Svitko v maratónskej etape na 16. mieste

Po dni odpočinku v pondelok 9. 1. 2017 pokračovala rally Dakar 7. maratónskou etapou La Paz – Uyuini. Štefan Svitko, ktorý po hodinovej penalizácii za nepovolené tankovanie z predchádzajúcej etapy ráno vyrážal na trať až ako 39 jazdec, nakoniec do cieľa dorazil na 16. mieste a priebežne sa posunul z 19. na 18.miesto.

Pre veľké dažde a rozvodnené rieky bola 7.etapa úplne zmenená: v úvode bol 404 km presun, potom 160 km špeciálka (1. časť zmenená – piesok a duny, ktoré mali byť v 6. etape, potom pieskové trate a od 120-tého km do konca špeciálky štrkové a blatové trate), následne presun 240 km do cieľa maratónskej etapy v Uyuni. Štefan Svitko na etapového víťaza Ricky Brabeca (USA) stratil 13:26 min. Druhý v cieli bol ďalší jazdec Hondy Goncalves (PRT) a tretí Sunderland(GBR) na KTM. V priebežnom poradí medzi motocyklistami vedie i naďalej Sunderland, na ktorého Štefan stráca, po hodinovej penalizácii, takmer 2 hod. (1:57:26).

Včerajšia etapa bola tzv. maratónska bez podpory sprievodných tímov, chalani zo Slovnaft tímu teda prešli viac ako 800 km priamo do Salty, cieľa 8. etapy. Presunuli sa do bivaku, ktorý bol pred pár dňami úplne zaplavený. Do cieľa v Buenos Aires zostáva ešte 5 etáp a Števa čaká neľahká úloha, keď sa bude snažiť vymazať časovú stratu, ktorú momentálne má na prvú 10-ku jazdcov priebežného poradia. Števovi budeme v nasledujúcich dňoch držať palce, aby sa v priebežnom poradí posunul smerom dopredu čo najďalej

Dnes Dakar pokračuje 8. etapou z Uyuni do Salta a na jazdcov čaká 892 km, kde až 492 km predstavuje meraný špeciál, ktorý bol však kvôli dažďom z predchádzajúcich dní mierne upravený a bude kratší o 73 km.

autor: FB Štefan Svitko fanclub