Connect with us

Spravodajstvo

Dopravné nehody chodcov a cyklistov v jesennom období

Publikovaný

on

V jesennom období, keď je v ranných hodinách dlhšie znížená viditeľnosť a navečer sa skôr stmieva, dopravná polícia každoročne zaznamenáva citeľný nárast počtu dopravných nehôd s účasťou nemotorových účastníkov cestnej premávky, a to najmä v intravilánoch miest a obcí.

Jednou z najčastejších príčin je náhly vstup chodca na vozovku (aj na priechod pre chodcov) tesne pred idúce vozidlo, kedy vodič nemá šancu bezpečne zastaviť vozidlo. Ďalej je to vchádzanie na vozovku spoza stojaceho vozidla, predovšetkým na zastávkach MHD a na neosvetlených miestach.

Svoj podiel viny však nesú aj vodiči, ktorí mnohokrát nerešpektujú práva chodca na priechode a nedostatočne predvídajú, predovšetkým v blízkosti reštauračných zariadení, škôl a kín.

Cyklisti mnohokrát ignorujú zásadu vidieť a byť videnýjazdia na neosvetlenom bicykli, nepoužívajú vhodné doplnkové vybavenie (blikače, reflexné oblečenie), tiež jazdia po nesprávnej strane vozovky. Výnimočná nie je ani jazda v skupinách vedľa seba alebo nedanie včasného znamenia zmeny smeru jazdy. Najčastejšími príčinami dopravných nehôd cyklistov je porušenie základných povinností, nedanie prednosti v jazde a nesprávny spôsob jazdy.

V mnohých prípadoch sú nemotoroví účastníci cestnej premávky pod vplyvom alkoholu. Niekedy chodci zmožení alkoholom odpočívajú priamo na vozovke.

Nástrahy jesenného obdobia na cestách možno účinne eliminovať. Dopravná polícia vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky na dodržiavanie troch základných pravidiel:

  • správať sa na cestách ohľaduplne a disciplinovane
  • dodržiavať zásadu vidieť a byť videný
  • nepreceňovať svoje schopnosti

Zdroj: www.minv.sk

Tlačové oddelenie Prezídia PZ

MVSR

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri