Connect with us

Motoporadňa

STK a motocykle

Publikovaný

on

Motocykle majú tiež povinnosť absolvovať technickú kontrolu (TK). Túto povinnosť stanovuje zákon 725/2004. Termíny, v ktorých je túto povinnosť nutné absolvovať, určuje súvisiaca vyhláška (578/2006). Lehoty kontrol sa líšia podľa kategórie motocyklov. Do akej kategórie motocykel spadá, máte uvedené v osvedčení o evidencii, alebo vo veľkom techničáku.

Lehoty kontrol sú nasledovné:

?Malé motocykle? (kategória L1 ? do 50 ccm a do 45 km/h) v lehote štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v štvorročných lehotách. Tieto termíny platia aj pre malé trojkolky (kategória L2 – do 50 ccm a do 45 km/h)
TK pre malé motocykle bude povinná až od 1. júla 2007!

?Veľké motocykle? (kategória L3 ? nad 50 ccm a/alebo nad 45 km/h) v lehote štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v dvojročných lehotách. Tieto termíny platia aj pre moto so sajdou (L4), pre trojkolky (L5) a pre štvorkolky (L6 a L7).
Dátum prvej evidencie v SR je tiež uvedený v osvedčení o evidencii, alebo vo veľkom technickom preukaze. Ak sa dátum prvej evidencie nedá zistiť, považuje sa za dátum prvej evidencie prvý deň roku výroby vozidla.

Ak sa rok prvého prihlásenia motorky do evidencie v Slovenskej republike uvedený v osvedčení o evidencii nezhoduje s rokom výroby motorky, pričom medzi rokom výroby motorky a rokom prvého prihlásenia motorky do evidencie je rozdiel väčší ako 12 mesiacov, za prvé prihlásenie motorky do evidencie sa považuje 1. deň roku výroby motorky.
Na ?estékačku? je potrebné priniesť aj veľký techničák alebo osvedčenie o evidencii alebo jeho overenú fotokópiu spolu s potvrdením o zadržaní osvedčenia policajtami. Takže ak máte k motocyklu osvedčenie o evidencii ? odporúčam si z neho spraviť overenú fotokópiu(!), pretože pri prípadnom zadržaní osvedčenia budete mať ešte aj problémy na STK.
Čo sa týka emisnej kontroly, táto pre motorky nie je povinná – ani pre žiadne vozidlo kategórie L.
Dátum do kedy je kontrola platná je vyznačený na nálepke, ktorú dostanete na STK. Ak termín nasledujúcej prehliadky nestihnete presne do štyroch rokov alebo do dátumu vyznačeného na nálepke ? nič sa nedeje. Na STK môžete kľudne prísť aj niekoľko mesiacov po stanovenom termíne alebo po vypršaní dátumu na spomínanej nálepke. Len by vás v tomto období nemali kontrolovať policajti…

TTom

3 komentáre

3 Comments

 1. ZOMBY

  18. marca 2007 at 10:20

  Buduci tyzden idem na STK pred dvoma rokmi mali vyhrady k mojim otvorenym vyfukom 😁 a k sirsej pneu na zadnom kolese ale presol som! este ze nevidel tie lesenarske trupky co som tam mrskol miesto vyfukoch po STK-cke no tak uvidime co si zasek vymyuslia

 2. Furby

  18. marca 2007 at 16:50

  Napis ako si dopadol s tou gumou. toto leto caka stk aj mna a vzadu mam sirsiu a minule ma za to zjebaval. ale presol som 🙄

 3. SETHE

  21. marca 2007 at 21:38

  Ja nemam ani stk,ani nic… a nemusim aspon platit poistky, dialnicne znamky…a ine veci… niekedy sa zamyslim, a je mi aj luto, ze ak aj clovek xce mat moto na papeiroch stretava sa s odmietavym zakonm u nas…a tak do Brna na preeteky len riskujem ale soji to zato…uvidim dokedy,,, 😁 😁 Ale inak na svk bez papierov neni problem ,podla mna, chodit… a to som pocul je ze uz u nas neregistr. 40pct. motorkarov s moto prevazne s rokom vyroby or 92 – 98 … a ten pojeb.any zakon nexcu tie vladne dementne hlavy zmenit….. Ved kalinak je tiez jeden z nas..kua, co ani on nema o tomto paru, ze je to vysostna blbost… prihlasit dovezenu moto len od r. 99-alebo 2000, ci 01…. boze.. nemuselo by byt tolko nahanaciek a niektory by nemuseli prist o zivot, len preto ze miluju moto..maju aj vodicaky,no poondeny zakon nas brzdiii… ZOBUDTE SA…. FICOVCI…KED TO POONDILI DZURINDOVCI….! 😟

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri