Connect with us

Spravodajstvo

Kawasaki prekvapuje pohonmi. Elektrina aj vodík. Ale nebojte sa!

Publikovaný

on

Kawasaki green power

Japonský výrobca prichádza s novými koncepciami pohonu. Spaľovací motor, našťastie, pri tom nepôjde úplne na druhú koľaj, v niektorých prípadoch práve naopak. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Elektrické modely už predstavili viacerí výrobcovia, tento rok sa k nim pripája aj Kawasaki. A nie, elektrika sa nevyhneme. Dve novinky prichádzajú v tele modelu Ninja 400 a Z400. Oba stroje stoja na rovnakých základoch. Elektromotor dosahuje výkon 11kW, šoférovať ich teda budú môcť už 16 roční motorkári.

Kým pri spaľovacích motoroch je 11 kW maximálny výkon, elektrický výkon je k dispozícii okamžite, takže v tejto triede prinesie určite viac zábavy. Maximálna kapacita batérii bude 3 kWh. Tento segment si medzi motorkármi hľadá cestu, v každom prípade to môže byť zaujímavé vozidlo do mesta. Novinky prídu na trh už v roku 2023, čo nevidieť sa môžeme tešiť na bližšie informácie.

Ďalšia novinka Kawasaki by mala byť súčasťou modelového roku 2024. Ide o hybrid. Áno, čítate dobre. Hybrid. Ani tu nie je známa presná špecifikácia. Ale predstavte si malú Ninju 400, ktorá dostane malú baterku a elektromotor. Spaľovací motor a elektromotor by mali spolupracovať cez automatickú prevodovku, ktorú bude možné ovládať tlačidlami, prípadne ponúkne automatický režim.

Kawasaki Electric, Hybrid, and Hydrogen Motorcycles | Cycle ...

Oba pohony by mali byť použiteľné samostatne, ale aj spoločne. Hneď vedľa plynovej rukoväte sa bude nachádzať tlačidlo e-boost, ktorý prinesie maximálny výkon z oboch motorov. V autách to funguje, takže prečo nie tu?

Kawasaki Introducing Electric Sportbikes In 2023 & A Hybrid ...

Posledný predstavený model je poháňaný vodíkom. Na veľké prekvapenie však nejde o elektrickú motorku, ktorá získava energiu z palivových článkov. Ide o spaľovací motor na báze vodíka, ktorý bude mať prakticky nulové emisie. Jeho produktom bude len vodná para. Dizajn vychádza z modelu Ninja H2. Nevieme, kedy by sa mal začať vyrábať, sieť zásobovania vodíkom je veľmi riedka, ide však o veľmi zaujímavú alternatívu.

Prezident spoločnosti, Hiroshi Ito, predstavil víziu zameranú na uhlíkovú neutralitu. V budúcnosti plánujú priniesť alternatívne pohony. Na svoje si prídu nie len priaznivci ekológie. Kým je tu možnosť poctivého spaľovacieho motora, myslím, že môžeme byť všetci spokojní.

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri