Connect with us

Spravodajstvo

50 rokov Grand Prix: štatistika nie je nuda

Publikovaný

on

Motocyklová Grand Prix oslavuje tento rok päťdesiate narodeniny v Brne. Prvýkrát odštartovali v Brne jazdci svetového šampionátu v roku 1965. Nahliadnite s nami do štatistiky Brnenských pretekov. Presvedčíte sa, že Masarykov okruh Grand Prix je fenomén svetového významu.

Druhý najstarší pretek v kalendári

Až sa tento rok 16. augusta postavia na štartovú čiaru Masarykovho okruhu pretekári kubatúry MotoGP, bude to už 156. pretek svetového šampionátu, ktorý sa v Brne uskutoční. Na Masarykovom okruhu – vo všetkých jeho modifikáciách do dnes odštartovalo už 153 pretekov Majstrovstiev sveta cestných motocyklov. To z Brna robí 2. najstaršiu Veľkú cenu v súčasnom kalendári MotoGP. Prvé miesto drží s veľkým náskokom holandský Assen, ktorý nevynechal od roku 1949 ani raz. Tento rok oslávi 250. pretek. Za Brnom je opäť s výrazným odstupom Sachsenring, tam jazdci vyrazili do pretekov stopäťkrát.
Ak sa pozrieme na štatistiku najstarších okruhov, potom Brno stále zostáva na stupňoch víťazov, len si prehodí pozíciu sa Sachsenring. Vo vtedajšom východnom Nemecku sa totiž išlo prvýkrát už v roku 1963, dva roky pred Brnom.
A ak vezmeme do úvahy len preteky najprestížnejšej kubatúry MotoGP / 500 ccm, aj tu je Brno na stupňoch víťazov – na treťom mieste opäť za Assen a Spa – Francorchamps. V Assene štartovali najsilnejšie stroje už sedemdesiatšesťkrát, vo Francorchamps štyridsaťkrát. Brno má doteraz na konte 39 štartov elitnej kubatúry. Tento rok by teda malo vyrovnať druhú pozíciu a ak bude Grand Prix pokračovať aj v budúcnosti, v roku 2016 sa na druhom mieste osamostatní.

O titul rekordmana okruhu sa delia traja jazdci
Kto je na Masarykovom okruhu najúspešnejším jazdcom všetkých čias? Tak to nemožno povedať. Ale je možné, že tento rok by sa to mohlo rozsúdiť. O prvenstvo sa totiž v súčasnosti delia traja legendárny jazdci – Giacomo Agostini, Max Biaggi a Valentino Rossi. Všetci nazbierali na Masarykovom okruhu sedem prvenstiev. Jediným aktívnym jazdcom z najlepšej trojice je Valentino Rossi. Minulí rok sa po piatich rokoch v Brne vrátil na stupne víťazov a tento rok má skvelú sezónu. A tak sa nedá vylúčiť, že by sa mu mohlo tento rok podariť siahnuť  na titul najúspešnejšieho jazdca všetkých čias na Masarykovom okruhu pre seba.
Ak by sme predsa len chceli nejaké poradie stanoviť, potom by sme ako meradlo mohli použiť počet víťazstiev v kráľovskej triede. V takom prípade sa do čela dostáva práve Valentino Rossi s piatimi triumfami, za ním je Agostini so štyrmi víťazstvami, Biaggi má tri prvenstvá.

A oslavy ?
Masarykov okruh samozrejme svoje výročie oslávi a to priamo počas pretekárskeho víkendu. Všetci držitelia vstupeniek GOLD sa budú môcť zúčastniť sprievodného programu, ktorého súčasťou bude aj stretnutie s legendárnymi jazdcami, ktorí sa zapísali do dejín Masarykovho okruhu. Cena trojdňových vstupeniek teraz začína na 68 eurách, spomínaná vstupenka GOLD, ktorá platí na všetky tribúny, vyjde na 90 eur .

Giacomo Agostini (uprostred) a Franta Šťastný (vpravo), najväčšia svetová a československá motocyklová legenda. Fotka je z roku 1968, autor: Archív AMD Brno

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri