Katriňák už na 10. priečke

Slovenský motocyklový reprezentant Jaroslav Katriňák sa po 5. etape Rely Dakar posunul už na 10. miesto v priebežnej klasifikácii. Bývalý majster sveta v endure podáva pri svojom treťom štarte na slávnej púštnej rely stabilné výkony a v stredu obsadil v etape, ktorá viedla z Ouarzazate do Tan Tanu na území Maroka 11. priečku, čo je jeho najlepší tohtoročný výsledok. Najväčším historickým úspechom tridsaťdeväťročného rodáka z Martina je etapový triumf (6. etapa) v roku 1999.
Kým utorok patril na Dakare španielskym jazdcom, v stredu sa presadili Francúzi – konkrétne obhajcovia titulov vo svojich kategóriách Cyril Despres na motocykli KTM a Stephane Peterhansel na automobile Mitsubishi Pajero. Medzi motocyklami dosiahol Despres na 386-kilometrovom meranom úseku čas 3:47:40 h a získal druhý etapový vavrín na 28. ročníku podujatia. Na druhom mieste skončil aktuálny líder pretekov Španiel Marc Coma, ktorý si pred Despresom udržal neveľký náskok (1:25 min). Jaroslav Katriňák stratil na víťaza 16:20 min a v celkovom poradí zaostáva za Comom o viac ako 50 minút.
V kategórii automobilov sa po prvý raz tohto roku presadil veľký favorit Stephane Peterhansel. Víťaz posledných dvoch ročníkov Dakaru v tíme Mitsubishi a predtým aj šesťnásobný šampión na motocykli zvíťazil s viac ako minútovým náskokom pred Američanom Markom Millerom na Volkswagene. Na treťom mieste skončil ďalší jazdec na Mitsubishi Španiel Joan Roma. V celkovom poradí po piatich etapách si vedúcu priečku udržal Španiel Carlos Sainz pred Nemkou Juttou Kleinschmidtovou, na bronzový stupienok sa posunul bývalý francúzsky zjazdár Luc Alphand (Mitsubishi).
Piatu etapu v súťaži kamiónov vyhral Rus Vladimir Čagin a vedie aj v celkovom poradí pred Karlom Lopraisom (ČR), ktorý dnes skončil na tretej pozícii. Dnes druhý Firdaus Kabirov z Ruska v celkovom poradí už dýcha na chrbát Lopraisovi s menej ako minútovou stratou.
Vo štvrtok už účastníci Rely Dakar opustia územie Maroka a 792-kilometrová trať ich privedie už na okraj Sahary do mauretánskeho Zoueratu.
Výsledky – streda: Motocykle: 5. etapa: 1. Cyril Despres (Fr.) KTM 3:47:40 h, 2. Marc Coma (Šp.) KTM +3:41 min, 3. Isidre Esteve Pujol (Šp.) KTM +5:18, 4. Ruben Faria (Port.) KTM +8:14, 5. Carlo de Gavardo (Čile) KTM +8:21, 6. Andy Caldecott (Austr.) KTM +10:54,… 11. Jaroslav Katriňák (SR) KTM +16:20.
Poradie po 5. etape: 1. Marc Coma 14:09:18 h, 2. Cyril Despres +1:25 min, 3. Isidre Esteve Pujol +6:28, 4. Carlo de Gavardo +11:52, 5. Andy Caldecott +26:54, 6. David Casteau (Fr.) KTM +26:57… 10. Jaroslav Katriňák +50:31.