Ministerstvo vnútra začalo prípravu na vydávanie nových občianskych preukazov v roku 2004. V súčasnosti je ministerstvo vnútra pripravené po legislatívnej, organizačnej, personálnej a technologickej stránke.
Prvú súťaž na dodanie polykarbonátových kariet vyhlásilo ministerstvo vnútra v apríli 2005. Ministerstvo vnútra túto súťaž zrušilo, pretože ani jeden z uchádzačov nesplnil súťažné podmienky. Ministerstvo vnútra vyhlásilo novú súťaž na dodanie nových občianskych preukazov 5. januára 2006. Jeden z uchádzačov vtedy vzniesol námietku proti súťažným podkladom, ktorú úrad pre verejné obstarávanie zamietol. Do 30. marca 2006 predložili traja uchádzači svoje ponuky a 28. apríla 2006 im ministerstvo vnútra zaslalo vyhodnotenie ponúk. Jeden z uchádzačov podal proti vyhodnoteniu žiadosť o nápravu, ktorú ministerstvo vnútra zamietlo. Dňa 22. mája 2006 podal tento uchádzač námietku, ktorú vyhodnotí úrad pre verejné obstarávanie. Až po rozhodnutí úradu bude možné ukončiť verejné obstarávanie a podpísať zmluvu na dodanie polykarbonátových kariet.
Ministerstvo vnútra preto nezačne vydávať nové občianske preukazy 1. júla 2006. Obstarávanie prebieha podľa zákona o verejnom obstarávaní. Zákon o verejnom obstarávaní umožňuje neúspešným uchádzačom podávať opakovane námietky alebo podnety, ktoré súťaž predlžujú.
Nový zákon o občianskych preukazoch nadobudne účinnosť 1. júla 2006
Nový zákon upravuje podmienky vydávania nových občianskych preukazov formátu Európskej únie (EÚ). Zavedenie nového občianskeho preukazu formátu EÚ vyplynulo z potreby splnenia minimálnych bezpečnostných noriem uvedených v Rezolúcii zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli v rámci Rady zo 17. októbra 2000. Táto rezolúcia bola prijatá z dôvodu boja proti falšovaniu dokladov, ako dôležitého prvku boja proti organizovanému zločinu a nelegálnemu prisťahovalectvu do členských štátov EÚ.
Nové občianske preukazy
Nové občianske preukazy oproti súčasným budú obsahovať množstvo bezpečnostných ochranných prvkov. Ide napríklad o laserové gravírovanie, ochrannú fóliu s opticko-variabilnými prvkami, mikrotext, atď.
Súčasťou občianskeho preukazu bude aj údaj o štátnom občianstve. Dnešný občiansky preukaz ho neobsahuje, čo spôsobuje občanom problémy pri cestovaní na tento doklad do krajín EÚ. Občianstvo sa bude v občianskom preukaze uvádzať na základe štandardov Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo.
Súčasťou občianskych preukazov formátu EÚ bude elektronicky nasnímaná podoba tváre občana a jeho podpis. Zákon však v tomto smere umožňuje výnimky pre nevidiacich a nevládnych občanov.
Snímanie tváre
Bezvládny občan dlhodobo pripútaný na lôžko bude podávať žiadosť o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom splnomocnenej osoby. Súčasťou žiadosti musí byť podpis bezvládneho občana a potvrdenie od lekára o bezvládnosti. Nasnímanie podoby tváre a podpisu vykonajú pracovníci príslušného úradu priamo u občana prostredníctvom prenosného prístroja na podanie žiadosti. Druhá možnosť je nasnímanie podoby občana z fotografie 3,5 x 4,5 cm, ktorú predloží k žiadosti.
Podobu nevidiaceho občana bude možné nasnímať s okuliarmi s tmavými sklami. Pre prípad zneužitia budú musieť aj títo občania predložiť potvrdenie lekára.
Rehoľné sestry sa budú môcť na rozdiel od súčasnosti rozhodnúť, akú podobu chcú mať v občianskom preukaze. V súčasnosti sa musia fotografovať v rehoľnom rúchu a s prikrývkou hlavy.
Vydávanie občianskych preukazov
Občiansky preukaz formátu EÚ bude občanovi vyhotovený najneskôr do 30 dní od podania žiadosti o jeho vydanie /v súčasnosti sa vydáva na počkanie/. Lehota však nebude plynúť, pokiaľ nebude nasnímaná podoba tváre občana a podpisu alebo nebudú predložené potrebné doklady.
Doteraz vydané občianske preukazy zostávajú v platnosti.
Správne poplatky
Poplatky za občianske preukazy sa na základe novely zákona o správnych poplatkoch zmenili už od 1. januára 2006. Zvýšenie poplatkov ministerstvo vnútra navrhlo, aby sa dosiahla úroveň nákladov na vydanie občianskeho preukazu.
Za podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu tak občan zaplatí už 150 korún. Správny poplatok za vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz predstavuje 500 korún /predtým to bolo 200 korún/. Vydanie občianskeho preukazu za stratený, zničený alebo poškodený opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch sa zvýšil z 500 na 1000 korún.
Bezplatné vydávanie občianskych preukazov
Naďalej bezplatné zostáva vydanie prvého občianskeho preukazu. Bezplatne bude vydaný aj nový občiansky preukaz, o ktorý občania požiadajú napríklad po zmene názvu obce, ulice, či po skončení doby platnosti starého občianskeho preukazu. Občania, ktorí majú občiansky preukaz vydaný pred 1. júlom 2006 s neobmedzenou dobou platnosti, budú môcť požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu, ak uplynulo aspoň 10 rokov od vydania ich doterajšieho občianskeho preukazu. Vydanie takéhoto občianskeho preukazu bude takisto bezplatné.