Connect with us

Spravodajstvo

BMW CLEVER

Publikovaný

on

CLEVER, v preklade Compact Low Emission VEhicle for URban Transport je vyvrcholením trojročného výskumu a dizajnu Európskeho konzorcia (vrátane BMW a univerzity v Bath-e) zameraný na budúcnosť životného prostredia a pohodlie cestujúceho. CLEVER je vozidlo kombinujúce bezpečnosť "mikroauta" a manévrovateľnosť motocykla a to všetko postavené na motore, ktorý by mal na spaľovanie využívať plyn, prípadne bioplyn.

230 ccm3 BMW motor bol modifikovaný Inštitútom Français du Pétrole (IFP). Tento šetrný motor disponuje silou 17 HP (12.5 kW) a maximálnym krútiacim momentom 15.5 Nm pri 6,300 otáčkach za minútu, čo dodáva CLEVER-u maximálnu rýchlosť okolo 80 km/h. Spotreba CLEVER-a je neuveriteľných 2.4 litrov na 100 km plynu pri emisiách 59.5 g/km CO2. Dve prepojené palivové nádrže by vám mali stačiť na približne 150 km jazdu.

01

Prirodzeným problémom trojkolesových tátošov je stabilita v zákrutách pri vyšších rýchlostiach. Riešenie tohto nebezpečného problému vedci nenechali na vodičovi a jeho schopnostiach. Mechanizmus kabíny navrhovali na Univerzite v Bath. V základe sú použité dva hydraulické mechanizmy, ktoré umožňujú natáčanie kabíny okolo osi v 45° uhle. Systém je kontrolovaný počítačom, ktorý prepočítava želaný uhol sklonu v závislosti na rýchlosti a náklone CLEVER-a.

02

BMW CLEVER

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri