Connect with us

Spravodajstvo

Dakar 2010 je už minulosťou

Publikovaný

on

Po viac ako 9 000 kilometroch rozdelených do štrnástich etáp sa v sobotu skončil ďalší ročník Rally Dakar. Bol to už druhý ročník, ktorý sa namiesto Afriky konal v Južnej Amerike. Napriek zmene prostredia „Dakar“ stále zostáva jedným z najnáročnejších diaľkových pretekov na planéte, čo potvrdil aj konečný počet motocyklov, ktoré došli v tomto roku až do cieľa v Buenos Aires, kde sa z pôvodných 151 štartujúcich objavilo len 88 motocyklov. Na nástrahy doplatili aj niektorí favoriti, ako Francúz Casteu (Sherco), alebo napríklad aj náš Ivan Jakeš.
Z víťazstva sa nakoniec zaslúžene tešil Francúz Cyril Després (KTM), ktorý na tento moment čakal dlhé tri roky a konečne sa mu poradilo prelomiť smolu z predchádzajúcich ročníkov. Minuloročný víťaz a jeden z najväčších favoritov Marc Coma (KTM) bol v hre o prvenstvo vlastne len do 3-tej etapy, kde doplatil na prehrievajúci sa motor a stratil viac ako 20 minút. Potom pribudli ďalšie problémy s motocyklom a všetky nádeje na dobrý výsledok pochovala 6-hodinová penalizácia za prijatie cudzej pomoci. Napriek tomu dokázal v tomto ročníku získať až 5 etapových víťazstiev a na čele nikdy nechýbal. Problémy favoritov tak naplno využil Nór Pal Ullevalseter (KTM), ktorý je pomaly už veteránom tohto podujatia (absolvoval už ôsmy ročník) a v konečnom poradí došiel na druhom mieste s hodinovou stratou na víťaza. Nór však musel do poslednej chvíle odrážať útoky Čiľana Francesco Lopeza, ktorý až doteraz ani raz nedošiel do cieľa tohto podujatia (jeho štvrtá účasť), no tento ročník sa mu to konečne podarilo a tento jazdec na Aprilii neustále patril medzi najrýchlejších jazdcov na trati, za čo si odniesol až tri etapové víťazstvá.
Tento ročník bol mimoriadne zaujímavý aj z pohľadu účasti našich jazdcov, keď sa v štartovom poli motocyklov objavili až dvaja naši jazdci. Ivan Jakeš prišiel na tento ročník vynikajúco pripravený a jeho ambície (skončiť celkovo do 15. miesta) začal veľmi rýchlo napĺňať a jeho výkon neustále gradoval, keď v 6. etape skončil na 6. mieste a v celkovom poradí sa posunul už na 9. miesto priebežného poradia. Žiaľ nezavinený pád a s ním spojené poškodenie motocykla znamenalo konečné stop už v nasledujúcej etape. Bola to veľká škoda, pretože Ivan svojimi výsledkami naznačil, že patrí medzi špičku tejto súťaže a jeho výsledok mohol byť ešte lepší, ako si sám pred štartom predsavzal.
Náš druhý pretekár v štartovom poli Štefan Svitko mal na tomto podujatí premiéru a do Argentíny odchádzal s relatívne skromným cieľom dostať seba aj motorku do cieľa, no to čo nakoniec predviedol patrí asi medzi najväčšie prekvapenia tohto ročníka. Počiatočný rešpekt z tohto podujatia dokázal zo seba veľmi rýchlo striasť a prakticky už od piatej etapy sa etabloval medzi najlepšou 20-kou jazdcov, kde sa pohyboval až do konca pretekov. Svoje výkony korunoval deviatym miestom v 7. etape a desiatym miestom v 8. etape. V posledných etapách nakoniec išiel na istotu a s prehľadom obhájil svoju 13-tu priečku v konečnom poradí. Nestáva sa často, aby v tak náročnom podujatí dokázal jazdec ísť rýchlo a zároveň bezpečne hneď na prvý pokus. V tomto smere si vyslúžil pochvalu aj od absolútnej špičky. V prospech Števa hovorí aj jeho relatívne nízky vek (27 rokov), vďaka čomu má ešte dosť času na získanie potrebných skúseností, aby sa mohol zaradiť medzi absolútnu tejto náročnej športovej disciplíny.
Samozrejme v našich končinách väčšinou nestačí byť len rýchly a často všetko skončí na chýbajúcich financiách, no dúfajme, že oboch našich jazdcov uvidíme na štarte aj budúci rok, pretože za predvedené výkony na Dakare 2010 si to rozhodne zaslúžia.

Cyril Després (v strede) na víťazstvo na Dakare čakal dlhé tri roky (foto van Oers J.)

Advertisement

1 komentár

1 komentár

  1. AIR

    18. januára 2010 at 21:27

    No Pišta … gratulujem … super vykon 😈

    Ivan hlavu hore, nabuduci rok to dopadne lepsie 🙂

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri