Connect with us

Spravodajstvo

BMW R1300GS Adventure: kráľ je späť!

Publikovaný

on

Keď BMW minulý rok predstavilo nový model R1300GS, nikto nepochyboval o tom, že príde aj jeho verzia Adventure. Model vtedy schudol, pridal na výkone aj krútiacom momente. Teraz je tu to najlepšie, čo BMW ponúka na diaľkové dobrodružné výpravy naprieč kontinentmi.

Nové BMW R1300 GS Adventure dostane 30 litrovú nádrž, hromadu elektroniky a voliteľné automatické radenie.

Keď BMW prvýkrát predstavilo R 1300 GS, kládlo veľký dôraz na to, o koľko je ľahší a kompaktnejší ako jeho predchodca R 1250 GS. R 1300 GS Adventure zdieľa rovnakú celkovú platformu, má však objemnejší dizajn a vyzerá skôr ako obrnené auto než jeho „jemná sestra“, ako hovorí Christof Lischka, vedúci vývoja BMW Motorrad.

Dojazd, pohodlie a ešte raz dojazd

Bez ohľadu na to, z akého uhla sa naň pozeráte, vaše oči upúta veľká 30 litrová hliníková palivová nádrž. Niečo také objemné sa naozaj nedá skryť. Nádrž je zvýraznená vyrazenými logami GS a pred oblasťou sedadiel ostali dva viditeľné zvary. Horná časť nádrže je pokrytá panelom s integrovanými upevňovacími bodmi pre vak nádrže, pričom spodný upevňovací bod umožňuje ľahké otočenie vaku smerom nahor pre ľahký prístup k uzáveru palivovej nádrže. BMW vytvarovalo „ramená“ nádrže tak, aby boli relatívne ploché a pokryli ich protišmykovými pogumovanými podnosmi na uloženie malých predmetov, ako je veľké latte, keď si zastavíš na pumpe na kávu. Nerobím si srandu, dizajnéri v tomto náčrte naozaj na toto miesto umiestnili pohár s kávou.

Automatické radenie

GS Adventure dostane možnosť doplnkového ASA (Automatic Shift Assistant). Ako to celé funguje? Podobne ako pri DCT od Hondy, zabudni na spojkovú páčku. Čo ale ostáva je radiaca páka, kde môžeš v manuálnom režime používať nohu na zmenu stupňov. Pri spomaľovaní však motorka aj v tomto režime podraďuje, aby motor nezhasol. Som veľmi zvedavý, ako to bude v praxi vyzerať. Očakávame však podobnú technológiu a od KTM či značky Yamaha, ktoré na tomto systéme stále pracujú. Pre BMW je to jednoznačný krok vpred, pretože takáto prevodovka je veľmi populárna na takomto type motocykla. Režimy sa menia jedným tlačidlom na ľavej rukoväti.

Komfortná výbava

LED svetlomet v tvare X je rovnaký ako bežný GS (s voliteľným vylepšením na adaptívny svetlomet), ale je lemovaný dvoma plochými prídavnými svetlami integrovanými do prednej časti krytov chladiča. Koncové svetlá a predné smerovky integrované do bočných panelov dopĺňajú komplet LED osvetlenia.

R 1300 GS Adventure využíva vyšší plexi štít ako bežné GS, doplnené o dva bočné deflektory s možnosťou rozšírenia na elektrické nastavenie. Medzi plexi štítom a svetlometom je malý bod pre umiestnenie predného radarového systému, ktorý umožňuje voliteľný adaptívny tempomat a systém varovania pred prednou kolíziou. Radarová jednotka smerujúca dozadu umožňuje voliteľný systém varovania pred zmenou jazdného pruhu.

4 možnosti výbavy

Podobne, ako pri štandardnom GSe, aj v prípade Adventure si môžete vybrať zo 4 rôznych výbav.

BMW R 1300 GS Adventure Basic – Variant Basic je dodávaný v pevnej Racing Red so striebornou nádržou a čierno-červenými kontrastnými sedadlami.

BMW R 1300 GS Adventure Style Triple Black – ponúka tmavší vzhľad s tónovaným čírym lakom na hliníkovej nádrži. Kryty motora sú čierne so striebornými vložkami, zatiaľ čo riadidlá, ráfiky a chrániče rúk sú v rôznych tmavých odtieňoch. Kryty chladiča sa dodávajú s upevňovacími bodmi pre ďalšie tašky.

BMW R 1300 GS Adventure Style GS Trophy – Pre športovejší vzhľad je variant Style GS Trophy dodávaný v metalickej farbe Racing Blue s pevnými pruhmi Light White a Racing Red v kontraste so štruktúrovanými práškovými lakmi z čiernej metalízy Avus. Na rozdiel od ostatných variantov má Style GS Trophy ploché sedadlo, vďaka čomu sú jazdci a spolujazdci na rovnakej úrovni. Pokračujúc v športovejšej téme, tento variant je štandardne dodávaný aj s kratším športovým čelným sklom bez bočných deflektorov, s nižším profilom madiel pre pasažierov. Medzi ďalšie prvky patria čierne mriežky chrániace chladič a prídavné osvetlenie, upevňovacie body na kryte chladiča a hliníkové vaničky nádrží s ďalšími dokovacími bodmi pre ďalšie príslušenstvo.

BMW R 1300 GS Adventure Option 719 Karakorum – dodávajú ho v matnej metalíze Aurelius Green so zlatými eloxovanými ráfikmi a riadidlami. Medzi ďalšie prvky výbavy patria ochranné mriežky prídavných svetiel, vyhrievané sedadlá a kratšie športové čelné sklo.

Ceny BMW R 1300 GS Adventure 2025 budú oznámené v 4. štvrťroku 2024 a čoskoro by sa mali dostať do predajní.

Špecifikácie BMW R 1300 GS Adventure 2024

Typ motoraVzduchom/kvapalinou chladený 2-valcový 4-taktný boxer, OHV / 4-ventily na valec, vačkové hriadele poháňané reťazou, vyvažovací hriadeľ a variabilný systém riadenia vačkového hriadeľa nasávania BMW ShiftCam.
Objem motora1 300 ccm
Vŕtanie x zdvih106,5 mm x 73 mm
Pomer kompresie13,3:1
PalivoPrémiový bezolovnatý 95 RON
Ventily2 x 44,0 mm sanie / 2 x 35,6 mm výfuk
Priemer tela škrtiacej klapky52 mm
Výkon145 k pri 7 750 ot./min
Krútiaci moment149Nm pri 6 500 otáčkach za minútu
Ovládanie motoraBMS-O
Alternátor650 W
Batéria12V / 14Ah
OsvetlenieLED stretávacie a diaľkové svetlá, LED zadné svetlá, LED smerovky integrované do chráničov rúk, dve ploché prídavné LED svetlá.
SpojkaHydraulicky aktivovaná mokrá antihoppingová spojka
PrevodovkaClaw-shift 6-stupňová prevodovka
Primárny pomer1,479
Prevodový pomer2,91
DriveUniverzálny hriadeľ
RámKoncepcia dvojdielneho rámu pozostávajúca z hlavného rámu a zadného rámu, ktorý je k nemu priskrutkovaný, spolunosenie motora
Predné odpruženieEVO Telelever, centrálna vzpera DSA, zdvih 21 cm
Zadné odpruženieEVO Paralever s jednostrannou kyvnou vidlicou z liateho hliníka, DSA, zdvih 22 cm
Rake/Trail26,2° / 12cm
Rázvor kolies153 cm
Predná brzdaDvojité kotúčové brzdy Ø 310 mm 4-piestikové radiálne strmene
Zadná brzdaJednokotúčová brzda Ø 285 mm, 2-piestikové plávajúce strmene
AbsBMW Motorrad ABS Pro (optimalizovaný uhol sklonu)
Predné kolesoKoleso s krížovými lúčmi 3,00 x 19″.
Zadné kolesoKoleso s krížovými lúčmi 4,50 x 17″.
Predná pneumatika120/70 R 19
Zadná pneumatika170/60 R 17
Dĺžka228 cm
šírka101 cm
Výška sedadlaŠtandard: nastaviteľný 87-89 cm Adaptívne ovládanie výšky: 84-86 cm pri zastavení, 87-89 cm pri jazde Adaptívne ovládanie výšky Komfort: 82-84 cm pri zastavení, 85-87 cm pri jazde
Pohotovostná hmotnosť269 kg
Kapacita paliva30 l

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri