Connect with us

Spravodajstvo

Dôstojná spomienka s ušľachtilým poslaním

Publikovaný

on

Pre niekoho bol tento pondelok obyčajným všedným dňom. Pre tých, ktorí si prišli na Slovakiaring rok a deň od tragédie v Trenčíne spomenúť na Ing. Mateja Buryho to však bol deň výnimočný

Priznám sa, keď som sa dozvedel, že Čečurov memoriál sa bude konať ako voľné jazdy bez pretekov, tak ma to trochu mrzelo. Ako fanúšik som zvyknutý na to napätie, ktoré prinášajú práve preteky. Ale tentoraz šlo celkom o niečo iné a to som pochopil hneď pri príchode na náš nový okruh. Všade panovala dobrá nálada a radosť, stretli sa tu priatelia, ktorí milujú motocykle a rýchlu jazdu, pričom si vedia vážiť jeden druhého. Teda vyznávajú presne tie hodnoty, na ktorých si zakladal práve ten, pre ktorého sem prišli – Matej Bury. Aj preto žiadne preteky nikomu nechýbali.

Cieľ podujatia bol navyše omnoho ušľachtilejší. Pegas Racing Team, za ktorý Maťo jazdil, pojal podujatie práve ako školu pre tých, ktorí inak riskujú životy v cestnej premávke, ale aj pre tých, čo majú len veľmi malé skúsenosti s jazdou na okruhu. Veď práve neskúsenosť bola príčinou vlaňajšej trenčianskej tragédie, kedy nepozornosťou iného pretekára vyhasol ľudský život.
O tých, ktorí prejavili záujem sa niečo podučiť, sa starali inštruktori viac ako skúsení. Mená ako Vlado Ruža, Martin Čermák, Tomáš Svitok, či Miro Sloboda, sú známe každému, kto má niečo na Slovensku dočinenia s motocyklovým jazdením.

„Zúčastnil som sa preto, lebo som si chcel uctiť pamiatku môjho kamaráta Čečura,“ povedal Martin Čermák. „Verím, že sa toto podujatie bude niesť v športovom duchu, v dobrej nálade a že bude mať svoje pokračovanie aj naďalej. Chalani z Pegas Racing Teamu ma navyše oslovili s tým, aby som spolu so Svitkom , Ružom a Slobodom viedol motoškolu, takže záujemcom tu vysvetľujeme jazdu na okruhu a takisto sme s nimi na trati, kde môžu názorne vidieť ako nato. Má to určite veľký význam a verím, že si táto akcia nájde časom aj ďalších záujemcov,“ dodáva Čermo.

Tomáš Svitok sem prišiel deň pred odchodom na preteky svetového pohára v Monze: „Dôvodom prečo som sem prišiel je spomienka na Mateja a som rád, že to členovia jeho tímu zároveň usporiadali ako akciu, ktorá má pomôcť predchádzať tragédiám. Preto som prijal aj ponuku poradiť začínajúcim chalanom ohľadom správania sa na trati a bezpečnosti. Aj touto cestou chceme presvedčiť tých, čo sa vozia na Šturci a podobne, aby prišli na okruh,“ povedal Tomáš.

„Som tu preto, aby som si nielen spomenul na Čečura, ale aj podporil dobrú myšlienku chalanov z Pegasu, stiahnuť ľudí z ulice na okruh,“ vraví Vlado Ruža, ktorého cez víkend čaká druhé podujatie alpsko-jadranského šampionátu v Rijeke. „Chcel som tak prispieť k tomu, aby sa tí, ktorí sem prídu, mohli niečo naučiť a použiť to pri jazde na okruhu. Aby sa to jazdenie stalo bezpečnejším.“

„Veľmi ma zaujala myšlienka, s ktorou prišli chalani z Pegasu a som rád, že ma oslovili ako inštruktora, hoci som nečakal, že budem školiť aj pánov policajtov,“ vraví Miro Sloboda. „Baví ma odovzdávať skúsenosti tým, ktorí toho na okruhu veľa nenajazdili, aby vedeli o čom táto jazda je a aby potom neprichádzalo k tragédiám. Lebo práve taká neznalosť zapríčinila aj vlaňajší Trenčín.“

Na trati sme mohli vidieť aj ďalšie známe tváre, ako Mariána Troligu, Róberta Sháněla, či Vladimíra Kadu, ale aj mnohých ďalších, nechýbala ani Ducati Slovakia… všetkých menovať by nemalo význam, ale stretnúť sa s nimi, či vidieť ich na trati, je vždy zážitkom. Nakoniec organizátori aj vyhlásili najúspešnejších pretekárov podľa najlepších časov dosiahnutých za celý deň a predsa tak prišlo na rad aj to, čo na okruhových podujatiach býva zvykom.

Čo povedať na záver, keď všetko už povedala štvorica profíkov… Hádam len vysloviť vďaku Pegasákom za krásny deň, za skvelú, pre motocyklový okruh nezvyčajnú atmosféru a na viac ako dôstojnú spomienku na kamaráta, ktorého aj tak stále cítia vo svojom strede. Už teraz sa môžeme tešiť dovidenia nabudúce!

Hlavnú myšlienku memoriálu podorili aj poprední slovenskí pretekári. Na snímke M. Čermák a V. Ruža

Dôstojná spomienka s ušľachtilým poslaním

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri