Majstrovstvá Európy v Albacete

Cez víkend sa v španielskom Albacete konali Majstrovstvá Európy v triedach 125, Supersport a Superstock 1000. Už po druhýkrát sa o šampiónoch rozhodovalo v jediných pretekoch.

Systém Majstrovstiev Európy získal takúto podobu minulý rok po tom, čo niekoľko rokov postupujúca stagnácia šampionátu vyvrcholila nezáujmom usporiadateľov a samotných pretekárov. Úpadku nepomohli ani niektoré skôr zúfalé snahy Európskej motocyklovej únie (UEM), a tak všetci zainteresovaní nakoniec prijali systém finálových pretekov, do ktorých sa postupuje z niektorých národných, či medzinárodných šampionátov.
Na štarte sa objavili aj dvaja slovenskí zástupcovia, Jakub Jantulík v triede 125 ccm a Jaroslav Černý v Superšportoch.

125 ccm

Nášmu Jantulíkovi (JJ Racing Team) sa nevydarila kvalifikácia a vyjazdil si až 20. pozíciu na štarte. V samotných pretekoch potom výborne odštartoval, v druhom kole bol už jedenásty, ale pre prasknuté spojkové lanko sa začal prepadávať až na konečné 23. miesto v cieli. Škoda, na umiestnenie v prvej desiatke rozhodne mal…
Majstrom Európy sa stal tohto ročný Jantulíkov súper z nemeckého šampionátu Marcel Shroetter na Honde, druhý skončil Talian Tonucci. O tretie miesto si to na cieľovej čiare rozdali Španiel Perello a Čech Jakub Kornfeil, ktorý sa na špicu pretekov doťahoval z druhej desiatky. V cieli bol skôr Perello.

Supersport

Jaroslav Černý (Bily Racing Team) sa v kvalifikácii trápil s elektronikou svojej Yamahy, krátko pred koncom dokonca ostal „visieť“ na trati a motocykel musel dotlačiť do depa. Nestihol preto zajazdiť lepší ako 26. čas. V pretekoch však bolo všetko v poriadku, Jaro sa prepracoval na 17. miesto a k 15. miestu mu chýbali len dve desatiny sekundy.
Titul šampióna starého kontinentu si zo Španielska odviezol britsky pretekár Kev Coghlan jazdiaci na Honde pred domácimi pretekármi Foresom a Bonastrem. Medzi juniormi bol najrýchlejší Španiel Moreno.

Superstock 1000

V tejto triede sme mali zastúpenie v českom pretekárovi Tomášovi Mikšovskom, ktorý tento rok štartuje za slovenský tím Bily Racing. Tomáš, ktorý inak štartuje na Yamahe, sa tentoraz na štarte objavil prekvapivo na Honde, ktorá mu vyhovovala predsa len o niečo viac. Po 10. mieste v kvalifikácii vybojoval Tomáš rovnaké miesto aj v pretekoch, keď bojoval o siedmu pozíciu. Práve siedmy skončil po výbornom výkone Tomášov krajan Michal Filla.
Majstrom Európy sa stal domáci pretekár Cermelo Moralles na Yamahe, druhý skončil jeho krajan B. Martinez, tretí Talian Cruciani. Najrýchlejším juniorom bol Talian Petrucci.

Jaroslav Černý na Yamahe tímu Bily Racing (foto: Petr Štola)