Connect with us

Motoporadňa

Ako správne zazimovať motorku – 5 krokov!

Publikovaný

on

A je to tu zas

Leto prebehlo ako voda. Jeseň ešte rýchlejšie a pre veľa z Vás je to čas zazimovať svoje lásky. Pre niekoho to bude prvá zima, pre iného už X-tá. Ale správne zazimovanie rozhodne, či tvoje beybe naštartuje tak hladko na jar, ako po celú sezónu. Je paradox že píšem o zazimovaní práve já, vzhľadom na to že jazdím a cestujem celoročne. Rekord mám okolo -11/-12 a absolútne nezazimovávam. Moja sezóna začína 1.1. a konči na nový rok, no napriek tomu ti poradím v 5 krokoch ako správne zakonzervovať svoju motorku tvoju ďalšiu sezónu.

1. Čistota pol života

Je to úplne prvá vec, ktorú by si mala/mal spraviť. Vydrhnúť svoje beybe tak, že sa s neho bude dať žrať. Nezabudni ani na reťaz a rozetu, ktorú vydrhni pekne kefou a dobre naolejuj aby si zabránila/nil hrdze v prípadne vlhkosti. Niektorí hračičkovia ju dávajú aj do benzínu, ale nie je to absolútne nutné. Ktoré prípravky použiť, vieš už sám.

Nový olej a filtre. Tu existujú dve teórie. Prvá nechať starý olej v motorke veď aj tak stojí a potom to na jar prepláchnuť novým. Druhá – dať na zimu ten bordel preč a na jar len skočiť a letieť. Nechám to na Vás, ale ja som zástanca druhej teorie. Ako bude vyzerať stena hrnca ak tam necháš pol roka guláš a potom ho vyleješ a naleješ nový do toho istého hrnca? Voľba je na tebe.

2. Daj mu výdatne napapať!

Benzín kamaráde. Pekne do-plna a kilo alebo to, čo má to najväčšie oktánové číslo ale E5 je tvoj cieľ. Hlavne platí pre kovové nádrže kde môže vznikať v nádrži kondenz a to fakt nechceš. Predsa len ti to tam bude stáť možno aj pol roka, ak ti je zima dlho 😀 Plastové ich môžu mať aj prázdne.

Použi stabilizátor benzínu. Je to skvelá vec ktorá stabilizuje chemické procesy a jednoducho povedané ti ten benzín zostane čerstvý. Pri karburátore to môže byť problém kvôli gumeným častiam, ktoré dokáže pekne rozleptať a urobiť peknú paseku.

3. Šťava

Máš iba tri možnosti ako udržať baterku zdravú a nabitú. Prvá možnosť jazdiť stále asi pre teba padá. Druhá možnosť je najlacnejšia a to vyňať batériu z motorky. Ak máš tu možnosť a tvoja garáž/pivnica/sklad nemá vyhrievanie alebo nie je možné zabezpečiť stálu teplotu, daj si ju domov do šuflíka. Ak tvoje beybe je v teple celý rok, tam nie je čo riešiť. Nevýhoda odpojenia batérie alebo aj jej odstránenie je tá, že jej životnosť padá. Každej batérii nerobí dobre, ak sa vybije až na 0. Áno, dá sa to takto robiť ale jej životnosť sa veľmi skracuje.

Tretia drahšia ale najlepšia možnosť, je inteligentná nabíjačka. Dá sa kúpiť v každom moto aj nemoto obchode. Dokáže simulovať záťaž a udržiavať motorku v top stave. Výhoda takejto inteligentnej nabíjačky je, že má veľa ďalších funkcií. Stále máš prehľad v akom stave máš svoju baterku, predĺži jej život na maximum a drží ju v top kondícií. Dokonca ju dokáže aj oživiť. Ako bonus ju vieš použiť aj na auto. Funguje na princípe detekovania a simulovania bežnej záťaže – ako by si stále jazdil. Môžeš ju mať napojenú priamo na baterke ktorá je v motorke.

4. Socha

Cena pneumatík stojí dnes raketu. Ale o tom po tom. Veľa z nás si na pneu dávajú záležať a nejazdia s kockatými, starými gumami, keďže vieme že to je tá jediná vec na svete, ktorá nás drží všetkých pri živote. No moment – teraz bude tá 200+kg motorka stáť bez pohnutia pol roka na jednom mieste, je to dobre? Nie je! V prvom kole by si mal/a pneumatiky viac nahustiť. Všetci vieme, že vzduch uniká a mal by sa kontrolovať aj keď si len víkeňďák, minimálne každé dva týždne. Nahusti gumy viac, aby boli tvrdšie a držali tvar a počítal si z prípadným únikom vzduchu.

Ak máš hlavný stojan na motorke, šups naňho a ak nie tak použi ručné stojany. Ak nemáš ani jedno a máš to na bočáku – ako robíš údržbu reťaze? Tak platí bod vyššie. Viac tlaku a každé dva týždne posunúť trošku dopredu dozadu aby guma nebola pol roka na jednom mieste.

5. Zima, vlhko a tma

Posledný bod je individuálny, ale posledná veta tohto textu platí pre každú motorku. Je dobré cez motorku prehodiť moto-plachtu alebo aj deku. Aby beybe nebola zima. Nie, ale kvôli prachu, chladu a vlhkosti. Je dôležité udržať motorku v suchu a nad bodom mrazu, to je alfa-omega. A ako posledné čo musíte spraviť je poďakovať jej za krásnu sezónu a dať jej pusinku 😀

Motobulhar

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri