 1200 GS Adventure), vytvorili cestovateľský tím pre  zážitkovú a poznávaciu trasu tohto leta. Ja som na Garmine v obmedzeniach zapol slovo diaľnice (teda trasa viedla úplne mimo diaľnic), Palko nás do Albánska viedol podľa mapy a čísel ciest, pričom jediné isté bývanie sme mali v Srbsku v Bački Petrovac, kde Palko udržuje dlhoročné vzťahy so slovenskou komunitou. Zvyšné noci sme spali tam, kde prišlo.

Jediné čo na takúto cestu potrebujete je radosť z dobrodružstva ktoré vždy príde, potom dobrú partiu a to sme mali.  Prešli sme 7 krajín, videli sme krásne, prekvapujúce, dych berúce ale i smutné veci. Bola to cesta o poznávaní krajín, ľudí, kultúry, gastronómií a nakoniec i samých seba. Dopadlo to tak ako som očakával a som šťastný, že som tu bol práve s týmito ľuďmi.

Top zážitkov bolo veľa, v skratke spomeniem:
Kosovo - Kosovská Mitrovica - Balkánskou vojnou zničené a následne postavené mesto delí rieka Ibar na dve etnické polovičky, Srbskú a Albánsku a v časti kde sme boli prevažuje islám, ktorý je jasný zo všade prítomných mešít. Jeden z mostov je nepriechodný, strážia ho medzinárodné sily a dostať na povolenie vstúpiť vybavil Palko.

Albánsko – Po vstupe do Albánska sme šli smerom k moru po novej ceste E851, ktorá je dvojprúdová v oboch smeroch. Nepamätám si, žeby som v živote prechádzal krajšou vysokohorskou panoramatickou cestou ako je táto. Má cca 115 km smerom k moru, točí sa i okolo rieky Drin, ktorá ústi  do Jadranského mora. Cesta je vysekaná do skál, prechádza vysokánskymi premosteniami a všetci kladieme klobúk dolu pre Albánskom ako ju rýchlo postavilo v týchto extrémnych podmienkach. Ako povedal Palko, ak by sme takéto geografické podmienky mali u nás, tak Slovensko by ju nepostavilo ani za 50 rokov. Oddychový pobyt pri mori, ošarpané ale i luxusné hotelíky, lemujú prehustené pláže Albánska. Skromné ubytko tu nájdete za 10 Eur na osobu, jedlo a pitie je tu lacné. Burek s tvarohom či s mäsom je pre mňa droga, Albánci majú výbornú kuchyňu a sú celkom príjemný ľudia. Len keby nekadili do mora pri pláži a nemali celú krajinu jeden veľký bordel.

Čierna Hora – Durmitor. Durmitor je národný park a všetky cesty okolo neho sú vo výške 1400 m.n.m  a viac. Samotná vysokohorská cesta ide prevažne v 2000 m.n.m. a poskytuje také výhľady, že sa vám tají dych. Ak si dáte trasu z mesta Žabljak dostávate skoro 50 km zážitkovej trasy na ktorú nikdy nezabudnete. Posledná časť trasy prechádza nespočetnými tunelmi vysekaných v skale a tie vás privedú k Pivskému jazeru, ktoré sa točí okolo horských masívov. Neviete čo máte skôr pozerať, farbu vody alebo majestátne pohorie. Spodnou trasou cca 115 km sa potom vraciame späť okolo Žabljaku  a pokračujeme k dych berúcemu údoliu Tara. Celý okruh je ako stvorený pre motorkárov tak nielen, že niečo vidíte, ale si aj krásne zajazdíte. I tu je pomerne lacno, opäť máme ubytovanie za 10 Eur na osobu a i v tejto krajine kuchárskemu remeslu rozumejú. V miestnej pekárni sme skoro vyjedli makovú Baklavu. Keď prejdete hranice z Albánska, akoby ste zrazu boli v inom svete.

Bosna a Hercegovina - V prvej časti sme si krásne zajazdili v peknom prostredí. V Bosne sme ale ostali zaskočení ľuďmi s ktorými sme sa stretávali, či na pumpách, alebo pri iných službách, ktoré na ceste potrebujete. Doslova z nich vyžarovalo, že nás nechcú ani vidieť.  Všetky odpovede na naše otázky boli cez zuby, nájsť bývanie v piatok noci cca o 22.00 hod na našej trase bolo skoro nemožné a nakoniec sme sa museli rozdeliť, dve posádky spali v hoteli (52 Eur izba pre dvoch), v mestečku kde sa celú noc bila mládež na neďalekej diskotéke. Ja som sa s Ankou cca o 23.00 h predieral po hlavnej ceste popri diskotéke, ktorá bola plná mladých poopíjaných ľudí ktorí sa trhali asi každý s každým a nakoniec som bol rád, že som cez nich prešiel a niekto nás nezhodil na zem, pričom 2 zasahujúce policajné autá nás úplne ignorovali. Pred polnocou sme v meste cca 30 km od tohto mesta našli bývanie za 35 Eur pre dvoch na noc. Čo vás ale v Bosne prekvapí je to, ako tu je lacno, benzín stojí cca 85-90 Centov a za obrovské jedlo v reštaurácii aj s nápojmi zaplatíme pre dve osoby 8 Eur. Aj v obchodoch sú ďaleko lacnejšie potraviny ako u nás.

Žiaľ nateraz iba toľko v skratke, úplnú reportáž pripravujem do niektorého z najbližších vydaní Motomagazínu. Dozviete sa aj:
- od našich spolujazdkýň, ako sa dá takáto cesta vydržať na sedadle vzadu
- pripravujem mnoho zaujímavostí z cesty, o ktorých sa nemáte možno ako inak dozvedieť
- KTM 1290 Super Adventure R – test na dlhé cestné trasy, a aké boli potrebné úpravy pred cestou

Musím poďakovať:
KTM CEE s.r.o. Bratislava za zapožičanie KTM 1290 S ADV R
Z KTM Peťovi Kaštílovi za promptné vybavenie potrebných povolení
Styx Vráble za oblečenie Clover Crossover 3  / GT PRO2
Styx Vráble za deflektor LOSTER 
Moteam Šurany za 2 x Furygan topánky (JET Air D30 / Jet D30)
Moteam Šurany za 2 x Furygan rukavice (ROCKET EVO / GRAPHIC LADY)

Vlado Brniak25.07.17, VladiB    
Foto titulka
Albánsko 2017 - Motomagazín trip - už sme doma!

Fotogaléria
VladiB - Divoké Albánsko, Krásne Montenegro, 7 krajín, 3000 km - 400 fotiek

fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fffffff
fff
Diskusia k článku
Vložiť príspevok môže iba registrovaný užívateľ.
Mediálni partneri
Motomagazín
Reklamní partneri
Copyright © 2oo4-2o17 eXe | ISSN 1337-3064 | Všetky práva vyhradené | Redakcia | RSS | Prístupnosť | motocykel.sk na Facebooku | 0.04748