Connect with us

Spravodajstvo

Dakar 2010 odštartoval

Publikovaný

on

Presne na Nový rok sa v Buenos Aires v Argentíne dal do pohybu ďalší ročník tohto dnes už legendárneho dobrodružstva. Je to zároveň druhý ročník, ktorý štartuje na juhoamerickom kontinente. Jazdcov čaká v tomto ročníku až 9 030 km rozdelených do 14. etáp s cieľom 16. januára opäť v Buenos Aires v Argentíne. Až 4 717 km z celkovej dĺžky trate predstavujú merané „špeciály“. Aj v tomto ročníku sa trať presunie z Argentíny do susedného Čile a na jazdcov čaká mimoriadne náročná trať plná extrémov. V štartovom poli, ktoré tvorí 161 motocyklov, 52 quadov, 140 automobilov a 52 kamiónov štartuje aj dvojica našich pretekárov. So štartovým číslom 42. sa na trati pohybuje Ivan Jakeš (KTM 690 Rally) a štartové číslo 128. má Štefan Svitko (KTM 690 Rally). Pre Ivana Jakeša (Team KM Racing) je to už tretia účasť na „Dakare“ a má dostatok skúseností, čo dokázal hneď v dvoch úvodných etapách, ktoré zvládol bez problémov a priebežne mu patrí 17. priečka. Štefan Svitko (Team Hant Logomotion Slovakia) ide svoj premiérový „Dakar“ a jeho prvoradým cieľom je dokončiť túto náročnú súťaž. Po dvoch úvodných etapách mu zatiaľ patrí 29. miesto.
Zdá sa, že tohtoročná motocyklová súťaž bude po rokoch dominancie KTM o niečo pestrejšia a v štartovom poli sa objavilo oveľa viac motocyklov iných značiek. Môže za to zmena pravidiel, ktoré znevýhodňujú dominantné špeciály KTM 690 Rally a uprednostňujú menšie 450-tky. Toto rozhodnutie takmer vyústilo v odchod KTM z tejto súťaže, no nakoniec došlo ku kompromisu v podobe obmedzenia výkonu top 15-tich jazdcov z minulého ročníka, ktorí štartovali na KTM. Naopak profitujú z toho značky ako Yamaha, Sherco alebo Aprilia, ktoré nasadili do súťaže oficiálne továrenské timy. Napriek tomu medzi najväčších favoritov stále patria jazdci na strojoch KTM.
V dnešnej tretej etape na jazdcov čaká 441 km a presunú sa z La Roja do Fiambala. Z celkovej dĺžky tejto etapy až 182 km predstavujú merané úseky. Výrazne sa zmení profil trate a jazdci sa po prvý krát stretnú s púšťou Atacama.

Viac info na [linka]

Dakar 2010 odštartoval

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri