DAKAR 2020 – 1. etapa: Svitko 19., Jakeš so 40 min. penalizáciou

5. januára 2020 odštartoval v meste Jeddah v Saudskej Arábii 42. ročník populárnej rally DAKAR 2020 i s našimi dvoma jazdcami Štefanom Svitko (#19) a Ivanom Jakešom (#23). Po prvej etape Štefan Svitko po penalizáciách figuruje na 19. mieste. Ivan Jakeš je po 40 min. penalizácii na 71. mieste.

Štefan si od štartu udržiaval rovnaké tempo, prakticky na všetkých kontrolných bodoch bol 20-ty a na 20. mieste figuroval i v cieli. Následne však došlo k 5 minútovej penalizácii Austrálskeho jazdca Rodneyho Faggottera, čo ho posunulo na 19. miesto.

Ivan Jakeš bol v cieli 47. mieste, ale mal pád a následne minul jeden check point. 40 min. penalizácia ho bohužiaľ posunula na 71. priečku.

Penalizácii sa nevyhol ani víťaz prvej etapy Austrálčan Toby Price, ktorému bol cieľový čas prvej etapy upravený a tak je pred druhým Rickym Brabcom len o 5 s. Jeden z hlavných favoritov Španiel Joan Barreda Bord skončil dnes až siedmy s takmer 6 min. stratou na Prica. Dnešná rýchla prvá etapa vystavila stopku hneď po 13 km francúzskemu jazdcovi Willy Jobardovi, ktorý musel pre zranenie odstúpiť.

Štefan Svitko: “ Štartoval som zo šiesteho miesta, takže som sa snažil navigovať, pretože tu je naozaj veľmi ťažká navigácia. Veľa paralelných ciest kde sa dalo ľahko zablúdiť. Hlavne všetci išli veľmi rýchlo a zatiaľ nemám na to, aby som im konkuroval. Musím sa trošku adaptovať na rýchlosť . Hádam to bude zajtra lepšie.“

Výsledky – 1. etapa – BIKE: 1. Toby Price (Aus.) KTM 3:21:33 h, 2. Ricky Brabec (USA) Honda +5 s, 3. Matthias Walkner (Rak.) KTM +40 s, 4. Kevin Benavides (Arg.) Honda +2:31 min, 5. Sam Sunderland (V. Brit.) KTM +3:15, 6. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +3:36,… 19. Štefan Svitko (SR) KTM +20:07 min, 27. Milan Engel (CZE) +29:55 , 30. Martin Michek (CZE) +31:47, 33. Ján Brabec (CZE) +35:22, …….71. Ivan Jakeš (SR) KTM +1:31:04 h.

2. etapa vedie na trase Al Wajh – Neom meria 401 km – špeciál 367 km.