Test MotoGP vo Valencii

V nedeľu sa na okruhu Ricarda Torma vo Valencii skončil 62. ročník Majstrovstiev sveta cestných motocyklov, no dalo by sa povedať, že sa zároveň začal ročník nový. Na tom istom okruhu sa totiž v utorok a stredu konal test kategórie MotoGP, kde sa pretekári predstavili v tímoch, za ktoré budú štartovať v roku 2011.

Hoci sa stal tento rok svetovým šampiónom Španiel Jorge Lorenzo a vďaka času z prvého dňa bol najrýchlejší aj v tomto teste, najväčšia pozornosť sa sústredila okolo boxu číslo 17, ktorý patril tímu Ducati. Na talianskom motocykli sa totiž po prvýkrát predstavil deväťnásobný šampión Valentino Rossi a pred zimnou prestávkou, ktorá potrvá do februára, kedy prebehnú prvé predsezónne testy v Malajzii, bolo treba zistiť, akým smerom sa bude musieť uberať vývoj nového motocykla.

V novom tíme sa predstavil aj Austrálčan Casey Stoner, ktorý netajil svoju spokojnosť s motocyklom Honda, čo aj potvrdil najrýchlejším dosiahnutým časom druhého dňa.
V kráľovskej triede sa však pri svojej premiére nestratil ani Brňan Karel Abraham, ktorý v nedeľu prvýkrát zvíťazil vo Veľkej Cene (Moto2) a svoju premiéru v najlepšej spoločnosti korunoval 16. časom, pričom na najrýchlejšieho Stonera stratil 1,7 sekundy. Na Valentina Rossiho, ktorý skončil s pätnástym časom len jedno miesto pred ním, stratil len tri stotiny sekundy. Samozrejme, že pri týchto testoch nešlo o prekonávanie rekordov, Abrahamov výsledok je však skvelý a svedčia o tom aj reakcie predstaviteľov značky Ducati. Ako nováčik tejto triedy bude mať navyše k dispozícii ešte jedno testovanie na konci novembra v španielskom Jereze.

Už v pondelok vo Valencii testovali niektorí pretekári triedy Moto2, kde je však ešte situácia v mnohých tímoch nejasná. Na trati sa objavil dokonca aj český pretekár Lukáš Pešek, ktorý počas sezóny prišiel o angažmán, no jeho cieľom je návrat do tejto triedy. Najrýchlejším pilotom bol vicemajster sveta Julian Simon, Pešek zajazdil 19. čas z 31 testujúcich pretekárov.