Connect with us

Motoporadňa

Výmena pneumatiky a vyvažovanie kolesa

Publikovaný

on

Jedna z najčastejšie menených súčastí motocykla je pneumatika. Možno si toho málo kto uvedomuje, ale napríklad na ?superšporte? zničíte zadnú pneumatiku skôr, ako príde výmena oleja, ktorá je zväčša po 6000km. Pokúsim sa tu aspoň v skratke ukázať, čo všetko tento úkon obnáša.

01

Vynechám postup demontáže kolesa z motocykla a začnem rovno samotným ?vyzutím? pneumatiky. Koleso ?odstrojím? od puzdier, rozety, gumových silentblokov rozety a skrátka všetkých súčiastok, ktoré sa dajú z kolesa odstrániť. Páskou zalepím otvory pre osku, aby som pri manipulácii s kolesom nenabral zo zeme všetku špinu na ložiská kolesa.

02

Za pomoci troch ochranných plastových krytiek a troch oceľových páčidiel, alebo pajsrov (volajte to ako chcete) zhodím pneumatiku z ráfiku. Okraj pneumatiky aj ráfika ešte predtým namažem mydlovým roztokom, alebo pastou na to určenou (kto maže, ten jede).
Ak mám pneumatiku dolu z ráfiku, skontrolujem aspoň vizuálne vnútro disku, očistím a odstránim zbytky fantasticky fungujúcich sprayov proti defektu. Podobným postupom ako som pneumatiku zhodil ju aj nasadím. Namažem zase kraje pneumatiky a bez pomoci plastových krytiek sa pokúsim pneumatiku nasunúť na ráfik.

03

U niektorých značiek a modelov sú pneumatiky tak poddajné, že nie je potrebné použiť ani páčidlá a preto ani krytky proti poškodeniu ráfika. Ak sa mi to ale nedarí, samozrejme ich použijem. Koleso dofúkam na stanovený tlak.

040506

Pri nasádzaní pneumatiky musím dať pozor na smer otáčania a vyvažovací bod, ktorý musí byť na úrovni ventilu.

07

Do kolesa nasuniem príslušný priemer osky, dám na vyvažovací stojan a kolesom zatočím. Najťažší bod na kolese sa vždy preváži do spodnej časti a tak si ho označím kriedou (na obr. bielou páskou).

08

Viac krát tento bod skontrolujem potočením kolesa, ktoré za vždy preváži do rovnakej polohy. To znamená, že na protiľahlú stranu disku je potrebné umiestniť závažie.

09

Ak ?trafím? hmotnosť závažia a správne miesto, tak sa koleso prestane prevažovať do konkrétneho a toho istého bodu a pri akomkoľvek pootočení o 45 stupňov na jednu, alebo druhú stranu nezostáva stáť na jednom mieste – JE VYVÁŽENÉ. Neviem či som to napísal dosť zrozumiteľne a tak to napíšem ešte inak. Ak viac krát potočím kolesom, tak sa vždy zastaví na inom mieste a pri dotáčaní (zastavovaní) nebadám, že by sa malo koleso tendenciu zvažovať dolu – zase do jednoho a toho istého bodu.

10

Hmotnosť závažia je otázkou rutiny. Podľa toho, ako rýchlo sa koleso zvažuje, tak viem odhadnúť aspoň približné množstvo závažia. Samozrejme v začiatkoch som lepil a potom zase odlepoval pokiaľ som nenašiel tú správnu váhu. Chce to ale trpezlivosť .
Ak mám koleso vyvážené, poskladám všetky súčiastky naspäť – puzdrá, gumové silentbloky spolu s rozetou a všetky tie blbinky, ktoré som predtým z kolesa odstránil. Koleso očistím od mydlovej pasty a môžem ho namontovať na motocykel.

Celý tento postup ktorý som tu opísal, je len veľmi zjednodušenou ukážkou. V podstate je to úkon pre servisy, alebo ľudí, ktorí s tým majú skúsenosti.
No a prečo vyvažovať? Každý, kto má trochu citu v rukách, musí cítiť rozdiel vo vyváženom a nevyváženom kolese. A čím rýchlejšie jazdíte, čím prudšie dobrzďujete, jazdíte so spolujazdcom prípadne s inou záťažou, tým viac sa nevyváženosť kolesa prejavuje. Či už Vám ho vyvážia ručne, alebo na digitálnej vyvažovačke, je v podstate jedno. Môj názor je, že jedno aj druhé vyváženie je kvalitné, len to ručné je predsa len precíznejšie a to je možno (to je len môj názor) aj dôvod, prečo ho používajú nielen mechanici v GP, ale vídať ho bežne na všetkých okruhových závodoch.

tlmic

10 komentárov

10 Comments

 1. yagiza

  18. decembra 2005 at 1:20

  tlmic velmi zaujimavy a poucny clanok. i ked si to nerobim sama, nevedela som ze ide do toho tolko prace. nabuduce necham mechanikovi na pivo. ja dakujem a on tiez dakuje 😉 🙂

 2. Vadim

  18. decembra 2005 at 1:43

  tlmic: Tak presne toto som mal na mysli, keď som v reakcii na slabulinký článok Pneumatiky a ich výmena napísal …som sa v článku o prezúvaní pneumatík nedozvedel NIŠT . Za čo ma niektorí občania dosť pokefovali.
  Ešte čosi tam chýba, ale k tomu sa vyjadrovať nebudem, lebo na túto tému mám článok práve rozpracovaný. 🤐

 3. tlmic

  18. decembra 2005 at 9:18

  Vadim: Tam chyba toho viacej, ale mne neislo o detailny postup a zatazovaz motorkarov vsetkym okolo toho. Aj tak to zase vsetci len zanesu tomu kto to vie. Ale aspon vidia co to obnasa, preco sa to robi, a ze tie peniaze za tuto pracu su zasluzene, a hlavne ze treba vyvazovat.

 4. duggo

  18. decembra 2005 at 11:01

  🙄 mat taku domacu vyvazovacku doma 😛 tiez by som si to robil sam a volaky kompresor z chladnicky by som uz zohnal 😉

 5. tlmic

  18. decembra 2005 at 11:16

  dugo: ono to fakt nie je jednoduche, ale da sa to zvaldnut. Ja ked som robil prve koleso, tak som vyzeral ako keby som ho chcel znasilnit.Dalsie uz bolo lepsie, potom este lepsie a teraz je to uplna samozrejmost. Robim to len sebe a ludom v rodine ktory maju motorku, a hlavne zdarma a z pasie.
  P.S. Este musis mat k tomu pripravok na odtrhmutie pneu od disku, lebo niekedy drzi ako svina.

 6. charym

  18. decembra 2005 at 12:08

  tlmic pacilo sami to tlmic velmi pekne napisane aj tie fotky konecne viem ako to vyzera takto dikes tlmic….

 7. wrabec

  18. decembra 2005 at 15:53

  Zaujimavy clanok. Az do teraz mi po prezuti nikdy koleso nevyvazili. Vsade kde som bol, tak nikde nemali vyvazovacku (resp „trn“) Uz v „Lousacokm“ katalogu som videl takuto vyvazovacku. Tak rozmyslam, ze si ju vyrobim a po prezuti pneu (v servise) si koleso vyvazim (doma)

 8. vidicon

  19. decembra 2005 at 8:09

  Hmmm. 3 clanky o pneumatikach za 1 mesiac. Exe, dufam, ze nebudes mat nic proti, ked jeden napisem aj ja… 😉

 9. eXeBaT

  19. decembra 2005 at 8:11

  vidicon

  Myslíš, že máš informácie, ktoré tu ešte nezazneli? 😁
  Ber to ako výzvu 😉

 10. vidicon

  19. decembra 2005 at 12:25

  😁, vzdy sa da nieco najst, zase z ineho pohladu 🤣))))

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri