Connect with us

Spravodajstvo

Pri kúpe auta a motocykla sa falšovaných údajov v TP už netreba obávať

Publikovaný

on

Pri kúpe auta a motocykla sa kupujúci už nemusia báť falšovaných údajov v technickom preukaze.

Riziko falšovania či pozmeňovania údajov o vozidle sa pri kúpe najmä dovezených, či ojazdených áut a motocyklov znížilo. Elektronický technický preukaz, ktorý zaviedlo Slovensko ako prvé v EÚ, po roku jeho používania aj podľa policajných štatistík ani raz nesfalšovali. Pre kupujúcich to znamená vyššiu bezpečnosť nákupu ojazdených automobilov a motocyklov.


Bratislava, 27. septembra 2011 – Nový typ osvedčenia o evidencii vozidla, tzv. malý technický preukaz, ktorý zaviedlo Slovensko v polovici minulého roka, zmaril možnosť falšovať alebo pozmeňovať na ňom uložené údaje. Dosvedčujú to aktuálne policajné štatistiky. Za rok od zavedenia vydávania nových, polykarbonátových osvedčení o evidencii vozidla, od júna 2010 do konca júna 2011, ich bolo vydaných viac ako 632-tisíc kusov. Podľa informácií poskytnutých Prezídiom Policajného zboru SR 3. augusta 2011, počas uvedeného obdobia nezaevidovala polícia ani jediný prípad falšovania či pozmeňovania údajov na tomto doklade.

Vysokú úroveň ochrany uložených údajov pred ich pozmeňovaním či falšovaním potvrdzuje aj Michal Ševčík, solution architekt spoločnosti Hewlett-Packard Slovakia, ktorá nový doklad pripravila.
„Ochranu údajov na čipe osvedčenia zabezpečujú mechanizmy pasívnej aj aktívnej autentifikácie, takže ich nemožno pozmeniť bez toho, aby sa to dalo rozpoznať. Napríklad VIN číslo, čo je vlastne jedinečné číslo pre každé vozidlo, je chránené na osvedčení niekoľkými rôznymi spôsobmi. Je preto prakticky nemožné tento údaj sfalšovať,“ informuje M. Ševčík.

Slovenská republika zaviedla nový typ osvedčenia o evidencii vozidla vlani v júni, ako vôbec prvý štát v rámci celej Európskej únie. Jeho využitie v praxi znamená, že kupujúci áut, ktoré už majú pridelený nový typ osvedčenia o evidencii si môžu byť istí spoľahlivosťou uvádzaných údajov. Overiť si ich môžu v čítacích zariadeniach, tzv. kioskoch, ktoré sú verejnosti k dispozícii na všetkých dopravných inšpektorátoch v rámci celého Slovenska, ale aj na niektorých obvodných oddeleniach Policajného zboru. Novinkou je, že kontrolu údajov na osvedčení o evidencii si môže urobiť každý už aj doma, ak má počítač a k nemu nainštalovanú čítačku čipových kariet.

Tým však potenciál tohto nového dokladu zďaleka nie je vyčerpaný.
„Z hľadiska kapacity čipu pre zápis dodatočných informácii je doklad pripravený aj na ďalšie údaje, napríklad o technickej a emisnej kontrole, či stave poistenia,“ približuje technické možnosti nového osvedčenia M. Ševčík.

Nový doklad je ukážkou, že projekty z oblasti informatizácie môžu občanom pomôcť v mnohých praktických životných situáciách, ale aj celkovo uľahčiť komunikáciu občanov s inštitúciami z ich domovov, pracovísk či odkiaľkoľvek cez internet.

O spoločnosti HP
HP neustále vytvára nové príležitosti k tomu, aby technológie mali zmysluplný prínos pre jednotlivcov, firmy, štátnu správu a celú spoločnosť. Portfólio najväčšej technologickej firmy sveta zahŕňa tlačové riešenia, osobnú výpočtovú techniku, softvér, služby a IT infraštruktúru. Konvergenciou cloudu a konektivity vytvára HP perfektne previazané, bezpečné a kontextovo vysoko senzitívne prostredie pre dokonale prepojený svet.
Ďalšie informácie o spoločnosti HP (NYSE: HPQ) sú k dispozícii na webe www.hp.com [linka].


Tlačová správa

Hewlett-Packard Slovakia s.r.o. Janka

4 komentáre

1 komentár

  1. Slon

    28. septembra 2011 at 4:34

    … Je preto prakticky nemožné tento údaj sfalšovať,“…
    😶…a technicky? 😈 😕

  2. milan3232

    28. septembra 2011 at 12:45

    Problem nie su falsovane udaje v TP, ale zlegalizovane kradnute auta/ moto. A to nema nic s TP… 👎

  3. VladiB

    6. októbra 2011 at 13:09

    No neviem, ja si myslím, že v oblasti zlodejín áut a motoriek je asi táto studňa bezo dna. Keď som tuším tento týždeň počul v správach že u nás odhalili skupinu zlodejov áut a s legalizáciou na DI im pomáhali priamo policajti, tak……………… sodomáááááááááá

  4. Brano

    21. októbra 2011 at 10:01

    Jasne, ani telefonne karty s takymito cipmi sa nedali sfalsovat 😁
    debili na DI budu pouzivat kartoteky este 100 rokov a robit v nich chyby a nelegalne prihlasovat co sa im zachce.

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri