Connect with us

Testy a recenzie

Prémiový spoločník do každých podmienok – test Modeka Panamericana

Publikovaný

on

Modeka sa nikdy netajila tým, že svoju produkciu smeruje najmä na bežných motorkárov a vždy vsádzala na osvedčený recept – výborná kvalita za rozumnú cenu. Tento rok nás však príjemne prekvapila svojim turistickým kompletom Panamericana, ktorý nám robí radosť celé leto. V tomto prípade sa totiž oveľa viac hodí slovné spojenie – prémiová kvalita za skvelú cenu.  


Top komplet do každých podmienok

Ako rozoznáte špičkové oblečenie od bežného kompletu? Niekedy to nie je jednoduché, existuje kopec dizajnovo atraktívneho moto oblečenia, ktoré na prvý pohľad vyzerá rovnako ako top modely, pričom má oveľa nižšiu cenovku. Rozdiely treba hľadať v detailoch a tu je na tom komplet Panamericana naozaj dobre. Len ťažko tu budete hľadať niečo čo by nesedelo alebo nebolo dotiahnuté do detailu. Kombinácia špičkových materiálov a bohatá výbava potom dotvára celkovo skvelý komplet, ktorý vám umožní pohodlnú jazdu v prakticky ľubovoľnom klimatickom prostredí.    


Špičkové materiály a vynikajúca bezpečnosť

Na bunde aj nohaviciach je použitý mix špičkových materiálov. Základom je mäkký a na dotyk príjemný materiál Tactel 750D, ktorý zároveň vyniká nízkou hmotnosťou a solídnou pevnosťou. Na exponovaných miestach, ktoré sa v prípade pádu dostávajú do kontaktu s vozovkou ako prvé je použitá extra tuhá textília Cordura 1000D. Na vnútornej strane nohavíc v oblasti lýtok je použitý ohňuvzdorný Kevlar. V oblasti zvýšenej námahy (lakeť, koleno, ramená) je použitá strečová textília, ktorá pomáha maximalizovať komfort. No a sedacia časť nohavíc je vystužená protišmykovou vrstvou textílie. Príjemným detailom, ktorý oceníte pri dlhom nosení je použitie neoprénu na límci a koncoch rukávov bundy.  

Bezpečnosť je rovnako na vysokej úrovni a všetky namáhané spoje sú istené dvojitým šitím. Kompletná sada certifikovaných a vyberateľných chráničov SAS-TEC sa stará o ochranu lakťov, ramien, bedier, kolien a samozrejme nechýba chrbtový chránič. Do kategórie doplnkov, ktoré zvyšujú pasívnu bezpečnosť patrí v hojnej miere používaný reflexný materiál 3M Scotchlite, čo sme aj vzhľadom na dominujúcu čiernu farbu kompletu uvítali.  


Výbava a fit

Vybavenosť bundy je naozaj skvelá. Začnem množstvom vreciek, ktoré sú nielen na bunde ale aj na nohaviciach. Na bunde sme narátali až 7 vreciek z ktorých boli až tri vode odolné (dve vonkajšie a jedno vnútorné). Na nohaviciach sme napočítali ďalšie 4 vrecká z toho dve vode odolné.  

Bunda aj nohavice sú vybavené vode a vetru odolnou vyberateľnou membránou z osvedčeného materiálu Sympatex. Naviac bunda je vybavená vyberateľnou tepelnou vložkou, ktorá poslúži aj ako elegantná krátka bunda do pásu. Klasickú vyberateľnú tepelnú vložku potom nájdete aj v nohaviciach.  

Systém vetrania je rovnako prepracovaný. Veľké ventilačné panely na hrudníku a stehnách sa dajú rýchlo a ľahko otvoriť aj jednou rukou. Po odopnutí zipsu sa vrchná časť panelu odkryje a zaistí pomocou magnetu. Následne vzniká veľká vetracia plocha, ktorá udržuje prijemnú klímu v bunde aj nohaviciach. Horúci vzduch sa potom odvádza pomocou dvojice odvetrávacích otvorov na chrbte a ďalšej dvojice na zadnej časti nohavíc v oblasti stehien. Dvojité zipsy systému AirVent potom nájdete na vnútornej strane rukávov a spodnej časti nohavíc. Okrem ventilácie samozrejme slúžia aj na uvoľnenie a následné stiahnutie rukávov bundy a nohavic.  

Bunda aj nohavice sa dajú veľmi dobre prispôsobiť prakticky ľubovoľnej postave. Sťahovacie pásy pritom využívajú buď suché zipsy, alebo cvočky. Plastové oká, ktoré sú súčasťou sťahovacieho pásu sú elegantne ukryté vrchnou textilnou časťou bundy a nič rušivé tak nenájdete nielen na povrchu bundy ale aj nohavíc.  


Modeka Panamericana v praxi

Keď ide o oblečenie tak v priebehu sezóny toho aj vzhľadom na testované motorky vystriedam relatívne veľa, no Panamericana určite patrí medzi najobľúbenejšie kúsky v našom redakčnom šatníku. Nie je síce top kombinácia na každodenné „výlety okolo komína“, no ak ma čaká dlhšia trasa, tak Modeka má prednosť. Spočiatku som sa trochu obával čierneho sfarbenia, no vďaka použitiu žiarivej zelenej farby na rôznych častiach kompletu, dizajn „ožije“ a na ceste vás je dobre vidieť. Všetko na bunde a nohaviciach sa dá rýchlo nastaviť tak, aby bol komfort maximálny, nič neprečnieva a všetko je presne tam kde má byť. Výborné vetranie a zároveň bohatá výbava priam predurčujú tento komplet na diaľkovú turistiku. Kvalita je vynikajúca pričom namiesto dizajnovej extravagancie vsádza skôr na funkčnosť a eleganciu, čo mne osobne plne vyhovuje. Jednoducho prémiová kvalita za skvelú cenu.    


Modeka Panamericana

Cena: 369,90 Eur (bunda) / 279,90 Eur (nohavice) (cena 2018)

Vonkajší materiál: Tactel 750D

arba: čierno/neónová, šedá/čierna

Veľkosť: S – SXL / KL – K3XL (nohavice)  


Dovozca do SR: www.modeka.sk  


Test bol uverejnený v časopise Motomagazin 11/2018

Text: Miro Tamáši, foto: Vlado Brniak

Prémiový spoločník do každých podmienok – test Modeka Panamericana

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri