Turistické články

Karakoramská diaľnica

Publikovaný

on

Karakoramská diaľnica je najvyššia cesta so spevneným povrchom na svete. Spája Čínu a Pakistan naprieč Karakoramskými vrchmi cez Khunjerabský pass vo výške 4693 metrov. Spája Xinjangský región v Číne so severným Pakistanom.

História

Karakoramská diaľnica, v Číne tiež známa ako Diaľnica priateľstva, bola postavená čínskou a pakistanskou vládou v roku 1986 (po dvadsiatich rokoch prác). 810 Pakistanských a 82 čínskych robotníkov zomrelo pri jej výstavbe. Trasa Krakoramskej diaľnice vedie po chodníkoch niekdajšej Hodvábnej cesty.
Na pakistanskej strane bola diaľnica vyhotovená organizáciou FWO (Frontier Works Organization), zamestnávajúcou pakistanských armádnych inžinierov. V súčasnosti je história diaľnice dokumentovaná generálom vo výslužbe Muhammadom Mumtazom Khalidom, ktorý bol aj pri jej výstavbe.

Diaľnica

Diaľnica má dĺžku 1300 km a vedie z Kashgaru (Čína) do Havelianu (Pakistan). Prechádza cez kolíznu zónu medzi Áziou a Indiou v miestach, kde sa stretávajú Čína, Tadžikistan, Afganistan, Pakistan a India. Tým, že zasahuje do oblasti Kašmíru (o ktorý vedú spor India a Pakistan), je tiež významným strategickým miestom.

Tridsiateho júna 2006 bola medzi Pakistanskou diaľničnou správou a Čínskou správnou a administratívnou komisiou (SASAC) podpísaná dohoda o prestavaní a zlepšení Krakoramskej diaľnice. Na žiadosť SASACu bude diaľnica prestavaná z terajšej šírky 10 metrov na šírku 30 metrov. Bude tak isto zlepšená, aby lepšie odolávala nákladným vozidlám a extrémnym vplyvom počasia.

Čína aj Pakistan sa budú snažiť napojiť diaľnicu na Gwadarský prístav.

Mestá cez ktoré diaľnica prechádza

Rawalpindi, Hasanabdal, Haripur, Abbottabad, Mansehra, Shinkiari, Batgram, Basham, Beshari, Dasu, Chilas, Bunji, Gilgit, Denyor, Chalt, Nagar, Karimabad, Gulmit, Passu, Sost, Khunjerab Pass, Tashkurgan, Ghez, Upal, Kashgar ? Čínska železnica.

Turizmus

V posledných rokoch sa diaľnica stala miestom dobrodružnej turistiky. Tak isto ju využívajú horolezci a cyklisti na uľahčenie prístupu k horám, ľadovcom a jazerám. Nachádzajú sa tam dve základné miesta pre horolezecké expedície umiestnené v severných oblastiach Pakistanom spravovaného Kašmíru.

Hory a ľadovce pri Karakoramskej diaľnici

– K2, na hraniciach Pakistanu a Číny, druhý najvyšší vrch na svete, 8611 metrov
– Nanga Parbat, Pakistan, deviaty najvyšší vrch na svete, 8125 metrov
– Gasherbrum I, na hraniciach Pakistanu a Číny, 11ty najvyšší vrch na svete, 8080 metrov
– Broad Peak, na hraniciach Pakistanu a Číny, 12ty najvyšší na svete, 8047 metrov
– Gasherbrum II až IV, Pakistan, 13ty až 17ty najvyšší, 8035 metrov – 7932 metrov
– Masherbrum (K1), Pakistan, 22hý najvyšší, 7821 metrov
– Muztagh Ata, Čína, 7546 metrov
– Kongur Tagh, Čína, 7719 metrov

Rieky a jazerá

Z diaľnice sa prístupné aj niektoré jazerá:

– Karakul Lake v Xinjiang (Čína)
– Sheosar Lake v Deosai Plains (Pakistan)
– Satpara Lake v Skardu (Pakistan)
– Shangrila Lake v Skardu (Pakistan)
– Rama Lake blízko Astore (Pakistan)

Rieka Indus ide pzdĺž diaľnice v dĺžke asi 200 km, kde sa odpája do Himalájí.

Deosai Planiny

Deosai Planiny sú druhé najvyššie položené na svete, vo výške 4115 metrov. Pokrývajú územie asi 3000 km². V roku 1993 sa stali Deosaiským národným parkom.

Spoj medzi Gihlgitom a Kashghartom

Od prvého júna 2006 jazdí medzi Gihlgitom (Pakistan) a Kashghartom (Čína) každodenný spoj.

Počasie

Karakoramská diaľnica je najlepšie zjazdná na jar alebo skorú jeseň. Počas zimy na ňu napadne množstvo snehu, čím sa diaľnica stáva neprejazdná. Monzúnové dažde v júli a auguste spôsobujú zosuvy svahov, ktoré blokujú cestu na niekoľko hodín alebo dlhšie. Hraničný prechod na diaľnici je otvorený iba medzi 1. májom a 15. októbrom každý rok.

Karakoramská diaľnica

Karakoramská diaľnica

6 komentárov

Najčítanejšie

Exit mobile version