Connect with us

Spravodajstvo

Can-Am – novinky na rok 2015

Publikovaný

on

Can-Am predstavuje novinky na rok 2015


Sezóna 2014 je síce v plnom prúde, no jednotliví výrobcovia už pomaly rozmýšľajú nad tou nasledujúcou. Jedným z prvých výrobcov, ktorí nám ukázali čo majú pripravené na rok 2015 je kanadská značka Can-Am. Najväčšiu pozornosť si samozrejme zaslúži nová modelová rada Outlander L, no to nie je všetko a hlavným odkazom na rok 2015 je – Can-Am ponúka vozidlo pre každého jazdca.

Pozornosť sa sústredí na strednú triedu
Úspechy značky Can-Am sa v posledných rokoch spájali najmä s triedou veľkoobjemových štvorkoliek rady Outlander a Renegade, no a na rok 2015 sa pozornosť konštruktérov presúva do strednej triedy. Úplnou novinkou v ponuke výrobcu je modelová rada Outlander L, ktorá je namierená práve do strednej triedy. Na potencionálnych zákazníkov čaká špičková technika, ktorá sa spája so spomínanými veľkoobjemovými modelmi, no za cenu, ktorá bude mimoriadne atraktívna.

Dvojica motorov
Modelová rada Outlander L bude ponúkaná až s dvojicou výkonných motorov Rotax, ktoré svojimi parametrami preskakujú konkurenciu. Novinkou je kvapalinou chladený jednovalec o objeme 427 ccm, ktorý je postavený na základe pôvodnej 400-vky. Zvýšený objem prináša nárast výkonu až na 38 k, vďaka čomu sa radí na absolútnu špičku v tejto objemovej triede. Zvýšený objem si vyžiadal nielen väčší piest a nový valec, ale aj zosilnený kľukový hriadeľ.
Druhým motorom je osvedčený dvojvalec do „V“ o objeme 499 ccm z dielne Rotax, ktorý disponuje maximálnym výkonom 46 k a rovnako patrí na absolútny vrchol vo svojej kategórii.

Podvozková platforma SST G2
Modelová rada Outlander L je postavená na úspešnej modelovej platforme SST G2, ktorá sa používa aj na väčších modeloch rady Outlander. Aj vďaka tomu zdieľa rovnaký rázvor ako väčší Outlander. Niektoré časti podvozku boli upravené podľa špecifikácií novej modelovej rady. Zadný systém pruženia TTI, ktorý umožňuje kolmý pohyb zadných kolies v celom rozsahu zdvihu bol zjednodušený a upravil sa aj celkový zdvih pruženia. Predné kolesá sú zavesené pomocou dvojice A-ramien, no aj tu došlo k úpravám, ktoré uľahčujú riadenie. Pruženie zároveň prichádza s iným nastavením. K dispozícii bude aj dobre známy 3-stupňový posilňovač riadenia DPS naopak, súčasťou štandardnej výbavy je aj samosvorný diferenciál Visco-Lok a u verzie s posilňovačom riadenia Visco-Lok QE.

Inovovaný dizajn
Zmenám sa samozrejme nevyhol ani dizajn a vpredu aj vzadu nájdete dvojicu nových robustných nosičov, ktorých kombinovaná nosnosť sa zvýšila na 163 kg. Oba nosiče sú vybavené originálnym rýchloupínacím systémom LinQ, ktorý dovoľuje využiť širokú paletu doplnkov, ktoré výrobca na tieto modely ponúka. Novinkou je aj trojuholníkový digitálny prístrojový panel s prehľadným usporiadaním. Vítanou novinkou je vodotesná úložná schránka s objemom 10,9 l, ktorá sa nachádza pod sedlom spolujazdca.

V ponuke dlhá aj krátka verzia
Outlander L bude k dispozícii v krátkej aj dlhej verzii a aj v tomto prípade budú parametre rovnaké s podvozkovou platformou SST G2. Rázvor je dlhší o 203 mm, sedlo spolujazdca sa pritom nachádza pred osou zadnej nápravy, vďaka čomu jeho prítomnosť len minimálne ovplyvňuje jazdné vlastnosti. Naviac vzadu vzniká dostatok priestoru na plnohodnotný nosič. Sedlo spolujazdca je pritom ľahko demontovateľné a v priebehu pár sekúnd ho môžete vymeniť za plastovú korbu. Samotné sedlo bolo výrazne inovované a je o 20% ľahšie (-2,3 kg) ako na pôvodnom modeli.

Nové farby pre modelovú radu Outlander
Populárna športovo-úžitková rada Outlander sa na rok 2015 dočkala nových farebných kombinácií, ktoré nájdete na všetkých verziách Outlandera. Mimoriadne zaujímavá je napríklad oranžovo-čierna kombinácia modelu Outlander Max XT-P. S úplne novou farebnou kombináciou prichádza aj model Outlander 1000 X mr, ktorý sa môže pochváliť kombináciou digitálnej kamufláže s výraznou zelenou (Manta Green) a štvorkolka je tak doslova neprehliadnuteľná. V prípade tejto verzie treba spomenúť aj nové tlmiče pruženia Fox Podium X RC2.0 a upravený prevod L, ktorý je sprevodovaný o 28% smerom do pomala.
Po úspešnej minuloročnej premiére modelu Outlander 6×6 1000 XT prichádza na rok 2015 aj verzia s menším motorom 650 a dynamickým posilňovačom riadenia DPS.

Športový Renegade s novými farbami
Populárny športovo ladený model Renegade 1000 X xc prichádza podobne ako modelová rada Outlander s novou farebnou kombináciou. Digitálna kamufláž spolu s výraznou zelenou robí aj z tejto štvorkolky neprehliadnuteľné vozidlo. Verzia X xc bude v roku 2015 ponúkaná aj s menším motorom 800 R. Naviac všetky verzie modelovej rady Renegade budú v budúcej sezóne ponúkane s mäkším nastavením pruženia.

Nové farebné kombinácie pre modely Commander
S novým odtieňom šedej farby je ponúkaná základná verzia Commander 800R. Šedá farebná kombinácia bude ponúkaná aj vo verzii 800R DPS, ktorá je vybavená posilňovačom riadenia. S atraktívnym hliníkovým odtieňom kombinovaným s čiernou farbou bude naopak ponúkaná verzia 1000 XT. Podobne ako v prípade štvorkolkolky Outlander XT-P aj Commander 1000 XT-P prichádza v oranžovej farbe, ktorú nájdete aj v interiéri.

Nový zimný kit pre Commander
Novinka, ktorá poteší priaznivcov celoročnej jazdy premení štandardného Commandera na vozidlo s uzavretou kabínou. Súčasťou výbavy je aj systém kúrenia a s Commanderom tak môžete bez obáv vyraziť aj do chladného počasia. Pevná kabína udržiava teplo vo vnútri a jazda je tak komfortná aj v mrazivom počasí. Celý tento kit sa dá dokúpiť aj po častiach a jednotlivé diely sa dajú skombinovať s už namontovanou strechou alebo predným sklom.


Text: Miro Tamáši, foto: brp images
Článok bol publikovaný v časopise Motomazagín 6/2014
.

Can-Am, novinky na rok 2015

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri