Superbikové Brno a úspechy Slovákov slovom aj obrazom

Doslova fantastický víkend zažili slovenskí fanúšikovia na Masarykovom okruhu v Brne. V rámci Majstrovstiev sveta Superbikov sa v juhomoravskej metropole predstavili aj dvaja slovenskí zástupcovia, Tomáš Krajčí v pretekoch Majstrovstiev Európy triedy Superstock 600 a Tomáš Svitok vo Svetovom pohári Superstock 1000.

Obe jazdy Superbikov sa podobali ako vajce vajcu len s tým rozdielom, že v prvej jazde zvíťazil Talian Marco Melandri na Yamahe po súboji s krajanom Maxom Biaggim (Aprilia). Chvíľu sa na nich doťahoval aj vedúci muž šampionátu Carlos Checa na Ducati, ale v závere už mal odstup. Jediným rozdielom druhej jazdy bolo práve meno víťaza, tentoraz sa z víťazstva radoval Biaggi, kráľ brnianskeho okruhu, pre ktorého to bolo už jedenáste víťazstvo na jeho obľúbenej trati. Domáci pretekár Jakub Smrž nepotešil svojich fanúšikov, v prvej jazde bol jedenásty, druhú pre pád nedokončil.

Víťazom triedy Supersport sa stal Brit Gino Rea a aspoň čiastočne urobil radosť domácim, keďže majiteľom tímu, za ktorý štartuje, je známa postava z prostredia motocyklových pretekov, Joska Kubíček.

Ale poďme k našej dvojici. V roku 1984 chýbalo Pavlovi Dekánkovi k tretiemu miestu v Majstrovstvách Európy triedy 500 ccm na starom okruhu v Brne len niekoľko stoviek metrov, no jeho pád v retardéri znamenal, že na rovnaký úspech si naši fanúšikovia museli počkať až do uplynulej soboty, teda takmer 27 rokov.
Dvadsaťročný Tomáš Krajčí už v kvalifikáciách naznačil svoje schopnosti a v pretekoch triedy Superstock 600 po skvelej stíhacej jazde z konca prvej desiatky zaútočil úspešne v poslednej zákrute pretekov a história bola prepísaná! (Na videu môžete vidieť Tomáša so štartovým číslom 19) Obrovská podpora tisícov slovenských a českých fanúšikov vytvorila mladému Žilinčanovi domáce prostredie a bol z toho zážitok, akých veľa nebýva.
„Ťahal som za plyn, mal som dobrú motiváciu," vravel po pretekoch prešťastný Krajčí. "Štart sa mi síce veľmi nepodaril, ale podarilo sa mi to rýchlo dotiahnuť. Chcel som byť v Brne na pódiu a podarilo sa to. Stále si ten úspech nedokážem poriadne uvedomiť, ale vyšlo to… Mám obrovskú radosť. Dúfám, že v tom budem pokračovať aj naďalej počas zostávajúcich pretekov sezóny.“

Nedeľný program zahajovali litrové stocky, kde z 19. miesta štartoval rovnako 20-ročný Tomáš Svitok. Po skvelej stíhacej jazde sa prebojoval až na jedenáste miesto, pričom veľa nechýbalo a mohla z toho byť prvá svetová desiatka. Svojim umiestnením si pripísal päť bodov do priebežného hodnotenia seriálu.
“Som veľmi šťastný z výsledku, ale aj z priebehu pretekov," povedal po dojazde do cieľa Tomáš. "Škoda, že som mal takú zlú štartovú pozíciu, lebo dnes som mal na to, aby som skončil v prvej desiatke. Žiaľ, druhá kvalifikácia mi nevyšla, chýbalo mi šesť desatín sekundy od prvej desiatky na štarte. Ku koncu pretekov mi kĺzala zadná pneumatika, keďže som šiel stále naplno, no aj tak som dokázal znižovať stratu od súpera na desiatom mieste, chýbali mi možno dve kolá na to aby som ho dostihol. Som však veľmi spokojný, boli to super preteky, užíval som si ich a mal som úžasnú podporu od fanúšikov, ktorí nás do Brna prišli povzbudiť. Som vďačný celému tímu za odvedenú prácu, bol to skvelý víkend.”