MotoGP v Mugelle ovládol Pedrosa

Po nešťastnej včerajšej havárii Valentina Rossiho v Mugelle značne ochladla atmosféra a najväčším otáznikom bolo, kto zo zostávajúcich pilotov ukoristí najväčší počet bodov za víťazstvo. Hoci v kvalifikácii bol najrýchlejší Španiel Pedrosa z tímu Repsol Honda, najväčšie šance sa do pretekov predsa len dávali Rossiho kolegovi z Fiat Yamahy a Pedrosovmu krajanovi Jorge Lorenzovi, vedúcemu mužovi šampionátu.

Tentoraz však Pedrosa potvrdil svoj výkon z kvalifikácie aj v pretekoch a po suverénnom víťazstve si z Talianska odváža 25 bodov práve on. O druhé miesto sa síce chvíľu naťahovali Lorenzo s domácim Doviziosom, ale Lorenzo potvrdil úlohu favorita aspoň v tomto vzájomnom dueli. Pekný súboj o štvrté miesto pre seba v závere rozhodol Casey Stoner, ktorého tesne nasledovali Melandri a de Puniet.
V priebežnom hodnotení vedie Lorenzo s 25-bodovým náskokom na dnešného víťaza Pedrosu, tretie miesto zatiaľ patrí Rossimu, ktorý sa však bude logicky v poradí prepadávať. Deväťnásobný šampión, ktorý od roku 1996 doteraz ani raz nechýbal na štarte pretekov Grand Prix a dnešné preteky sledoval v nemocničnej izbe v televízii, bol ešte včera operovaný. Pri operácii bol aj známy Dr. Claudio Costa, ktorý sa už viac ako tri desaťročia stará o zdravie pretekárov a napríklad pred 18 rokmi zachránil nohu M. Doohanovi, ktorý neskôr získal päť titulov majstra sveta. K výsledku 2,5 hodiny trvajúcej operácie sa pre médiá vyjadril aj chirurg Roberto Buzzi: "Valentino bol prijatý v nemocnici Careggi, kde sme následne vykonali ďalšie vyšetrenia, aby boli vylúčené iné zranenia a operácia tak bola úspešná. V epidurálnej anestézii sme vyčistili okolie zlomeniny a zaistili ju svorkou. Výsledok operácie je dobrý. Zarovnanie je v poriadku a kosť je v stabilizovanej polohe. Rana zostáva stále otvorená, čo je v týchto prípadoch normálne. Počas nasledujúcich dní vykonáme ďalšie krátku operáciu, pri ktorej túto ranu zašijeme. Podľa môjho odhadu by mohol Valentino opustiť nemocnicu počas týždňa až desiatich dní, to už bude môcť s barlami zaťažiť nohu. Teraz nedokážem povedať, ako dlho bude trvať následná rehabilitácia. Musíme sledovať, ako sa zranenie lieči a tiež čakať, čo ukáže röntgen."

Moto2

Suverénom tejto triedy sa stal domáci Andrea Iannone, ktorý zvíťazil spôsobom štart-cieľ. Boj o druhé miesto pre seba nakoniec rozhodol Španiel Gadea. Pódioum doplnil domáci Corsi. Piate miesto stačilo Španielovi Toni Eliasovi na upevnenie vedúcej pozície v priebežnom hodnotení šampionátu, kde má na dnes šiesteho Japonca Tomizawu 19-bodový náskok. Českí pretekári nebodovali, Pešek cieľ nevidel, Abraham skončil sedemnásty.