Connect with us

Turistické články

300 km/h v meste? Miro „Laki“ Sloboda to na pretekoch Isle of Man zažil

Publikovaný

on

Isle of Man Miro Laki Sloboda

Legendárne podujatie na ostrove Isle of Man má image najnebezpečnejších pretekov na svete. Ale aj napriek tomu priťahujú enormné množstvo pretekárov, dobrodruhov a samozrejme aj divákov. V skutočnosti sú to podujatia dve: Isle of Man TT (Tourist Trophy) a Manx GP (Grand Prix). A na oboch sa ako prvý Slovák predstavil Miro „Laki“ Sloboda. Dokonca tu štartoval niekoľko krát a výsledok vôbec nebol zlý, najmä ak si uvedomíme, v akých skromných podmienkach sa slovenský motošport nachádza. Viac vám prezradíme v priloženom videu, kde sme sa s Lakim pozhovárali na rôzne témy, nie len o Mane:

Čo sú to vlastne za preteky na Isle of Man?

Jedinečné, grandiózne, šialené. Nič podobné na svete neexistuje, aj keď sa road racing jazdí snáď všade na svete, ale nie takýto. Ostrov Isle of Man totiž dodáva týmto pretekom jedinečnú atmosféru. Jazdí sa na prírodnom okruhu (rozumej bežné cesty na ktorých je 219 zákrut…) TT Mountain Circuit. Jeho dĺžka je presne 60,7 km, ktorú pretekár absolvuje niekoľko krát (4 až 6). Povrch je presne taký, aký by si na bežnej ceste očakával, teda plný nástrah s presne NULA výbehovými zónami. A samozrejme s plotmi a múrikmi v tých najhorších miestach.

V rokoch 2020 a 2021 sa žiaľ pre aktuálnu COVID situáciu museli preteky zrušiť, avšak očakáva sa, že v roku 2022 budú opäť pokračovať. A treba sa pripraviť na enormný nápor. A to zo strany pretekárov ale aj divákov.

A teraz zopár čísel a faktov. Najrýchlejšie kolo tu má hodnotu 16m 42.778s (Peter Hickman v 2018). To je prosím priemerná rýchlosť 218 km/h. Cez dediny a úzke hrbolaté cestičky! Absolútny zaznamenaný top speed je tu 332 km/h. Najviac víťazstiev tu má legendárny Joey Dunlop (26) a John McGuinness (19).

Už pre diváka to musí byť úžasné divadlo. Ani si neviem predstaviť, aké to musí byť z pohľadu pretekára,ktorý si štartom splní sen o účasti na Isle of Man pretekoch. Ale Laki to už vie. Podporiť ho môžete aj na sociálnych sieťach: facebook.com/MiroslavSlobodaLakiRT53

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri