Connect with us

Testy a recenzie

Aj ty môžeš byť Rossi, či Marquez – test Yamaha NIKEN

Publikovaný

on

Pamätáte sa na rok 2014, kedy Yamaha ukázala koncept motocykla s tromi kolesami pod názvom 01GEN?Tento koncept sa premenil na skutočnosť a od predstavenia modelu NIKEN na EICMA Miláno 2017 sa stal Niken asi najviac diskutovanou motorkou vôbec. Na fórach sa vyrojilo okolo nej množstvo rôznych názorov, ktoré sa zjavne odlišujú. Zatiaľ, čo jedni sa nevedia dočkať, kedy si ju kúpia, druhí ju tak trochu začali neuznávať a stále sa na ňu pozerajú ako na koncept, ktorým Yamaha ukazuje čo dokáže a za chvíľu to nebude pravda . Lenže pravda to je a po teste, ktorý sme absolvovali v rakúskych Alpách si dovolím tvrdiť, že Niken je a budeúspešnou motorkou s ohľadom na množstvo faktov o ktorých teraz viem.  


Spojenie dvoch svetov – test začínal lyžovačkou na ľadovci v Kaprune carvingom

Prečo? Yamaha prirovnáva systém a geometriu Nikenu, presnejšie práce jeho podvozku pri zatáčaní a náklonoch k systému ovládania carvingových lyží. Aby nám umocnila, či pripomenula pocit práce carvingových lyží, prvý deň sme spoločne lyžovali na ľadovci a ako funguje carvingové lyžovanie, nám predvádzal lyžiarsky olympionik David Simoncelli. Dobre nastavené carvingové lyže vás pri lyžovačke do oblúku doslova vtiahnu, zatočiť s nimi je ďaleko jednoduchšie ako na bežných lyžiach.David nám nielen správny carving predviedol, ale nás i vyučoval a to bol prvý, nepovinný krok k tomu, ako sa dostať do sedla „cavingového“ Nikenu.Stálo to za to, ďakujeme preto značke Salomon za výstroj a Davidovi za brilantnú prácu.  


Pre koho je revolúcia menomNiken určená?

Určite pre každého, ale aj pre skúseného jazdca a hlavne v modernej dobe pre zákazníkov, ktorí majú radi novátorské veci a neustále pozerajú po nových technológiách, potom experti, ktorí sa orientujú na dobrodružnú a zábavnú jazdu, a hlavne je to zákazník so zameraním na športovú mototuristiku a zároveň „funkcionalista“, ktorý má rád prepracované veci do detailov a tým Niken skutočne je. Ale pozor, 115 koní výkonu vyžaduje samozrejme aj vyjazdeného jazdca, pretože s týmto strojom bude každý jazdec rýchlejší. Možno budete namietať, že aká revolúcia, však už tu je Piaggio MP3, či Yamaha má skúter Tricity. Áno, ale to predsa nie sú turistické motocykle, kde zadné koleso poháňa reťaz a hlavne nie v tejto objemovej triede. Yamaha teda vystrelila ranu ako z dela a i historicky už predviedla revolučné veci a modelom NIKEN odklepla tak povediac aj malú revolúciu v motorkáčení. Nech sa na tú vec pozeráte ako chcete,JE TO MOTORKA, jazdí ako motorka a ovláda sa ako motorka, takže budete na ňu potrebovať vodičák na ťažký motocykel.    


„Stále mám pocit, že tá vec na mňa zaútočí!“

Ráno pred hotelom v mestečku  Kitzbühler, na parkovisku stojí novinárska dvadsiatka Nikenov. Vždy  mám vo zvyku sa so strojom, ktorý testujem, takpovediac skamarátiť. Na chvíľu si kľakám pred prednou maskou a chystám sa  študovaťtechniku predného závesu. Zrazu som v očnom kontakte s optikou prednej masky a pozeráme na seba. Ten predátorský výraz Nikenu, to nie je len tak, stále mám pocit, že tá vec na mňa každú chvíľku zaútočí. Je ako z inej planéty. Dizajn je totálne futuristický, vyžaruje nielen revolúciu v konštrukcii, ale i predátorsky charakter. Jednoducho nesmie vyzerať, ako bežný motocykel, nevyzerá tak a ani nie je. A predátorstvo je tu na mieste, pretože táto motorka posúva hranice motorkárčenia niekde inde v smere bezpečnosti, fun factor-u, ovládaniaa prejazdnosti zákrut. Nemyslím tým, že teraz to budú všetci vyrábať, ale to, že táto motorka prinesie naspäť na cesty ďalšiu masu ľudí, kde patria napr. tí, čo sa motorky báli, alebo sa im už zunovala, alebo tí, čo hľadajú niečo veľmi špecifické.    


NIKEN to je cestný carving

Niken v preklade znamená „2 meče“ a je tým myslenákonštrukcia závesu predných kolies, ktorú Yamaha nazýva LMW konštrukcia.Keď som sa pozrel pod prednú kapotu, okamžite som pochopil, že Yamaha nešla žiadnou jednoduchou cestou, naopak systém už na pohľad je konštrukčne prepracovaný tak, že pochybnosti o dokonalej práci tohto podvozku nemôžu existovať.Zdvojené predné vidlice sú zavesené na tzv. Parallelogram systéme, ktorý umožňujesklápanie motocykla až do uhla 45°. Pre geometriu riadenia Niken využíva tzv. Ackerman systém, čo v jednoduchosti znamená, ževertikálna os krku riadidiel nie je v totožnej osi s prednou vidlicou a tak pokyny od riadidiel sú na 15“kolesá prenášané sprostredkovane cez tiahlo s čapmi na oboch koncoch. Dvojité vidlice následne vytvárajú tak presnú geometriu, že riadenie tohto stroja je doslova hračka a navyše vysoko bezpečná. Veď, ktorá motorkana svete má takto uložené vidlice? Žiadna! Yamaha to poníma ako prvý sériovýmotocykel na svete vôbec, ktorý dokáže priniesť športovú jazdu v zákrutách s novým stupňom sebadôvery, pričom jazdec si vychutná prejazd zákrutami dynamickejšie a s pridaným stupňom fun factoru a to bez toho, aby sa viac pri riadení namáhal a všetko ide tak hladko, ako voda v potoku. A to sa nebavíme o ideálnom asfalte, ale ide o hoc aký povrch, ktorý má názov cesta, rozbitý, vyfrézovaný, dolátaný asfalt a aj vyjazdené koľaje sú žrádlom pre tohto predátora. A to doslova. Samozrejme tu vyznieva otázka servisu a údržby, pričom doslova nič nepreplatíte, lebo Niken má bežný servisný interval a nevyžaduje špeciálnu údržbu. Vlastne jednu áno, keď zoderiete pneumatiky, musíte kúpiť o jednu viac.   


Koncept realitou – poslúžil model MT-09

Model MT-09 s trojvalcovým motorom poslúžil ako základ pre projekciu a stavbu tohto stroja. Niken má hybridný Diamond rámoceľ / hliník s rôznym pomerom tuhosti a odolnosti v sekciách: pri krku riadenia v centrálnej a nakoniec zadnej časti, kde každá z týchto častímá vlastný špecifický charakter v zmysle použitých materiálov.Dôležité je rozloženie hmotnosti v pomere 50/50 a aj keď Niken váži 263 kg, vďaka trom kolesám o tejto váhe ani netušíte. Nádrž je tak ako u modelu R1 z hliníka, čiastočne lisovaná a zváraná ručne, pričom i jej osadenie prispieva k pomeru rozloženia hmotnosti.Rám pod nádržou zviera jedinečný trojvalec s lineárnym krútiacim momentom a samozrejme elektronicky ovládaným plynom, ktorého súčasťou je antihoppingová spojka. Je to ten istý motor – Crossplane, ale s rôznymi úpravami hlavne v oblasti kľukovej hriadele. Zotrvačnosť kľuky sa tým zvýšila o 18% a tak vie jazdec využiť lepšie tieto hodnoty. Elektronika vám poskytne 3 mapy riadenia motora a 2 stupne trakčnej kontroly, ktorá sa dá i vypnúť.Nesmiem zabudnúť na tempomat, ktorý je aktívny na stupňoch 4-6, pokiaľ ste prekročili rýchlosť 50 km/h. Dôležitým prvkom je aj použitý Yamaha Quick Shift systém, teda rýchloradenie smerom nahor bez ubratia plynu, ktoré pracuje už od rýchlosti 20 km/h.  


Dizajn ala predátor

No počul som o dizajne Nikenu množstvo dokonca aj pohŕdavých názorov, ale mne stačil jeden deň nato, aby som sa doň zamiloval. Zatiaľ čo zadná časť motocykla je prirodzene motocyklová, športového charakteru, ten predok je úplne šialený a to zo všetkých strán zospodu aj zvrchu. Netradične uložené dva páry modrých vidlíc, spolu s  Parallerogramom a prednou maskou plnou LED svetielvytvárajú dojem predátora z inej planéty. Zrkadlá na tyčinkách sú sklápateľné, z pohľadu jazdca objavíte minimalistický prístrojový panel plný jednofarebných údajov. Ten akoby chránili dva hrby z oboch strán, a pod týmito hrbatými kapotami sa skrýva technika závesu kolies. Neštandardne výrobca umiestnil 12V zásuvku nad ľavý horný roh prístrojového panelu, ktorému sekunduje nízky, športový štít. Krivky kapôt sú plne funkčné v oblasti zakrytia posádky a obtekania vzduchu. Od modelu MT-09je Niken kratší o 10 mm. Výška sedadla je ale o 30 mm nižšia pričom rázvor predných kolies je 410 mm (od stredu osi kolies), čo je doslova nič.    


Prvé metre, okamžitá súhra!

Sadám za riadidlá tohto stroja a mám veľký rešpekt. Sedím ako naúplne bežnej motorke, širokánske riadidlá padnú presne do ruky, posed mám úplne prirodzený, kolená sú jemne zahnuté do športového štýlu a i napriek tomu, že od nádrže dopredu sa kapoty značne rozširujú, kolená sú v prirodzenej pozícii pri nádrži bez efektu odtláčania do boku. Takže jazdecký trojuholník priam ideálny. Motorka má klasický bočný stojan a ak sa pýtate na aretáciu polohy pri parkovaní, ako to má napr. skúter MP3, tak toto tu nehrozí.Je to motorka s bočným stojanom, po odklopení sa i takto správa a aj keď váži cez 260 kg, vôbec to necítim. Netypický je pohľad na prednú časť, ktorá sa od vcelku štíhlej nádrže po oboch stranách prenáša do šírky. Keby ste mi prelepili oči páskou a posadili ma na Niken, tak ani netuším, že sedím na trojkolke. Stačí len pár metrov na to aby ste zistili, že toto bude nevídaná zábava. Koncovka výfuku má zdravý, predátorsky zvuka kolesá sa roztáčajú naplno.   


Takže aj ja môžem byť Rossi či Marquez?

Tak toto je šupa, guide našej skupinynám necháva kilometer – dva na zoznámenie sa a ideme na vec. To, čo sa možno zdalo ako nemotorné a ťažkopádne, tak to je razom agilné a ľahučké ako pierko. O pocite ťažšieho ovládania dvoch kolies vpredu nemámani páru. Všetko ide úplne ľahko a hladko tak, ako by som to nikdy neočakával. V rovnom smere motorka ani nevie, že ide po vyjazdených koľajach, každé koleso si hrá svoju pieseň vo vlastnom rytmea to sa týka i jám, či látaného asfaltu. Prvé prudké zákruty odhaľujú, že stabilita stroja je v tak obrovskej miere, ktorú by som vlastne ani k jednostopej motorke neprirovnával. Podvozku veľmi sedia i obrovské rýchlosti nad 150 km/h a ešte viac jej sedia rýchle prejazdy zákrut. Každý mámepri jazdení na motorke v hlave vlastnýgyroskop, odhad vzdialeností  nájazdovej, či výjazdovej rýchlosti. To, čo mám v hlave zafixované, tento podvozok v Nikenerevolučne mení aj môj spôsob jazdy na niečo, čo by som asi inak nikdy nerobil.    


Do zákruty vás doslova vcucne

Vysoká rýchlosť v spojení s kinetickýmia odstredivými silami na bežnej motorke vyžadujevyjazdeného pilota.Na bežnej motorkesa vám stane, že niekedy neodhadnete nábehovú rýchlosť do zákruty, prípadne náklon a motorka má tendenciu odstredivo utekať zo zákruty von. Priznajte sa, každému sa to už stalo a aj stáva, a to býva najčastejšou príčinou havárii motocyklov na horských pasoch typu PezinskáBaba. Chladný asfalt, či dážď tieto kritické situácie ešte podporujú, no a ja zrazu sedím na Nikene s carvingovým efektom zatáčania. Presne ako vás carvingové lyže vťahujú do oblúku, tak vás Niken vťahuje do zákruty. Do prvých zákrut som vbiehal ako na bežnej motorke a zo dva krát som sa ocitol za stredovou čiarou, alevo vnútri zákruty, tak motorka krásne zatočila. Motorka sa tak presne a ľahko aj nakláňa, že podvedome som rýchlosť do zákruty zvyšoval až na takú mieru, že toto by som na bežnej motorke ani náhodou neskúšal. To, čoby na bežnej motorke už bolo za hranicou bezpečnosti, na Nikene je to pozícia pre zrýchľovanie. Akonáhle sa zákruty zatočia naopak, Niken si pod sebou športovo prehodíte ako R1-tkua zrazu zistíte, že vám žiadna premávka nestačí. Tá stabilita je tak neštandardná až mi z toho idú zimomriavky po chrbte. Tým, že posed je úplne prirodzený, tak ani pri takto športovej jazde sa nedostavuje efekt únavy, pričom stále a stále cítim návaly adrenalínu a prajem si aby tých Grossglocknerských pasov bolo 10x viac. Motor sa dobre cíti v otáčkach od 4 do 8 500, kedy má výdatný ťah a zdravý zvuk. Pri výjazdoch zo zákrut oceňujem rýchloradenie, pretože stláčať spojku ma doslova zdržuje… akoby som naháňal stotiny sekundyna okruhu. Áno, Niken má tieto športové gény a práve „padanie a vyťahovanie“ sa v zákrutách ma razom mení na športovca.Na predátora vie neuveriteľne odpúšťať a aj keby sa zdalo že 15“ pneu vpredu vás nebudú dobre držať, opak je pravdou. V týchto chvíľach cítite ako vám zadné koleso jemne driftuje, ale všetko je tak prirodzené, že to síce cítite v sedačke, ale plyn nepovolíte ani náhodou, práve naopak, ešte si to užívate. Sedadlo je neštandardne široké a aj dlhé, tak viem aj meniť svoju pozíciu. Nízky štít sekunduje širokej prednej kapote a aj keď jazdím so Schuberthom C3, nárazový hluk je minimálny. Nárazový vzduch začínam cítiť až nad 100 km/h, ale pri zvyšovaní rýchlosti skoro až do 200 km/h sa dramaticky nemení, tá kapota ho rozbíja  skoro naplno a tak plyn kvôli náporovému vzduchu netreba povoľovať.    


Zábava „TCS > 0“ 

Áno trakčná kontrola sa dá vypnúť a potom zistíte, čo Niken dokáže. Veľmi úzky, cca 4 m. široký horský pas s motardovými, 180-stupňovými zákrutami doslova okolo nohy ukazujú aj motardovskú stránku Nikenu.Zatiaľ čo predné kolesá presne kopírujú môj pohľad do zákruty, zadok sa doslova kĺže a plynom dávam pokyny ako moc sa bude kĺzať. U bežnej motorky toto môže končiť riadnym highsiderom, ale tu akoby tento efekt bol eliminovaný, či naopak doslova žiadaný. Pri jazde z kopca sa pri brzdení odľahčuje zadok a ak sa takto chcete zabávať, môžete to robiť aj dolu kopcom. Ďalšia možnosť je normálne jazdiť a nedeje sa ani jedno ani to druhé a Niken krásne kopíruje zákruty ako špičky carvingových lyží sneh. Ale pri tom žiaden motorkársky novinár nevydrží a opäť a opäť sa vrhám do zákrut. Je to tak strhujúce a prebieha to s takou istotou, že neviem prestať a únava stále nikde. Kaskadérske kúsky typu „na zadné“ idú len minimálne, izraelský kolega ale ukázal, že Niken sa „stojky“ nebojí.    


Nie, nie som samovrah

Prejazd studeným horským pasom Grossglockner Hochalpenstrasse, kde bola teplota od 5 do 12°C dala motorkárčeniu s Nikenom ďalší rozmer. Tým, že aj prešvihnem nábehovú rýchlosť do zákruty sa síce pri brzdení zadné koleso dostáva do jemného šmyku, ale dve kolesá vpredu držia stroj ako pribitý k asfaltu, následný výjazd od pol polomeru zákruty pod plynom dostáva zadné koleso do mierneho a mnou chceného driftu a v týchto pasážach som tak rýchly, s tak vysokým pocitom bezpečia ako nikdy predtým. I napriek chladnému asfaltu Niken predátorsky žerie všetky zákruty tak, že sme na tomto preplnenom pase (bol sviatok), nechali za sebou všetkých motorkárov vrátane najrýchlejších rakúskych strelcov. Poodierané dorazy stúpačiek majú limitovať náklon 45°, ale čo s tým, keď to tak samé ide. Nebojte sa, že motorka jazdí iba takto, viete si ju nastaviť, či už mapu riadenia motora, alebo trakčnú kontrolu a nakoniec z predátora ostávastále predátor, ale veľmi spoľahlivý a poslušný. Predné zdvojené pruženie má vždy jeden tlmič plne nastaviteľný, teda predpätie i útlm.Palubný prístroj je akoby naschvál skromnejšieho rozmeru, čísla označujúcu trakčnú kontrolu a mapy riadenia – 1,2,3 sú tak maličké, že ich dosť zle rozoznávam.Najväčší údaj je rýchlosť a tlačidlo prepínania TCSa RESET počítadla sú tak malé, že ich ledva triafam v rukaviciach. Všetky ostatné ovládače na rukovätiach sú prehľadné a ergonomické s výborným dosahom a rozložené tak, že si nič s ničím nemýlim.    


NIKEN JE REVOLÚCIA a BASTA! 

Môj prvý dojem je neskutočne pozitívny. Motorka je vďaka trom kolesám bezpečná ako žiadna iná nikdy predtým, z hľadiska prednej konštrukcie je to niečo, čo tu ešte v ťažkej triede motocyklov nebolo a je to tak geniálne pripravené pre posádku a jazdca, že hranice toho, čo sa s motorkou dá dokázať i v cestnej premávkesa posunuli neskutočne ďaleko. Začal som aj hľadať chybičky v duchu som si predstavoval priebeh práce tohto motora s výkonomMT-10, kde by sa potenciál zábavy ešte zvýšil. Motorka má už v tejto chvíli aspoň dvadsiatku dolaďovacích doplnkov, a viem si ju predstaviť i s kuframi na riadnu túru a na to je i majoritne určená -na turistiku. Pri našom novinárskom „Niken MotoGP“ motor prekvapivo vzal iba 5,9 litra na 100 kilometrov, takže akčný rádius pri 18 litrovej nádrži môže byť do cca 250-270 km, pri normálnej jazde aj cez 300 km, čo je oproti modelu MT-09 iba 5% nárast spotreby. Niken nevyžaduje absolútne žiadne extra návyky na jazdu, sadneš a ideš. Jediný návyk ktorý má, je ten, že nechcete z neho zosadnúť, ani parkovať, ani ísť na kávu, len sa voziť a voziť donekonečna. Na Nikene som najazdil cca 270 km, ale stačí vám len pár kilometrov v jeho sedle, aby ste okamžite vedeli o čom to celé vlastne je. Ajty môžešbyť po svojomRossi, či Marquez. Po svojom myslím zážitok z náklonu, stability a rýchlosti a to tak ako nikdy predtým. Yamaha – ďakujem vám za tento stroj.   


Yamaha NIKEN

Cena: 14 990 Eur ( v r. 2018)

Motor: 847 ccm, 12 ventilov, DOHC, R3

Výkon: 115 k pri 10 000 ot./min.

Krút. moment: 87,5 Nm pri 8 500 ot./min.

Prevodovka: 6-stupňová, reťaz

Rozmery (D x Š x V): 2 150 x 885 x 1 285 mm

Rám: hybridný, pozváraný z hliníkových profilov a oceľových rúrok

Hmotnosť: 263 kg(prev. hmotnosť)

Rázvor: 1 510 mm

Výška sedla: 820 mm

Objem pal. nádrže: 18 l

Pneu: vpredu: 2 x 120/70 – 15, vzadu: 190/55 – 17  


Za pozvanie ďakujeme: Yamaha Motor Europe N.V. o.z. SK  


Test bol uverejnený v časopise Motomagazin 6 / 2018

Autor: Vlado Brniak, foto: Yamaha a autor

Yamaha Niken – aj ty môžeš byť Rossi

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri