Connect with us

Turistické články

IV. Dračiatko na cestách

Publikovaný

on

Nedeľná siesta na hrade Helfštýn

Teplo, teplo, hróóóózne teplo. Prvé čo ma napadlo bolo ísť sa okúpať do Šútova, ale to je ?za rohom? takže som to zmietla zo stola. Ľadvinku napadlo, že by sme mohli vyraziť na obhliadku nejakého hradu. Chystám sa na to už od minulej sezóny, ale akosi to nevyšlo. Prvý a jediný nápad padol hneď na Helfštýn. Niekde sme našli, že sa tam koná historický šerm a to si ja veľmi rada pozriem. Pozreli sme do mapy, vzdialenosť cca 130 km vyhovovala. Zbalení sme boli za 5 min (kreditka a zámok na moto) a vyrazili pre Repsolu do garáže. Repsolka po dvoch zakašlaniach naštartovala a vyrazili sme. Šupli sme to po starej ceste do Bytče a smer na Makov. Po ceste som si prepla rezervu, ľadvinka povedala, že pred hranicami je pumpa tak som sa na to spoľahla. Cestou cez Makov som si vychutnávala zákruty na novučkom asfalte. 90% povrchu bolo vynovených takže sa dobre klopilo. Sem tam sa tu ešte pracovalo na zvyškoch cesty. Stretli sme tam kopec motorkárov, na ktorých bolo vidno, že tam nie sú prvý krát. Les oko cesty nás príjemne schladil (dvoch upotených smradľavých motorkárov :)). Keď sme prechádzali okolo spomínanej pumpy, mala som taký ľahký tik v lakti a jemne som s ním pošteklila ľadvinku po rebrách lebo pumpa bola zrušená. Vtedy som už rozmýšľala nad tým, kde mi dôjde benzín. Na hraniciach nás vôbec nekontrolovali tak sme ani nezastavovali asi sme vyzerali dôveryhodne. Taaakže benzín nám došiel Po ceste sme sa chceli zastaviť pri priehrade v Horní Bečve, ale na naše prekvapenie bola vypustená.

01
Vypustená priehrada v Horní Bečve

No neviem neviem, skôr by sme sa pobahnili ako okúpali.
Pokračovali sme ďalej a na moje veľké prekvapenie, že by nám došiel benzín. To som teda nečakala, žeby moja motoška benzín papala. Podľa jedného uja sme boli od pumpy iba 1 km a tak sa ľadvinka ako Maruška v zime vybrala s fľaškou po benzín. A ľadvinka sa nevracala a nevracala, pomaly som začínala byť nervózna. Kde sa vzala tu sa vzala, po trištvrte hodine sa ľadvinka ukázala, ale ako! Na hayabuse došla. Po ceste na pumpu si stopol jeden z najrýchlejších taxíkov. Ujo sa trošku sekol a pumpa nebola 1 km, ale o pár km ďalej. Našťastie existujú aj dobrí motorkári, ktorí vedia pomôcť, aj takto sa mu chcem poďakovať. Bola to modrá Hayabusa s českou značkou. Potom sme natankovali plnú a pokračovali v ceste do Lipníku nad Bečvou. Cesta bola pohodová, plná motorkárov. Križovatky po ceste  boli zaujímavo vyriešené kruhovými objazdmi, vôbec nás to nespomaľovalo a zdá sa mi to aj bezpečnejšie. V Lipníku sme prepadli v nedeľnej pohode známych. Dali sme si malé osvieženie a vyrazili na hrad. Prešli sme mostom a jednou dedinou a boli sme pod hradom na parkovisku.

02
Pekná alej na Helfštýn

Hrad Helfštýn bol založený na začiatku 14. storočia. V súčasnosti je známy ako svetové centrum umeleckého kováčstva.
Parkovisko stálo 15 Kč za moto a vstupné 20 pre študentov. Samozrejme kvôli nútenej benzínovej prestávke sme šerm nestihli. Tak sme si aspoň v kľude pozreli hrad. Bolo naozaj na čo pozerať. Po celom areáli hradu boli vystavené zaujímavé práce šikovných rúk umeleckých kováčov.

03
Kovosaurus Rex

Na hrade sme strávili cca 2 hodinky. Keď sme si obzreli hrad, dali sme si nealko a frrr domov. Naspäť nám radili ísť na Vsetín ? Púchov – Žilina, ale bolo už neskoro a nechceli sme prísť po tme tak sme vrátili tou istou cestou. Znova som si vychutnala zákruty na Makove. Stretli sme tam ešte viacej motorkárov ako cestou tam. Celou cestou cez Makov sa mi lepil na zadok jeden martinčan na Renaulte. Auto plné detí a išiel ako magor. Nezmokli sme a šťastne sme prišli domov. Repsolke som dala v garáži boštek na dobrú noc a išla domov.

Trasa: KNM ? ZA ? Makov ? Rožnov pod Radhoštěm ? Lipník nad Bečvou ? Helfštýn a späť ? cca 260 km.

draciatko

Nedeľná siesta na hrade Helfštýn

7 komentárov

7 Comments

 1. draciatko

  11. júla 2006 at 9:16

  Je to dobrý nápad na výlet tak sa neondite 😛 😁

 2. trojko

  11. júla 2006 at 11:53

  Tak teraz som si spomenul ze na tomto hrade som bol asi tak 13 rokov dozadu.Je tam super.
  Ja som tam bol na vystave umeleckeho kovacstva so skupinkou kovacov z BA a bol to najsam fasa vikend.
  Neviem ci sa tam este tieto vystavy robia ale vrelo odporucam.

 3. Kenny

  12. júla 2006 at 7:41

  trojko čítaj poriadne je tam spomenuté: „V súčasnosti je známy ako svetové centrum umeleckého kováčstva. “ „Po celom areáli hradu boli vystavené zaujímavé práce šikovných rúk umeleckých kováčov.“
  🙂 😛

 4. Cistic

  12. júla 2006 at 14:01

  Makov a Bečva je príjemná cesta 😎 Len tá 50km/h v čechách je v niektorých miestach utrpením 😕
  Ja som si dal v tej istej dobe výletík tým istým smerom do Krkonôš do Jilemnice 🙄 910km tam a spiatky
  Ešte teraz má frajerka drevený zadok. 🙄 Tak že už jej plánujem opierku 😉

 5. pedro

  17. júla 2006 at 7:39

  cistic tvoje vyroky typu : „Len tá 50km/h v čechách je v niektorých miestach utrpením“ su mi v poslednom case coraz smiesnejsie. chlape, ty si si zmilil typ motorky, ked si ju kupoval 😁

 6. pedro

  17. júla 2006 at 7:39

  sakra. malo byt napisane zmylil

 7. draciatko

  17. júla 2006 at 8:24

  No rýchlosť mi neprekážala aspon som poobdivovala prírodu 😁

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri