Connect with us

Spravodajstvo

BMW M1000XR je tu. S vynoveným S-XR!

Publikovaný

on

Baworská značka nás novinárov, ale aj priaznivcov značky dlho a pomaly zohrievala. Najprv sme dostali teaser, neskôr video s prototypom a približné špecifikácie. Dokonca sme tento prototyp M-XR mohli vidieť na vlastné oči pri slovenskom predstavení BMW R1300 GS. A dnes sme sa konečne dočkali.

Čo teda vieme už o treťom súrodencovi rodiny M? Motor pochádza samozrejme z modelu RR, upravený divíziou M. Objem 999 ccm produkuje výkon 201 konských síl pri 12750 ot./min. Je to síce menej, ako pri modeloch M1000RR a M1000R, konkrétne 12, resp. 9 koní. Zato je nástup nižšie o tisíc a viac otáčok. Krútiaci moment je zhodný pri všetkých M modeloch – 113 Nm pri 11000 ot./min. Motor má vo všetkých modeloch ShiftCam, teda variabilné časovanie ventilov. Vďaka nemu nestráca dych ani na vrchole otáčkového spektra.

Celá motorka váži s plnou nádržou 223 kilogramov. Vďaka výbave M Competition, vieš dať dole ďalšie 3 kg. V balíku sú v prvom rade karbónové kolesá a sada karbónových dielov a panelov. Luxusný dojem dotvárajú frézované diely, ako stúpačky, či páčky brzdy a spojky.

Ďalšou podstatnou zmenou oproti štandardnému modelu je úprava aerodynamiky. Prítlak motorky zlepšujú bočné panely, ktoré účinkujú už pri rýchlosti 80 km/h. Prítlak 8 kg produkujú pri rýchlosti 160 km/h a až 12 kg pri 220 km/h.

K tomu tu máme brzdy vyladené divíziou M, optimalizovaný elektronický podvozok a nastaviteľný tlmič riadenia. Najsilnejší crossover. Ako hovoria v BMW – MaXimizeR.

Modernizovaný S1000XR

Spolu s M verziou prešiel inováciou aj „civilný“ model BMW S1000XR. Motor dostal navýšenie výkonu o 5 konských síl. Aktuálne disponuje maximálnym výkonom 170 koní. Nový je dizajn bočných kapotáží a prednej časti. Hlavnou zmenou je prepracované sedlo. Jazdcovi umožňuje viac pohybu, k tomu prináša športovejší vzhľad. Ďalej tu máme nové zadné podbehy, ktoré optimalizujú prúdenie vzduchu.

V štandardnej výbave teraz nájdeme Headlight Pro, teda svetlá s natáčaním do zákrut, bezkľúčové zapaľovanie a USB-C zásuvku na rýchle nabíjanie. V rámci príplatkovej výbavy sú v ponuke karbónové M-kolesá. Tie sú certifikované pre jazdu vo dvojici spolu s batožinou. K dispozícii bude tmavý základ v metalíze Black Storm, Style Sport v modrej Gravity alebo M packet biela.

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri