Connect with us

Motoporadňa

II. Koniec volfrámovým vláknam, alebo buď aj ty ?in? s LED svetlami

Publikovaný

on

O led diódach, ale hlavne z pohľadu technickej stránky, čo by ste mali ovládať, ak sa rozhodnete skrášliť svojho miláčika sami, ste si mohli prečítať článok od autora čajku s názvom "I. Koniec volfrámovým vláknam, alebo buď aj ty ?in? s LED svetlami (16.3.2005 bol článok odstránený)". V tomto článku sa Vám pokúsim predstaviť aspoň časť ponúkaných dolplnkov na efektívne podsvietenie u nás na trhu.

Môžností, led diód a spôsobov na podsvecovanie je neúrekom. Je možné začať už takpovediac surovým výrobkom a to holou LEDkou. V tomto prípade je však potrebné objímku vyrobiť priamo šitú na miesto uchytenia, je potrebné ovládať spôsob zapojenia (plusovú a mínusovú nožičku), dbať na precíznosť pri manipulácii a spájaní s kabelážou, neprehrievať pri pájkovaní a hlavne nevyskratovať. LED diódy sú na to veľmi háklivé a ak ich budete mať zapojených na kabeláži viac, môžete počítať s tým, že ste v tej chvíli vyhodili peniaze von oknom.

Efekt a použitie

O dôvodoch a príčinách, kto a prečo si to montuje, písať nebudem. Najdôležitejšie je najefektívnejšie využitie svietiaceho efektu a to samozrejme môžete dosiahnúť iba na lesklých plochách či už laku, blokov motora, ale hlavne chrómu, ktorý má vlastnosť odrážať a v oblých častiach rozptyľovať svetelné lúče. Určite sa k vám už dostala informácia, že LED diódy sú tzv. smerové a rozptylové. Čo to znamená?

Jednoduché vysvetlenie. Bodová dióda svieti jedným smerom v čo najužšom možnom páse a rozptylová naopak, do strán.

Je to dôležité, pretože na niektoré časti motocykla sa zíde jeden druh a na niektoré zase ten druhý. Na miesta, kde nie je možné uložiť diódu rozptylovú, povedzme nie je tam vhodná časť, kde by sa dala uchytiť, použijeme presne smerovanú bodovú diódu z iného miesta, vzdialeného niekoľko desiatoch centimetrov, prípadne metra. Rozptylová dióda by z takejto vzdialenosti nemala takmer žiadny svietiaci efekt.

Nasledujúce svetelné doplnky sú dá sa povedať už predpripravené na štandardizované objímky, alebo priamo hotové výrobky pripravené na namontovanie a zapojenie.

Dostupné osvetlenia na našom trhu

  Osvetlené skrutky modré, biele, červené. Sada 2ks, led osvetlenie s metrickým závitom. Napájanie 12V.
 

Neónový kábel modrý, červený, dlžka 100, 150cm, napájanie 12V.

  Obrysové svetlo modré, sada 2ks, nalepovacie, napájanie 12V. V každom svetle je jedna modrá a jedna biela led. Určené pre vonkajšie použitie.
  Podsvietenie prahov. Napájanie 12V. Možnosť podsvietiť aj blatník. Sada 2x4ks, nalepovacie pozičné led diódy. Určené pre vonkajšie použitie.
  Prídavné svetlo FLEXI oranžové, 16led v každom svetle, sada 2ks. Dajú sa mierne tvarovať. Napájanie 12V.
  Led dióda 12V 1,2W modrá, biela. Táto led dióda sa používa do prístrojovej dosky.
  Led dióda 12V 23mA rozptylová. Farba: biela, červená, modrá, zelená, žltá, oranžová. Pätica T10.
  Led dióda s päticou BA15d. Má 12led modro – červené. Po obvode svietia červené led diódy a v strede tri modré. Obsahujú dva obvody, jeden pre stretávacie a druhý pre brzdové svetlá. Sú aj v čisto bielom a červenom prevedení. Tak isto ako jednovláknové s rôznym počtom diód.
  Svetlo exterierové led diódové a stroboskopické – okrúhle. Napájanie 12V. Odolné voči vode. Také isté vlasnosti ako svetlo exterierové kombinované led diódové a stroboskopické, čítaj nižšie.
  Svetlo exteriérové kombinované led diódové a stroboskopické – oválne odolné voči vode. Má tri funkcie – vysokosvietivé a extrémne rýchle stroboskopické osvetlenie, led diódové vonkajšie stále osvetlenie, led diódové vnútorné červené blikajúce osvetlenie. Možnosť zapojenia všetkých druhov osvetlenia nezávisle alebo spolu.
  Led dióda 12V 30mA. Farba: biela, modrá, červená. dióda používaná do prístrojovej dosky.
  Led 12V 30mA Ba9s. Farba: červená, biela, modrá. Používa sa do parkovacích svetiel, prístrojovej dosky.
  Led 12V 23mA pätica T10. Farba: modrá, zelená, biela,oranžová. Používa sa do parkovacích svetiel.
  dióda 4letková 12V 40mA T10. Je to vysokosvietivá bodová led dióda. Farby: žltá, červená, biela a modrá
  Sulfit 12V 23mA. Farba: modrá, biela, zelená a červená. Sú troj alebo štvor ledkové záleží podľa veľkosti sulfitky.
  H4 coolblue – Žiarovka OSRAM COOL BLUE H4, H7, H1 je zvláštna variácia svetla, ktorá dáva namodralé svetlo podobnému dennému. To spôsobuje o 20% vyšší jas osvetlenia a menšiu únavu vodiča.
  H4 yellov – Žiarovka OSRAM ALLSEASON H4, H1, H7, H3. Táto žiarovka má o 30% vyššiu svietivosť s nažltlým svetlom. Je vhodná do hmly a dažďa.
  H4super – Žiarovka H4, H1, H3 OSRAM SUPER 12V 55W. Žiarovka dodá o 30% viac svetla pre rozpätie 50 až 100m od vozidla. Zlepšuje viditeľnosť od vozidla oproti klasickej žiarovke.
  Žiarovka OSRAM SILVER STAR H4,H1,H7 12V 55W. Žiarovka má zvýšenú svietivosť až o 50% pre kritickú hranicu 50 až 100m od vozidla. Vďaka precíznemu pokovovaniu banky má aj štýlový vzhľad hlavne u nových svetiel s hladkým prekrytím.
  Žiarovky GOLD SÉRIA H4, H1, H7 12V 55W. Tieto žiarovky sú plnené xenonovým plynom. Majú podobný svietiaci efekt ako OSRAM COOL BLUE, len o 50% zvýšenú svietivosť pre kritickú hranicu 50 až 100 m od vozidla.
  Stroboskopické svetlo s modrým led svetlom. Má tri funkcie: stroboskop, modrý rámček a scaner 6 led. Napájanie 12V. Materiál: hliník.
  STROBOSKOP SIDE LAMP Sada 2ks. Stroboskopické lampy s regulátorom frekvencie záblesku. Napájanie 12V
  Podsvietenie reflektoru. Napájanie 12V. Sada 2ks univerzál nalepovacie. Farba: modrá a zelená.

Legislatíva u nás

Jedna vec je homologizácia, ktorou tieto výrobky prešli a druhou je pohľad policajných orgánov na to.
Viac o tom sa hádam dozvieme v diskusii :o)

 

Materiály k článku poskytla firma:

Autocentral
Kollárova 55, Martin
tel: 043/4308611
mobil: 0903436428

8 komentárov

8 Comments

 1. sniezko

  22. decembra 2004 at 19:45

  Cau. Tak moze sa to montovat oficialne alebo nie?!

 2. Vidicon

  29. decembra 2004 at 9:45

  fakt vzruso, ja som do lediek blazon… Kde sa da pozriet a odskusat vsetok ten tovar, co spominas? Chcel som si spravit nejake decentne cervene podsvietenie pri motore.

  mam vpredu tie H4 coolblue (aj ked vlastne len ich ekvivalent od Bosch Xenon Blue) a je tam rozdiel, aj ked dost maly, ale predsa. Lepsie odrazaju ciary na ceste a svietia viac na bielo. Tie s tym xenonovym plynom su pre mna novinka.

 3. eXeBaT

  29. decembra 2004 at 11:20

  Vidi

  Firma sídli v Martine. Kontakt nájdeš na konci článku.

 4. eXeBaT

  29. decembra 2004 at 11:56

  sniezko

  Ja som mal stretnutie tretieho druhu s dopravákmi, ale na plechovke, kde som mal modré podsvietenie. Viedli sme rozumný rozhovor na tú tému, pri ktorej sme si zopakovali vyhlášku o troch farbách svetelných značení vozidiel (biela, oranžová a červená) a dospeli sme k jednostrannému záveru, že aj keď o modrej tam nič nie je, nie je zároveň ani ako zakázaná. Dobrovoľne som ich na mieste z batérie odpojil a pokračoval s nedotknutou peňaženkou v ceste.

  Hold bolo to pred dvoma rokmi, netuším či sa niečo zmenilo.

 5. Vidicon

  29. decembra 2004 at 16:16

  Sniezko: gratulujem, to je dobre

  Exe: joj, to som ti zabudol napisat, ze som z BA ☹️ A v BA su vsetky kompetentne obchody v sobotu pozamykane…

 6. Mike

  8. januára 2005 at 17:14

  VIDI: u mna si mozes vyskusat LED ziarovky ake len chces:

  male rozptylove svietia velmi pekne aj v pristrojovke a v parkovacke ci pozicke….

  ale BOSCH Xenon blue ….nic moc za tie prachy…..za polovicnu cenu mam ceske ziarovky a svietia krasne na bielo s fialovkasty efektom….mam to v aute aj na motorke…..LEDky nemaju ziadnu spotrebu a svinsky dlhu zivotnost.

  Este namontujes STROBOSKOP a budes in.😁

  S pozdravom Mike

 7. MIQ

  11. júla 2005 at 13:32

  Ake su ceny takych led? 😉 A je na to specialny obchod?

 8. eXeBaT

  1. októbra 2005 at 18:29

  MIQ

  Máš tam adresu a tel. kontakt. Je to pri Smíchove v Jahodníkoch.

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri