Connect with us

Testy a recenzie

Testujeme Honda Crossrunner – online z Malorky – video + foto

Publikovaný

on

Malorka 1.4.2011

HONDA Crossrunner – prvý dojem, prvý test

Neuveriteľné a zničujúce zemetrasenie v Japonsku a jeho dozvuky spojené s unikajúcou rádioaktivitou z jadrovej elektrárne mi stále zvonia v ušiach a tak síce radostne, ale s rešpektom som docestoval na perlu Baleárskeho súostrovia, španielsky ostrov Palma de Mallorca, ktorá sa pre nás pozvaných novinárov stala na pár dní miestom, kde sme mohli v rôznom prostredí otestovať absolútnu novinku od japonskej Hondy – nový Crossrunner. Čiastočne aj japonský tím nedal na sebe znať nešťastie, na ktoré najviac doplatila ich krajina a s japonskou precíznosťou sa nám dostal servis pri testovaní, tradične na vysokej úrovni. Za seba i za redakciu vyjadrujem súcit a presvedčenie, že táto udalosť, ktorá zasiahla následne celý svet bude čoskoro len zlou spomienkou. Poďme teda testovať Crossrunner.

Supernovinka s už osvedčenou technikou
Táto motorka aj keď je super novinka, používa síce starší, ale osvedčený podvozok a motor s veľmi uznávanej a obľúbenej motorky Honda VFR800. To nám predurčuje základ motorky, ktorým je vskutku zábavný vidlicový štvorvalec VTEC s nižšie posunutým výkonom 102k, rovnocenný podvozok s modelom VFR800 a dominantou je samozrejme jednostranná zadná kyvná vidlica. Potom sú to brzdy, kolesá, a navyše Dual C-ABS skoro presne zhodné s VFR800. Tu táto zhoda končí a nastupuje stroj s menom Crossrunner. Majitelia VFR800 si teraz myslia, však toto asi poznáme, ale Crossrunner je celkom iný.

Crossrunner – rýchlo návykový
Prvý kontakt s Crossrunnerom už mám za sebou z Milána, či z výstavy Motocykel. Prvé kilometre v jeho sedle teste za sebou. Malorka nám poskytla rôzne prostredie, ale všetko asfaltové, a vzhľadom k názvu „cross….“ by som možno použil v tomto prípade výraz „road…“ pretože Crossrunner predovšetkým patrí na asfalt. Prvé kilometre pre mňa nevyžadovali dlhší návyk. Doslova musím použiť už otrepaný výraz – sadla mi okamžite do ruky tak, ako by som ju už poznal roky, To je proste Honda a za posledných viac ako 10 rokov len máloktorý model od Hondy sa s týmto nezhodoval.

Prvých 18O km a prvé dojmy
Už na včerajšom večernom brífingu nám bol Crosrunner predstavený ako model, ktorý má pritiahnuť nových zákazníkov. Crossrunner dostal aerodynamický a zároveň pútavý nezameniteľný dizajn, neúnavný posed pre jazdca a spolujazdca (veľa miesta má celá posádka), moderný elektronický prístrojový panel, širšie riadidlá a hlavne vyrovnanejší výkon v stredných otáčkach. 24O kg prevádzkovej hmotnosti ma vôbec nezaskočilo a túto záťaž som ani necítil. Posed je neúnavný a prirodzený, na moju postavu by som ale okamžite prestavil páčky radičky a zadnej brzdy o pár centimetrov dolu. Prístrojový panel je neštandardne vysoko – umelo úmyselne pridvihnutý, aby jazdec nemusel klikať očami hlboko dolu pre okamžité informácie. Obutie Pirelli je špeciálne vyvinuté pre tento model a predurčuje pneumatiku k bezpečnému správaniu sa za dažďa, chladu, vody, či prehriateho asfaltu. Prvé kilometre boli cez mesto a motor mi poskytol prijateľný nebúrlivý výkon ihneď odspodu. Taká chladnokrvná jazda. Jazda mestom sprevádzaná častým brzdením ale odhalila kĺzavý poťah sedačky, ktorý sa nemal rád s mojimi textilnými nohavicami. Kolegovia v koži si nesťažovali. Ostré horské pasy, naopak dali za pravdu Honde, že motorka takto nastavená a s takýmto obutím všestranne a hlavne bezpečne slúži bez pocitu straty trakcie, pri brzdení, alebo ostrých výjazdoch pod plynom. Diaľnica, či tiahlejšie rýchle úseky dostávajú motorku do varu a robia z nej športovca. Pre tých 100 koní treba ťahať až do 10 000 ot./min., pričom zapínanie sa zvyšných ventilov spôsobí tak, ako i pri pôvodnej VFR cca niekde nad 6 000 ot. vtedy zmenila zvukovú kulisu a pocitovo motorka zabrala akoby viac, ale nie je to také okaté ako u pôvodnej VFR. Kapotáž vynikajúco chráni v každej rýchlosti od pásu dolu, predný štít končí s úlohou ochrany pri cc + 140 km/h. Motorka sa vďaka širším riadidlám správa veľmi sebavedome pri rýchlosti + 180 km/h, a neuveriteľne obratná bola v horských pasoch, vracákoch a najviac som si ju vychutnal v poobednej jazde prepchatým mestom, kde sme si s kolegami spravili z premávky zábavnú ruletu s víťazným koncom.

V tomto dominuje: Dominantou je nezameniteľný dizajn, „proklate dobrý“ systém Dual C-ABS a slušné informácie na budíkoch. Jeho výhodou je hlavne variabilita použitia v rôznych prostrediach, na rozbité OFFROAD cesty sa ale nehodí. Ovládaním a presne dávkovateľným výkonom poskytne spoľahlivé a presné vedenie aj menej skúseným jazdcom. Crossrunner je štandardne honďácky t.j. rýchlo pochopiteľná a naučiteľná motorka. S týmto modelom môžete nedočkavo preskočiť motorkárske detstvo a razom byť dospelý. Toto posledné beriem späť. Spomenul som si totižto na redakčnú garáž, kde nám stoja CBR125R a CBR250R. Ak dnes takto vyzerajú detské motorky, tak motorkárske detstvo si rozhodne nenechajte ujsť. A nakoniec príjemná cena 10 490 Eur + vskutku spoľahlivá technika predurčuje Crossrunner do pozície a nebojím sa to povedať už dopredu VEĽMI ÚSPEŠNEJ MOTORKY.

Čo mi u Crosrunnera chýba? Predovšetkým trocha elektroniky. Crossrunner nemá aktuálne veľmi moderné – meniteľné výkonové mapy podľa prostredia a ani neumožňuje rôzne elektronické nastavenia podvozku. Nebolo to ale cieľom a možno aj vďaka absencii týchto prvkov sa dosiahla vynikajúca cena. Hlavný stojan je len za príplatok a kĺzavý poťah sedačky ma prekvapil. Vďaka variabilnosti využitia jej majiteľ bude musieť investovať do väčšieho predného plexi.

Ak chcete vedieť úplne všetko, tak to bude v Motomagazíne č.: 5/2011, ktorý bude na stánkoch od 20.4.2011.
Online z Malorky: Vlado Brniak, Motomagazín & Motocykel.sk

Malorka 1.4.2011, slnečno, 24 st. – test je za mnou

Honda Crosrunner

11 komentárov

1 komentár

  1. kankoXF

    2. apríla 2011 at 12:23

    Hmmm, by ma zaujimalo, ako je citatelny otackomer? 😟

  2. VMax

    3. apríla 2011 at 7:01

    KankoXF : a načo ? budík ma zaujíma keď na mňa mieri ujo radarom 🤐 😀 👍

  3. VladiB

    3. apríla 2011 at 7:43

    I otáčkomer je veľmi dobre čitateľný, ale v tomto prípade bol pre mňa úplne bezpredmetný, pretože som sa krásne riadil zvukom a akčnosťou motora čím som mal okamžite v hlave informáciu či som na vrchole, alebo v strede otáčok. Údaj o rýchlosti na displeji je obrovský – najväčší zo všetkých, to je dobre, ale toto má Honda prakticky na všetkých modeloch.

  4. VladiB

    3. apríla 2011 at 7:52

    Inak do pozornosti musím zvlášť dať obutie Pirelli Scorpion Trail – doladené špeciálne pre tento model, toto sa fakt vydarilo. Na máloktorej motorke nájdeš takú univerzálnosť vlastností ako v tomto prípade.

  5. Dragon

    3. apríla 2011 at 9:31

    VladiB – Tie budíky mi pripadajú, ako z Horneta, alebo CBR600F…či sa mýlim?

  6. raptor

    4. apríla 2011 at 5:24

    Aku univerzalnost vlastnosti?

  7. VladiB

    4. apríla 2011 at 7:55

    raptor Myslené: Nové zloženie pneu s vlastnosťami v skratke: 3-zónová pneu pre mesto, šport, turistiku, t.j. rýchle zahriatie v meste, pri športe vynikajúca zmes po stranách kvôli priľnavosti a tiež vysoká odolnosť proti poškodeniu, zároveň vysoká životnosť, vynikajúca priľnavosť za mokra, …

  8. VladiB

    4. apríla 2011 at 12:00

    Dragon Budíky áno Hornet…, len sú vymyslené úplne inak s osadením čo najviac hore aby nebolo treba hlboko pozerať, v tomto prípade ťa doslova zaskočí spínačka, ktoré je zasa neštandartne hlboko pod budíkom ukrytá dolu. Ale prístup k nej je otvorený takže je všetko úplne iné a hlavne funkčné

  9. kankoXF

    4. apríla 2011 at 18:05

    Riaditka ma ako zo skutra… 😁 🤣 A ten zobacik… 😟

  10. Express

    4. apríla 2011 at 19:14

    VladiB take pneu tiez su Dunlop TRAILMAX TR91 a to nerad robim reklamu ale su vazne super. Mam na nich asi 4000km a zatial vsetko ako pises pri Pirelli

  11. italofighter

    4. apríla 2011 at 19:30

    No ja neviem ked som videl prve foto crossrunnera tak som sa potesil ze je to nieco ak turisticke enduro ked som to zbadal na vystave presla ma chut uvidime ako bude realne vyzerat cross tourer ci jake to ma oznacenie ta 1200vka od hondy ci to nebude nieco podobne ako crossrunner lebo toto ma nejak neoslovilo asponn nie zatial

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri