Connect with us

Spravodajstvo

Polícia dostala špeciálne vozidlo na dokumentovanie dopravných priestupkov

Publikovaný

on

Do konca septembra 2004 sa na slovenských cestách odohralo 44 426 dopravných nehôd. Je to o 1 087 dopravných nehôd viacej, ako v rovnakom období v predchádzajúcom roku. Aj keď pri týchto nehodách zahynulo o 35 ľudí menej ako vlani, aj počet ľahko zranených a aj počet nehôd so zranením klesol, polícia nemôže byť spokojná. Zvyšovanie bezpečnosti na cestách je jednou z priorít Policajného zboru.

Polícia robí opatrenia, aby sa na cestách zlepšila disciplína, pretože medzi hlavnými príčinami dopravných nehôd dominuje porušenie základných povinností, nesprávny spôsob jazdy, neprimeraná rýchlosť, nedanie prednosti v jazde, nesprávne predchádzanie. Podľa vývoja dopravno-bezpečnostnej situácie Prezídium PZ nariaďuje vykonávanie celoslovenských dopravno-bezpečnostných akcií a špeciálnych kontrol. Na jednotlivých krajoch sa konajú špeciálne kontroly a spoločný výkon služby so zameraním na eliminovanie príčin dopravných nehôd.

Dopravní policajti v Trenčianskom kraji na zabezpečenie dohľadu nad bezpečnosťou cestnej premávky a dokumentovanie priestupkov dostali špeciálne motorové vozidlo. Odovzdali im ho osobne prezident Policajného zboru Anton Kulich a viceprezident PZ Ján Nociar. Slovenskí dopraváci dostanú ďalších 5 takýchto vozidiel.

Vozidlo je vybavené cestným meračom rýchlosti, ktorý dokumentuje všetky údaje o priestupcovi a priestupku v každom čase, vo dne i v noci a v každom počasí: rýchlosť jazdy, spôsob jazdy, údaje o motorovom vozidle, mieste, čase, dátume spáchanie priestupku, smere jazdy. Merač tieto údaje zachytáva počas jazdy i počas parkovania a dokumentuje aj protiidúce vozidlá. Každý záznam v ňom má svoje poradové číslo a nie je možné s ním ani manipulovať, ani ho vymazať.

Polícia má počítačový program, prostredníctvom ktorého sa zadokumentovaný priestupok odošle na okresný dopravný inšpektorát v mieste bydliska priestupcu. Vyhovárať sa už vôbec nikto nebude môcť, pretože dokumentácia ho jednoznačne usvedčí.

Špeciálne civilné vozidlo dosahuje rýchlosť 240 km/hod. Je vybavené výstražným sveteľným a zvukovým znamením. Na zadnom skle je panel, prostredníctvom ktorého vodič dostane znamenie o policajnej kontrole a ďalšie pokyny (Stop, Nasledujte ma).

V stredu 13. októbra 2004 trenčianski dopravní policajti dokumentovali priestupky po prvý raz novou technikou. Prvý priestupca na Peugeote prekročil rýchlosť na diaľnici o 14 km. Merač ho ihneď zaregistroval, urobil fotografiu so všetkými údajmi. Sympatický mladý muž priznal, že šiel rýchlejšie a bol ochotný zaplatiť pokutu na mieste. Ako poznamenal, kontroly na ceste schvaľuje, sám dlhšiu dobu pracoval USA a tam sa nikto neodváži prekročiť rýchlosť. Na Slovensku sa jazdí podľa neho veľmi bezohľadne a v ten deň na úseku medzi Bytčou a Považskou Bystricou bol svedkom minimálne desiatich kolízií spôsobených arogantnými vodičmi. Druhý priestupca na bielej Octavii prekročil rýchlosť 12, tretí tiež na Octavii o 30 km. Pokuta bola vyššia. Štvrtý – vodič Hondy Civic sa tiež ponáhľal, išiel rýchlosťou 180 km/h. Na pokyn polície zastavil. Pretože prekročil rýchlosť o 50 km, o jeho priestupku bude rozhodovať v správnom konaní príslušný dopravný inšpektorát. Hrozí mu pokuta 7000 korún a zadržanie vodičského oprávnenia na pol roka.

MV SR
Publikované 14. 10. 2004

mjr. Mgr. Marta Bujňáková, tlačové oddelenie Prezídia PZ

MVSR

3 komentáre

3 Comments

 1. kawamiro

  22. novembra 2004 at 0:10

  Som zvedavy co sa stane ked technika zliha. Zazil som vela situacii, kedy nieco malo fungovat spravne a bolo to uplne inak. Iba chcem povedat ze aj moc techniky niekedy nestaci, neda sa na nu vzdy spolahnut.

 2. eXeBaT

  22. novembra 2004 at 15:21

  kawamiro

  Neboj sa, ty sa to dozvieš iba vtedy, keď nezlyhá 😁

 3. matus

  1. novembra 2005 at 14:58

  chapem, ze policii treba moderne auta, ale tieto passaty len jazdia po dialniciach hore-dole a to najme v usekoch – trnava – hlohovec – trencin, a ruzomberok – vychodna, pricom na tychto usekoch je najnizsia nehodovost na celom slovensku. napr na useku ba-trnava, ktora je najme v piatok nehodova, nikdy niesu.

  a ked meraju rychlost na horeuvedenych usekoch cez vikendy, ked je hustota vozidiel 1 auto na 1km, tak mi to pride ako zneuzivanie pravomoci verejneho cinitela. 😟

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri