Connect with us

Spravodajstvo

Otvorený list Ministerstvu Obrany SR

Publikovaný

on

PREČO? a KTO?

Nastupujúci minister vždy potrebuje čas nevyhnutný k bezproblémovému chodu rezortu. Trvá určite niekoľko mesiacov dostať sa veciam na koreň, naštudovať mechanizmy riadenia, preštudovať záväzky predošlého ministra… Slovenská motoristická verejnosť nadobúda pocit, že sa rezort obrany zorientoval akosi prirýchlo. Dôvod?
Bez akéhokoľvek známej a logickej príčiny boli zrušené dva najväčšie pravidelné medzinárodné rely a enduro preteky na Slovensku plánované na jeseň tohto roku. Ich trasa v prevažnej miere viedla po pieskových terénoch Vojenského Výcvikového Priestoru Záhorie.
Okrem množstva zmarenej práce a zbytočne vynaložených financií sa stala ďalšia, často mlčaním obchádzaná skutočnosť. Medzinárodná hanba! Ako vysvetlíme prihláseným pretekárom zo Slovinska, Čiech, Maďarska, Poľska, Talianska, Rumunska a Slovenska že sa preteky jednoducho nekonajú? Môžeme sa pozrieť do očí cca 500 registrovaným a jednoducho ukázať prstom na Vás? A čo 200 avizovaných jazdcov na jarné preteky?

Pre osvieženie pamäte niekoľko slov organizátorov:

8. O.R.C. Baja Slovakia – 17.-19.9.2010
Pre nás ako organizátorov je to nepochopiteľné, nečakané a smutné o to viac, že povolenie na túto súťaž sme dostali už vo februári. Ale…
Tí, ktorí aspoň trochu poznajú históriu súťaže Baja Slovakia® vedia, že táto situácia už raz nastala v roku 2004, keď sa brány vojenského priestoru zatvorili a podarilo sa nám prelomiť nezáujem a odmietavé stanovisko Ministerstva obrany až v roku 2008.
A história sa opakuje, nová vláda, noví ľudia, ktorí zásadne potrebujú zrušiť všetky povolenia predchádzajúcej vlády. Bez akéhokoľvek dôvodu, bez vysvetlenia, bez ochoty sa vôbec stretnúť, napriek dohodnutým schôdzkam….
Naša krajina a vláda a Ministerstvo obrany týmto dala jasne najavo, že nielen nebude podporovať nijakým spôsobom tento šport, ale práve naopak – bude bezdôvodne mariť úsilie tých, čo sa snažia dlhé roky organizovať túto súťaž.
My ako organizátori tejto súťaže, vyjadrujeme krajné znechutenie nad jednaním konkrétneho zamestnanca Ministerstva obrany, ktorý túto situáciu spôsobil, aj nad spôsobom, ktorým túto súťaž zrušil týždeň pred jej štartom.
Ministerstvo obrany asi zabudlo, že armáda je tu pre ľudí a je platená z daní ľudí tohto štátu a chystaná súťaž chcela len využiť existujúce pieskové trate, ktoré na Slovensku armáda zabrala, na medzinárodnú motoristickú akciu.
Práce na príprave súťaže trvajú niekoľko mesiacov a nikto z organizačného teamu ani v najhoršom sne nepredpokladal takýto vývoj situácie, keďže Ministerstvo obrany bolo doteraz jedným zo spoluorganizátorov Baja Slovakia. Pri každej príležitosti dokonca chválilo bezproblémovú spoluprácu pri predošlých dvoch ročníkoch.
Po výmene kompetentných pracovníkov a rozdaní všemocných razítok si nový mocipáni dokazujú svoje ego zrušením a prebudovaním všetkého, čo tu doteraz bolo. Čo na tom, že sa tým niekomu ublíži, podstatné je si aspoň na pár rokov udržať dobre platené miesto v štátnom aparáte.
Čo bude ďalej? To dnes nikto nedokáže povedať. Či bude ešte na Slovensku nejaká Baja je vo hviezdach. Môj názor je, že asi nie. Po ôsmich rokoch nekonečnej práce spojenej s prosením sa a vysvetľovaním ma to práve teraz prestalo baviť. Snažil som sa priniesť trochu tejto atraktívnej disciplíny na Slovensko a tak isto reprezentovať túto krajinu v zahraničí. Možno použijem v návale emócii trochu silné slová, ale momentálne ma fakt mrzí, že moje medzinárodné úspechy sú spojené so skratkou SK. Asi som mal radšej pri niektorom kolektívnom športe ako fanúšik podpáliť štadión a dostalo by sa mi viac štátnej podpory a pozornosti ako teraz.
Táto vláda prostredníctvom pera svojho nominanta zrušila Pohár strednej Európy CCR, Majstrovstvá Poľska, Česka a Slovenska a budúcoročný Európsky šampionát Quad. Zrušila len týždeň pred termínom akciu, na ktorú sú prihlásené posádky zo siedmich štátov Európy. Zrušila akciu, ktorá nikomu neublížila a doteraz bola pre všetkých len prínosom.

Juraj Ulrich – riaditeľ Baja Slovakia, reprezentant SR v cross country rally

4. Medzinárodné Majstrovstvá SR enduro v Kuchyni – 9.-10.10.2010
Občianske združenie Enduroclub Malacky už od roku 2002 organizuje motocyklové enduro preteky. Špecifické záhorácke piesky prirástli jazdeckej komunite k srdcu a zápolenie na tomto povrchu sa stali obľúbenou bodkou za sezónou.
V roku 2010 sa mal konať 4. ročník Medzinárodných Majstrovstiev SR v endure za účasti jazdcov z rôznych kútov Európy. Podnik nebývalého rozsahu a významu pre naše združenia aj pre celé Záhorie. No ako býva zvykom, zbytočné bolo tešiť sa dopredu.
Ministerstvo povedalo týždeň pred pretekmi rázne NIE a polročná snaha dobrovoľníkov vyšla navnivoč. Celý kolotoč vybavovania, agendy, registrácií, nemalých finančných a osobných obetí je nenávratne preč. Čo je horšie, vyparila sa aj medzinárodná reputácia preteku a nahradili ju otázky v ktorých medzi riadkami tušíme ťukanie si na čelo. Postupne mizne nadšenie desiatok nezištných pomocníkov, bez ktorých mravčej práce je akékoľvek organizovanie odsúdené k nezdaru. Zostalo bezmocné škrípanie zubov a nechuť pri pohľade do budúcna.
V minulých ročníkoch Ministerstvo Obrany SR prostredníctvom povereného pracovníka po kladnom stanovisku delegovalo právomoci na veliteľa Vojenského technického a výskumného ústavu Záhorie sídliaceho v priestoroch vojenských lesov. S ním prebiehala zakaždým príkladná spolupráca. Na základe povolenia bola spísaná zmluva o prenájme hnuteľného a nehnuteľného majetku, na základe ktorej vždy prebehlo riadne vyrovnanie pohľadávok OZ-EK Malacky voči VVU.
Preto nás prekvapilo zamietavé stanovisko s výrazným politickým podtónom signalizujúcim, že sa o šport a spoluprácu nejedná ani náhodou. Podpora športu a fyzickej zdatnosti sme vo svojich naivných predstavách akosi automaticky spájali s armádu. Dnes si to nemyslíme. Vidíme nevyužité pieskové terény, do ktorých chodila (už asi nebude) trénovať dakarská pretekárska špička z okolitých krajín, taktiež sa tam pravidelne každoročne preháňajú zrekonštruované staré vojenské stroje nadšencov bojových veteránov. Ladom ležiace plochy, optimálne na usporadúvanie športových podujatí slúžiace ako zbraň na potvrdenie pocitu moci.
Myslím ,že podujatia usporadúvané v minulosti v predmetných priestoroch boli všeobecne len prínosom nech sa na to pozrieme z ktoréhokoľvek uhla pohľadu. Zámerne nezachádzam do problematiky výchovy mládeže a zmysluplného trávenia jej voľného času, lebo to je trocha o inom ale tiež patriace k tejto téme. Som presvedčený, že plusy nášho snaženia absolútne vyhrávajú nad mínusmi. Vlastne iba vyhrávali…

Vlado Ružička, predseda Občianskeho združenia Enduroclub Malacky, organizátor MM SR Enduro 2010


Organizátori povedali informácie za seba. Ja sa pýtam za celú motoristickú obec Slovenska: PREČO? a KTO?
Podľa jestvujúcich dokumentov bol vydaný v prípade Baja podmienený predbežný súhlas s tým, že sa pred pretekmi doloží zoznam účastníkov. Tak ako vždy. Ministerstvo to popiera a nepriamo (alebo skôr priamo) obviňuje organizátorov z podplácania nominantov bývalej vlády. Takéto vážne obvinenia zapáchajú politickou vojnou, kde je obeťou nepolitický motorista. Ale s nejakými politickými nominantmi sa jednať musí vždy, aj vy ste politicky dosadení! A zabudnite na to, že sú organizátori v zisku, prípadne ochotní a schopní podplácať…
V dobe mieru plní armáda často hlavne podporné úlohy, snaží sa o zblíženie s civilným sektorom a prioritne má v rámci možností slúžiť obyvateľom Slovenskej Republiky. Samozrejme, pokiaľ je ochotná a chce. Neviem či je prospešnejšie pre národ ak armáda pomôže zorganizovať masová športové podujatie doma alebo ak hľadá míny v Afganistane??? Čo viac občania ocenia? Vyrovnávanie si sporov s predchádzajúcou verchuškou na účet športu je minimálne nemorálne.
Slovenským motoristom nie je umožnené jazdiť po lesoch a horách. V poriadku, rešpektujeme. Ale tu nie je snaha ani o podporu organizovanej alternatívy rely a enduro motošportu. Iba zakazujete, ale nové možnosti nepovoľujete. V zahraničí sa bežne usporadúvajú práve technické športy vo vojenských priestoroch pod záštitou armády!

Preto kladiem niekoľko základných otázok:

Ako sa chce rezort obrany tak proklamovane priblížiť civilnému obyvateľstvu, ak sa mienite zapodievať iba „činnosťami spojenými s obranou štátu“?
Čo si máme myslieť o Armáde SR ako celku, keď práve armádne strediská vrcholového športu boli liahňami a podporovateľmi športových talentov, ktoré v skutočnosti s obranou štátu nesúvisia?
Prečo nové vedenie ministerstva jednoducho zruší už udelené predbežné povolenie bez udania riadneho dôvodu?
Uvedomuje si ctený rezort, že medzinárodná blamáž tohto rozsahu je v zahraničí vnímaná ako negatívny obraz „balkánskeho“ Slovenska?
Kto je konkrétne osobne zodpovedný za evidentné nezvládnutie posúdenia pre a proti v prípade udeľovania povolení?
Je Vám známe, že práve SaS riadiaca Ministerstvo Obrany SR využívala veľké enduro preteky Slovenska v rámci predvolebnej kampane na rozdávanie píšťalok???
Kedy sa dozvieme ako ďalej v roku 2011, či sa máme zbytočne snažiť a plánovať preteky?


Za odborné odpovede vopred ďakujem, budú samozrejme publikované

ing. arch. Peter Haršáni
registrovaný novinár SSN, motorkár, občan SR

Poslané:

Komunikačný odbor MO SR
Hovorca MO SR
Hovorca ozbrojených síl SR
TV JOJ, TV Markíza, TA3, STV
EnduroAktuál, Nový Čas
www.motoride.sk
www.motocykel.sk
www.motoaréna.sk
www.countrycross.sk
www.autosportfoto.sk
www.rally-raid.eu
www.bajaslovakia.com
www.dakar.cz haro

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri