Connect with us

Spravodajstvo

EICMA 2019 – galéria noviniek

Publikovaný

on

Milánska výstava je ešte stále v plnom prúde, no napriek tomu môžeme aspoň v krátkosti zhrnúť, čo nám najväčší výrobcovia pripravili na rok 2020. V budúcom roku končí platnosť emisnej normy Euro 4 na motocykle a mnohí tak tajne dúfali, že tohtoročná milánska výstava bude menšou explóziou nových modelov, ktoré budú už pripravené na novú normu Euro 5. Teraz už môžeme s istotou povedať, že sa tak nestalo a až na pár výnimiek sa najväčší výrobcovia držali s novinkami skôr pri zemi. Napriek tomu sa bolo v Miláne na čo pozerať a tu je zopár najzaujímavejších kúskov.  

Pozornosť v stánku Ducati sa pochopiteľne sústredila na supervýkonný naháč Streetfighter V4, no mňa osobne zaujala dvojica konceptov z ktorých najmä dobrodružné cestné enduro Ducati Scrambler DesertX v blízkej budúcnosti môže konkurovať modelom ako Yamaha Ténéré 700 alebo KTM 790 Adventure.

Honda popri už dávnejšie predstavenom modeli Africa Twin vsadila na nový superšport CBR1000RR-R, ktorý je po dlhých rokoch konečne radikálnou zmenou oproti predchádzajúcej generácii, ktorá sa s drobnými zmenami držala na trhu viac ako 10 rokov. Aj v prípade japonskej značky však zaujal atraktívny koncept s názvom Honda CB4X, ktorý by bol určite oživením v triede Sport Adventure.

BMW ukázalo trojicu noviniek a koncept veľkého boxera s označením R18, ktorý by sa v trochu inej podobe mal v roku 2020 objaviť aj v sériovej podobe. Mohutný dvojvalec tak smeruje do nového cruisera, ktorý by bavorskú značku posunul do kategórie, kde dlhodobo absentuje.

V prípade značky Suzuki sme si už zvykli, že noviniek býva poskromnejšie, no tento rok svojich priaznivcov Japonci určite potešili. Nejde tak ani o počet nových modelov ale o jedinú novinku, ktorou je nová generácia cestného endura V-Strom 10501050 XT. Najmä dizajn v štýle kedysi populárneho modelu DR Big posúva nový V-Strom bližšie k terénu.

Značka Harley-Davidson, ktorá väčšinou predstavuje svoje novinky v predstihu si nechala niečo aj na milánsku výstavu, kde ukázala dvojicu noviniek, ktoré predstavujú radikálnu zmenu vo výrobnom programe H-D. Veľké enduro Pan America bude poháňané novým dvojvalcom s výkonom 145 k a športový naháč Bronx príde s o niečo menším motorom, ktorý bude mať výkon 115 k. Bližšie technické údaje zatiaľ nie sú k dispozícii, no okrem spomínaného výkonu nebude chýbať ani najmodernejšia elektronika a technika.

Domáca značka Aprilia má možno recept na dlhodobo stagnujúci trh superšportových motocyklov s novinkou RS 660. Ľahký a prekvapivo výkonný dvojvalec (100 k) je vybavený najmodernejšou elektronikou z väčšieho modelu RSV4. No a s hmotnosťou 169 kg sľubuje vynikajúci zážitok v sedle nielen na ceste ale aj na okruhu.

Kawasaki už pár rokov ponúka motor prepĺňaný kompresorom, ktorý sa objavuje hneď v niekoľkých rôznych modeloch. Najnovšie prichádza v športovom naháči Kawasaki Z H2. Pre priaznivcov extrému ťažko odolateľná ponuka.

KTM rovnako patrí medzi značky, ktoré sa radi prezentujú extrémnymi výkonmi, čo najnovšie dokazuje nová generácia naháča 1290 Super Duke R, no v Miláne potešila aj novým a výkonnejším naháčom strednej triedy 890 Duke R a malým dobrodružným endurom 390 Adventure, ktoré okrem dospelých rozmerov ponúka aj bohatú výbavu, ktorú nájdete aj na objemovo väčších modeloch KTM.

O niečo väčšie dobrodružné enduro dominovalo na stánku Husqvarna a aj keď ide zatiaľ iba o koncept, tak priťahoval zaslúženú pozornosť. Model Norden 901 s radovým dvojvalcom, ktorý nájdete aj v modeli KTM 790 Adventure už na prvý pohľad zaujme svojím vynikajúcim offroadovým potenciálom a dúfajme, že sa čoskoro dočká sériovej podoby.

Yamaha sa prezentovala niekoľkými novinkami a najväčšia pozornosť sa ušla novej generácii modelu Tracer 700, ktorý zaujme najmä svojim moderným dizajnom. Spomenúť treba aj väčšiu a výkonnejšiu verziu trojkolesového skútra s označením Tricity 300, ktorá na rozdiel od 125-ky ponúka výrazne lepšiu dynamiku.

Ducati Streetfighter V4

EICMA 2019 – galéria noviniek

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri