Podujatia

Na Zemplíne nakoplo takmer 120 pretekárov EAST CUP 2019 – Regionálny pohár Východ v motokrose

HRAŇ – SÍRNIK 14.4. 2019: MX Team ESTRI Hraň po ročnej pauze znova hostil na kopci medi obcami Hraň a Sírnik Regionálny pohár Východ – EAST CUP 2019. Bolo to prvé podujatie z tejto päťdielnej série, ktorého výsledky sa započítavali aj do celoslovenského rebríčka „Slovenský pohár v motokrose 2019“.Organizátori nesklamali a krásne všetko pripravili pre hobbícke aj profícke kategórie, dievčatá aj chlapcov, deti, juniorov aj veteránov a dokonca aj pre priaznivcov historických motocyklov.

Jazdy najmenších MX65

Desať jazdcov na najmenších motorkách s kubatúrou len 65 ccm sa postavilo na štart dvoch finálových jázd a medzi nimi aj dve sestry Klimčíkové. Jedna z nich, Nina, to v prvej jazde chalanom poriadne natrela, keď si vzala holeshot. Stupienok víťazov si u najmenších ale rozdelili chlapci: zvíťazil Samuel Kurňava vďaka lepšej druhej jazde, druhý skončil Samul Chovaník (Haviar team) a tretiu priečku obsadil Denis Kachur (BEREG Cross team).

MX85 + MX LADY

Sedem starších borcov, na o čosi väčších motocykloch s kubatúrou 85 ccm a spoločne s nimi sedem dievčat štartovalo v spoločných rozjazdách. Už holeshoty svedčili o tom, že Ľubomír Galandák si ich podmaní. A stalo sa. Druhý za ním do cieľa dorazil Stanislav Kopták a dvakrát tretí bol Tomáš Kytka. U dievčat bola prvá trojka rovnako konštantná. Nina Bullova (Motocross club Skýcov) si vzala plný počet bodov za dve víťazstvá, druhá bola Laura Smoľárová (Motoprox) a tretia Soňa Gudábová (MX team Kľačany).

Veteráni spoločne s historikmi

Na EAST Cup-e sa veteráni po 40-ke (MX4) a tí po 50-ke (MX4+) hodnotia zvlášť. Spoločne s nimi štartovali aj jazdci na historických strojoch, pre ktoré bolo typické dvojité tlmenie, preto aj ich názov Twinshoch.Radoslav Kedžuch vyhral obidve jazdy v MX4 a okrem toho v druhej si ako bonbónik vychutnal aj holeshot. Prvým v prvej zákrute po štarte bol víťaz kategória najskôr narodených, MX4+, Peter Pipich (Motoklub Medzibrod). Miroslav Marônek a jeho dobre pripravená ČZ-ta dominovali kategórii Twinshock.

Hobbícke kategórie už tradične s takmer plnou rampou

Kategórie hobby jazdcov sú rozdelené podľa kubatúry motocyklov, na slabšiu MX2 Hobby a silnejšiu MX1 Hobby. Tomáš Jakab nenechal od prvých metrov na trati nikoho na pochybách, že si ide pre víťazstvo. Dva holeshoty a dve vyhraté finálové rozjazdy z neho urobili lídra kategórie MX1 Hobby. O druhé miesto sa pobili Matúš PetrekPavel Kollár, ale vďaka stabilnejšiemu výkonu lepšie skončil prvý menovaný. 25 štartujúcich v MX2 Hobby sľubovalo zaujímavé jazdecké momenty, ale prvá trojka bola po obidve finálové jazdy jednoznačná. Timotej Cmarík bol dvakrát prvý, Radovan Smoľar (Motoprox) druhý a stabilne tretí sa umiestnil Boris Vlha, brat známej zjazdovej lyžiarky Petry Vlhovej.

Juniori do 21 rokov spoločne s profíkmi z MX OPEN a MX2

V týchto dvoch finálových rozjazdách si diváci vychutnávali až 4 kategórie súčasne. Dve Juniorské, v ktorých najstarší jazdci majú do 21 rokov, MX2 Junior . Vyhodnocujú sa tu aj mladí jazdci, ktorí sedlajú objemovo menšie motocykle s objemom motora do 125 ccm, kategória MX Junior 125. Juniorom MX2 velil Adam Pavlisko a 125-kám zasa celkom suverénne Dalibor Macho (Motocross club Skýcov). Výkonnostne najvyššia liga na pretekoch sú kategórie MX2 a MX OPEN, preto ich často familiárne nazývame aj „profíci“. V MX2-kách na slabších strojoch si prvenstvo v Hrani bolo treba zaslúžiť. V prvej jazde mal navrch Peter Valyik (Ford Szilcar Racing team), no v druhej to bol Radoslav Matula (MX Slávia Martin), ktorý vyštartoval lepšie, a už nepustil Valyika pred seba. Keďže v prípade rovnosti bodov má väčšiu váhu druhá jazda, víťazom MX2ky sa stal Matula pred druhým Valyikom a tretím Tomášom Barnošákom. „Kráľovská“ MX OPEN sa v Hrani nezaobišla bez dramatických momentov. Dvaja výborný pretekári, Jaroslav Dubóczi (Ford Szilcar racing team)Sebastian Tököly, si nedarovali nič zadarmo ani v jednej z finálových jázd. Do dvoch holeshotoch viedol v každej z jázd Dubóczi, no druhá jazda tesne pred koncom skočila ich vzájomnou kolíziou, po ktorej Tököly vynechal časť trate a preto v nej nebodoval a skončil celkovo až ôsmi. Vyhral Jaroslav Dubóczi, druhý bol Ukrajinec Oleh Kruk a tretí Matúš Lavo (VM Racing MX team).

Ďalšie podujatie – nedeľa 5. 5. 2019 v obci Spišské Vlachy

Druhou zastávkou seriálu EAST CUP 2019– regionálny pohár Východ, bude trať za obcou Spišské Vlachy.Na tejto tradičnej trati so skúsenými organizátormi sa určite stretne veľa kvalitných jazdcov. O sprievodný program pre nich, ich doprovod a fanúšikov sa postará Motocross club Spišské Vlachy a promotér EAST track.

Autor článku: Mgr. Radka Kovaľ Mazáková

Autor foto:  Dávid Adamkovič