Connect with us

Testy a recenzie

Diabolská porcia z anjelského taniera – test Honda CB1000R+

Publikovaný

on

Všeličo sa mi premlelo hlavou, keď som prvý krát uvidel novinku z dielne Hondy – CB1000R 2018, výrobcom označovanú ako „NEO SPORT CAFÉ“. Na jednej strane viete, že motor je odvodený zo superšportu CBR1000RR, na druhej strane trochu zavádzajúci prívlastok.Čo si máte myslieť o motorke, ktorá v prednom svetlomete nesie LED odraz svätožiary sv. Petra a v zadnom svetle červenú LED podkovu pripomínajúcu diablove rohy. Možno je lepšie nemyslieť, nasadnúť na ňu a vyraziť. A to sa mi presne stalo a z výstavných pódií som sa zrazu ocitol v španielskej Marbelle na parkovisku plnom týchto strojov s kľúčom v zapaľovaní. Čakal násviac ako 180 km dlhý okruh skvelými točiacimi sa cestami Andalúzie a bonbónik navyše, jazda na súkromnom okruhu Ascari. Poďme na to, pretože práve sme testovali úplne novú generáciu modelu CB1000R.  


Z pôvodnej CB1000R nezostalo železo na železe

Všetko je úplne nové, rám, motor, elektronika, na čo sa pozriete všetko je inak a z pôvodného modelu CB1000R tu nezostalo identické prakticky nič. V žiadnom prípade sa nejedná o jednoduchý upgrade, ale tak po stránke technickej, ako dizajnovej sa zrodila úplne nová generácia svalnatého naháča s jemnými prvkami moderného retra, vlastnou nezameniteľnou kulisou a supermodernými vlastnosťami. Áno, nakoniec som zistil, že i označenia „Neo – Sport – Café“ sa tu našli a nezávidím konštruktérom, ktorí ako úlohu dostali práve tento stroj postaviť tak, ako ho vidíme teraz. Navyše táto mašinka oproti predošlej schudla o 12 kg, a má 20 % vyšší výkon. Má nepreberné množstvo technických, moderných vymožeností, tak si poďme o nich porozprávať.    


MOTOR, mapy riadenia, presné naladenie…

Motor architektonicky vychádza zo superšportuCBR1000RR, ale okrem usporiadania valcov tu nezostalo pôvodné skoro nič. Toto srdce bije 145-timi koníkmi, lepšie sa mu dýcha, pretože má o 20 % výkonu viac a navyše je ľahší ako predchodca a papierovo uvádza spotrebu 5,9 l / 100km. Jeho ladný a pekne dávkovateľný priebeh výkonu má na starosti elektronický plyn za pomoci troch máp riadenia – Sport, Standard a Rain. Zatiaľ čo samozrejmosťou pre režim Sport je plný výkon na všetkých šiestich prevodových stupňoch a najnižšia trakčná kontrola, ktorá dovolí zadnému kolesu driftovať, tak optimálny do bežnej premávky je Standard. Zlatý stred má znížený výkon na prvých dvoch prevodových stupňoch a potom sa krivka jeho výkonu skoro rovná krivke Sport. Rain znižuje výkon na prvých troch prevodových stupňoch, má najvyšší stupeň trakčnej kontroly, stredný účinok brzdenia kolesa, to aby vám v daždi v takejto situácii zadné koleso nezavlieklo.Systém ale poskytuje 4. možnosť a tým je osobné nastavenie, ktoré vám umožní zadať odlišné parametre pre trakčnú kontrolu a brzdenie motorom a vytvoriť si tak prijateľné nastavenie vyhovujúce práve vášmu individuálnemu charakteru. Trakčná sa dá jedným tlačidlom okamžite vypnúť. V motore sú nové kované piesty namiesto pôvodných odlievaných, presne ako na CBR1000RR SP a je naladený tak, aby maximum dravosti a krútiaceho momentu jazdec dostal v akčných otáčkach od 6 000 do 8 000 za minútu. Pri finálnych 12 000 ot./min zasahuje obmedzovač. Všetky informácie vám vizuálne poskytuje farebne meniaca sa kontrolka na budíkoch vpravo hore. Ale toto nie je zďaleka všetko, upravené sú kanály pri vstupe i výstupe z hlavy valcov, zväčšil sa zdvih sacích a výfukových ventilov a tiež je väčší priemer škrtiacej klapky. Zmenený je tvar spaľovacieho priestoru, airbox, tvar nasávania a aj vzduchový filter. Nezabudlo sa na novú koncovku výfuku, pričom výfukový systém je o 4,5 kg ľahší ako predchodca a je preň naladený osobitý, dravý zvuk. V konečnej finalizácii skrátenie prevodových stupňov o 4 % prinieslo zlepšenie akcelerácie v rýchlostiach od 30 do 130 km/h a nezabudlo sa ani na novú antihoppingovú spojku.    


PODVOZOK, geometria, jazdecký trojuholník

Dominantou motorky je ultrakompaktná, lichobežníková silueta a predovšetkým úplne nový oceľový rám Mono Backbone s napojením na masívnu zadnú kyvnú vidlicu. Neuveríte ale tu sa ušetrilo celkom 2,5 kg váhy.Zadná pneumatika sa rozšírila zo 180 na 190 mm, a odpružuje ju plne nastaviteľné pruženie Showa. Vpredu je vidlica Showa SFF-BP, čo znamená, že funkciu plnej nastaviteľnosti má iba jeden teleskop.O bezpečnosť sa navyše stará dvojkanálové ABS. CB-čko má teraz dlhší rázvor o 10 mm s rozložením hmotnosti predok / zadok = 49 % / 51 %.O brzdenie vpredu je postarané radiálnymi štvorpiestikovými strmeňmi, vzadu dvojpiestikový strmeň. Honda prvý krát umiestnila zadný blatník s EČ na kyvnú vidlicu a to umožnilo vytvoriť extrémne krátke a športovo pôsobiace sedadlo spolujazdca. Ak márne hľadáte madlá pre spolujazdca, tak sú zapustené pod jeho sedlom, takže o nich nikto nevie. Žiaľ, považujem ich skôr za núdzové, spolujazdec sa ale môže pekne držať jazdca, lebo ten nesedí v žiadne superšportovej, ale v príjemnej, jemne predklonenej polohe. Tým, že má motorka základnú stavbu podobnú ako superšport, zvyšuje to jeho sebavedomie pri jazde a v extrémnych situáciách ale aj zväčšuje polomer otáčania, čo vám pri jazde je úplne jedno, v garáži sa ale vytáčate na viac krát.    


DIZAJN – keď viacerí robia to isté, nikde to nebude to isté

A o to Honde šlo a… vydarilo sa. Odlíšenie od konkurencie je tak markantné, že sa vám až rozum zastaví.Brutálne, litrové naháče má prakticky každá značka ale CB1000R vyzerá a pôsobí úplne inak. Jej úlohou nie je vyžarovať agresivitu a strach, ale príjemnosť a pokoj. Jej kompaktnosť je citeľná z každej strany, až sa vám zdá, že motorka je malá. Plné LED osvetlenie vpredu i vzadu, dopĺňa na slnku perfektne čitateľný prístrojový LCD panel s výbornou grafikou údajov. Prikrýva ho mini hliníkový čelný štít a jeho náväznosť nájdete na kryte zadného sedadla. Špeciálne sa ešte vrátim k svetlám, ešte v nedávnej dobe sa viac všetci venovali tvaru svetlometu zvonku. Dnes v okrúhlom, klasickom svetlomete nenájdete len chrómovú výstelku, ale umelecké dielo sústavy LED svetiel, naktoré môžete donekonečna pozerať. A to platí i pre zadné svetlo, ale spravodlivo musím povedať, že v tomto trende Honda nebola prvá, ale vydarilo sa to perfektne. A to, že na motorke nie sú skoro žiadne plasty ste si asi nevšimli. Minimalistický dizajn, dopĺňa ultraštíhla a bežšvová nádrž, ktorá je tvarovaná pre nohy jazdca tak, že kolená jazdca neodtláča, ale pri jazde ich priam podsáva, čo je viac ako len dôležité v smere únavy svalov. Motorka vyzerá veľmi zdravo, prítulne a moderne. Všetko sa vydarilo, je to svalnatý naháč, ktorý majú všetky značky, ale tento… je iný! Gratulujeme.    


JEDNA JAZDA – tisíc emócií

Osedlať tento stroj je ako sen. Po otočení kľúčom zapaľovania vás osloví LCD prístrojový panel, s okrúhlym ukazovateľom otáčok v kombinácii s obdĺžnikom, kde grafika ukazuje nastavenie máp riadenia motora podvozku a zvyšné palubné informácie. Ako som písal i na FB, na motorke sa okamžite prejavili jej tradičné „honďácke“ príjemné hodnoty a to, že vám stroj okamžite sadne do ruky, na nohy aj zadku. Všetko je intuitívne, okamžite návykové a to pociťujete nielen na mieste, ale i počas jazdy.Nikdy by ste nepovedali, že tak príjemne vyzerajúci naháč môže byť tak impulzívny, ľahko a dobre ovládateľný a zároveň neúnavný i na celodennej trase. Otočenie rukoväťou znamená rozumný záber na koleso s progresívnou, dobre ovládateľnou silou. Stroj vás ohromí svojím chladnokrvným a sebavedomím správaním sa podvozku už na prvých pár metroch. Prvé zákruty na kľukatých cestách odhaľujú športové správanie sa podvozku s aktívnou účasťou jazdca pri presadaní na úzkom sedle. Výkonnostný potenciál a správne nastavená trakčná kontrola dovoľujú výjazdy zo zákrut priam okruhovým štýlom, naopak pri nájazde do zákrut viem neskutočne dobre využiť brzdenie motorom, ktoré sa vám dostane do krvi tak, že i na novinárskom teste v štýle press MotoGPstovkami zákrut Andalúzie, prakticky prestávate využívať brzdové páčky. Pokojný prejazd obcami navádza na chuť kávy, motor tu stíchol a stroj sa správa ako baranček ale stačí sekunda a za tabuľou obce je to opäť diabol. Každú slovnú časť označenia„NEO – SPORT – CAFÉ“, na tomto stroji zmyslene nájdete.    


Jazda v štýle Neo – Café racer

Pokojne, hladko, plynule a bez trhania. Motorka si rozumie i s pomalými rýchlosťami a netreba mať akurát mapu Rain. Jednoducho zaradíte za tri a jazda pokojným mestečkom môže byť zážitkom aj pre okolie, ktoré nie celkom dobre rozumie na akej motorke to idete. Adekvátne stíchne i koncovka výfuku a okrem nevšedného dizajnu ste vlastne splynuli s okolitou premávkou. Pneumatiky mi sadli a zistil som, že im nevadia ani biele zebry prechodu pre chodcov a ak aj áno, tak trakčná to upratala bez toho, že by o tom jazdec vedel. Výhodou je neúnavná pozícia a prirodzený posed s dosahom na všetko. Tým, že je prístrojový panel pod úrovňou rukovätí, je dosť hlboko klikať očami na prístrojovku kvôli kontrole rýchlosti, či iným údajom. Stroj je konštrukčne veľmi kompaktný a ja som do motorky doslova zapadol a v sekunde mám nadradený pocitnad všetkým, čo sa práve v premávke deje.    


Rýchly vidiek, horské pasy

Tak ako sa CB-čka nestratila v meste, ešte viac je doma na horských rýchlych pasoch. Ako mód Standard, tak i Sport je krásne v týchto pasážach využiteľný. Široká pneumatika dovoľuje do zákrut hlboko a rýchlo padať a tak isto rýchlo i preklápať v zákrutách. Motorka vôbec nie je ťažká a ani ťažkopádna. Vďaka úzkemu sedadlu a prisatým kolenám je jej vyváženie priam dokonalé na vystrájanie stovkami vracajúcich sa zákrut. Takto ladený podvozok je priam výkladnou skriňou toho, ako to má vyzerať, akoby má tí Japonci poznali a našili mi to na mieru. Úplne presné brzdy s dvojkanálovým ABS plnia sebavedomú funkciu pri potrebe aj extrémneho brzdenia. Motorka nie je vybavená systémom brzdenia v náklone, a v skutku mi to bolo jedno. Presné brzdy so správne zaradeným prevodom a systémom brzdenia motorom – to je správny návod na rýchlu a športovú jazdu horskými pasmi v plnej premávke. V podstate už v prvých kilometroch si na motorku okamžite zvyknete, ale ďalšími kilometrami stále ešte objavujete jej technický potenciál a i naša skupina viditeľne počas testu zrýchlila. Spätné zrkadlá by ale chceli dlhšie držiaky, pretože v oboch si vidím lakte, Indikátor priemernej spotreby ale vyskočil nad 6 litrov a dostal sa skoro až na hranicu 7 litrov. Lenže novinársky test nie je žiadna prechádzka, ale akčný výjazd, ktorý bežný smrteľník ani náhodou nevyskúša a tak táto spotreba nie je dôležitá, pretože toto horské prostredie nám málokedy dovolilo zaradiť čo i len 5-tku. Táto jazda vyžadovala vzhľadom k prostrediu jazdu na stupňoch 2-3-4, krátko 5 a opäť dookola. Reálne najviac mi prišiel využívaný stupeň č.: 3 a 4s najrozumnejším rozsahom na akceleráciu a plynulosť jazdy. V reálnej jazde to vidím na spotrebu cca 6 litrov a pod 6 pri pokojnej jazde pričom s nádržou 16,5 l môže dosiahnuť akčný rádius do rezervy cca 180 – 220 km podľa štýlu jazdy.    


Okruh Ascari 

Dostať sana tento súkromný okruh bola pre mňa ďalšia skúsenosť z podtitulku označenia „Sport“. Okruh v nadmorskej výške cca 800 m n.m. nie je preslávený žiadnymi pretekmi, ale jeho poloha v horskom prostredí umožnila množstvo naklopených zákrut, prevýšení a i rýchlostných vložiek. V rýchlostiach nad +150 km za hod. si za CB-čko treba skoro zaľahnúť, pretože ten miništít zakrýva len prístrojový panel. Jednoznačne treba mať koženú bundu a integrálnu prilbu, pretože výkon 145 koní tu nie je len papierový. Ak máte skúsenosti, podržaním tlačidla na ľavej rukoväti úplne vypnete trakčnú kontrolu a okruhová zábava môže začať. Tým, že sedadlo je vo výške 830 mm, ako jazdec sa stávam vyváženou súčasťou stroja. Režim Sport a jazda na okruhu ma navádza na hlbší predklon, aby som dosiahol čo najvyšší prítlak predného kolesa v zákrutách. Motor poskytuje obrovskú silu už od spodných otáčok a symetricky s ním rastie i brutálnosť zvukovej kulisy koncovky výfuku. Radenie je ako inak úplne presné, tiché, antihoppingová spojka dolaďuje moje trhavé pohyby s páčkou. Tesne nad 6 000 ot./min. motor dostáva druhý dych, ale nebojte sa, žiadne trhnutie, ale citeľné zvýšenie nárastu výkonu, čo trvá až do cca 8 000 ot. za min. Motor nemá úmysel robiť z motorky superšport ale priviezť jazdca k športovému a zároveň čo najbezpečnejšiemu zážitku, čo sa CB-čke skvele darí. Je cítiť pri výjazdoch, že trakčná púšťa zadné koleso s Bridgestone Battlax S21 do jemného driftu a to som trakčnú nevypol ale nechal tak, ako je nastavená v móde Sport. Široká zadná guma dovoľuje veľmi akčné výjazdy a vzápätí hlboké náklony v zákrutách. Citeľne idem ďaleko od bodu rizika, či maximálnych možností stroja, toto ale nie je test superšportu. Dynamická akcelerácia miestami prechádza až do brutálu, motorka ale rozumie ovládaniu a tak rýchlo ako akceleruje, tak presne i dobrzduje – bez nervozity a so sebakontrolou. V depe kontrolujem zadnú pneu a jej „nažmolkované“ okraje prezrádzajú, že okruhu sa nebojí.    


Tak čo to teda je? Café, Sport či Neo retro?

Tento experiment prevedený do reálu postavil model CB1000R do vysokého záujmu motoristickej verejnosti. O tom svedčí i fakt, žeuž počas testu som na našom FB – Motocykel.sk / Motomagazín servíroval vám, naším čitateľom, maličké porcie k tomuto stroju a behom jedného dňa sa váš záujem ku každému príspevku prešvihol na tisíce pozretí. Krátka upútavka k testu po jeho skončení atakovala hranicu skoro 10 000 pozretí. A toto je pozitívna informácia o tom, že CB1000R vzbudila záujemobrovského množstva – vás motorkárov. Povedzme si teda, komu táto mašinka patrí do rúk. Vzhľadom k ovládaniu, poddajnosti,  výkonu a záchrannej elektronike by sa dalo povedať, že patrí do rúk každému. Myslím si ale, že i takto elektronikou podporovaný stroj patrí do rúk motorkárovi, ktorý už má dlhodobejšie skúsenosti s menšou kubatúrou. V jednom momente sa stroj správa ako „kafíčkár“, v druhom zasa ako superšport s bleskovým zrýchlením. Vie si užiť i vyhliadkovú cestu horským pasom a zo všetkého vám poskytne niečo. Podoznačenie ho nasmerovalo pre viacero užívateľov, alebo i pre jedného, ktorý zdieľa všetky jeho vlastnosti. Tým sa stáva širokospektrálny, dizajnom možno odstavil skupinu agresívnych jazdcov, no pritiahol skupinu „kafáčov“, ktorí by inak o takomto naháči ani neuvažovali. Tak či onak prakticky CB1000R vlastne nemáte čo potechnickej stránke vytknúť. V druhom – letnom kole testu možno odhalíme ešte niečo viac, ako za jeden deň v Španielsku a i tento test stačil na to, aby motorka dostala u nás to najlepšie hodnotenie.    


Honda CB1000R+ s továrenskou výbavou:

* Vyhrievanérukoväte *  

* Hliníkové kryty predného a zadného blatníku  

* Veterný štít s hliníkovými prvkami  

* Kryt zadného sedla s hliníkovými držiakmi,  

* Mriežka chladiča s logom CB1000R

* Rýchloradenie…    

Dostupné farby CB1000R: Matt Bullet Silver Candy Chromosphere Red Graphite Black CB1000R+: Graphite Black    


Honda CB1000R+

Cena: 13 590 Eur (CB1000R 12 390 Eur)

Motor: 998 ccm, 16 ventilov, DOHC, R4

Výkon: 144 k pri 10 500 ot./min.

Krút. moment: 105 Nm pri 8 000 ot./min.

Prevodovka: 6-stupňová, reťaz

Rozmery (D x Š x V): 2 120 x 789 x 1 090 mm

Rám: chrbticový, pozváraný z oceľových rúrok

Hmotnosť: 212 kg / “+“ 213 kg (prevádzková)

Rázvor: 1 455 mm

Výška sedla: 830 mm

Objem pal. nádrže:16,5 l

Pneu: vpredu: 120/70-17, vzadu: 190/55-17  


Za pozvanie ďakujeme: Honda Motor Limited SK, o. z.  


Test bol uverejnený v časopise Motomagazin 5 / 2018

Autor: Vlado Brniak, foto: Dave Dew, Alex Hearn, Danny Castillo, Steve Plater

Anjel alebo diabol – Honda CB1000R 2018

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri