Connect with us

Testy a recenzie

Garmin opäť prekvapuje – test GARMIN zumo 590LM Lifetime

Publikovaný

on

Novinka od Garminu – motorkársky navigátor 590LM prišiel na trh opäť v strede sezóny. V cene 649,90 Eur vám ponúkne obrovský 5“ displej, nové aplikácie, polarizáciu o 90 stupňov a možno po prvý krát firmware, ktorý drží pripojené zariadenia prostredníctvom Bluetooth® bez výpadkov. Tento prístroj má opäť prístup k vyberateľnej batérii a tak si jednu môžete prikúpiť a mať ju v zálohe, pokiaľ používate prístroj napr. na endure v lese a totoFoto nemá 12 V zásuvku.  

 

Orientácia na výšku: konečne sa dočkali i moto GPS tejto funkcie. Pokiaľ máte v smartfóne nejakú navigáciu a je tu samozrejmosťou orientácia na výšku, či šírku, dodnes GPS zariadenia v tomto len spali. Konečne tento model poskytuje orientáciu na výšku a táto poloha vám pomôže presnejšie nastaviť pozíciu zariadenia, keďže na motorke máte plno prekážok, ako sú zrkadlá, tankbag, či predné plexi. Orientácia nie je ale automatická, musíte ju v menu potvrdiť.  

 

Nové Fotoaplikácie

Pred vami: spustením tejto funkcie sa vám zobrazí ďalšie, menšie okno na obrazovke a toto vám bude zobrazovať PIO body, ktoré sú pred vami v smere trasy. Môže to byť napr. stacionárny radar, či upozornenie na miesto výskytu mobilného radaru a informáciu dostane  kilometroch. Takisto budete informovaný o reštauráciách, toaletách, ubytovaní, parkoviskách a bankových automatoch či benzínových pumpách. Ak to nepotrebujete funkciu jednoducho zrušíte, alebo nastavíte len to, čo vás zaujíma.  

Foto

 

Okružná trasa: prišli ste niekde na miesto a máte 2hodiny čas? Pomocou tejto funkcie si zvolíte dĺžku vášho času, jej preferencie a prístroj vám vytvorí trasu na skrátenie voľnej chvíle, tak aby ste sa vrátili načas, kde potrebujete byť.  

 

 

Smartphone Link: funkcia, ktorá by bola fajn, ale súvisí priamo s ďalšími pripojeniami on-line Fotoa nainštalovaním aplikácie Smartphone Link do vášho smartfónu. Táto funkcia by vám potom prostredníctvom dát z vášho telefónu ukazovala napr. počasie, alebo dopravnúsituáciu na ceste pred vami priamo na obrazovke Garminu. Reálne údaje získavate od spoločnosti Garmin a táto služba je spoplatnená.  

 

Telefón: plnohodnotný prístup k vášmu mobilu. Pokiaľ si spárujete zūmo s interkomom do prilby a následne s mobilným telefónom, tak pod ikonkou telefón získate kompletný telefónny zoznam vášho mobilu na telefonovanie. Samozrejme sa Garmin najprv spýta, či mu dovolíte prebrať vašu databázu uložených čísel a odvďačí sa vám tým, že môžete volať a vytáčať čísla priamo z plochy displeja Garminu. Nájdete tu i históriu volaní, zmeškané hovory, či obľúbené čísla. Pokiaľ po ceste hľadáte ubytovanie ako ja, tak jednoduchou zapnete napr. ubytovanie, to vám zobrazí najbližšie miesta a ak tam uvidíte pripojené telefónne číslo, môžete volať na recepciu a zistiť, či majú pre vás izbu a koľko stojí.  

 

Ovládanie VIRB™ kamery: pokiaľ vlastníte unikátnu VIRB kameru Garmin, tento prístroj má jej plnohodnotný ovládač. Kamera i Garmin má rovnakú odolnosť voči vode IPX7 a tak ich môžete rovnocenne využívať. Môžete ju nainštalovať na motocykel či ATV mimo dosahu vašich rúk a prostredníctvom displeja zūmo môžete v hocktorom momente spúšťať videozáznam, či robiť fotografie.  

 

Plnohodnotná výbava: Garmin k 590LM dodáva úplne kompletné príslušenstvo, okrem púzdra na odkladanie. Do auta dostanete prísavku s nabíjačkou, na motocykel full servis vrátane montážnej sady. Kabeláž motocyklovej sady obsahuje nekonečný zväzok káblov slúžiaci aj na mechanické pripojenie, interkomu,USB port na prípadné pripojenie k notebooku. Káble sú dostatočnej veľkosti na to, aby ste ich potiahli popod kapoty svojho motocykla na miesta, ktoré vám vyhovujú.Pokiaľ ale potrebujete iba kábel na napájanie, takáto voľba tu nie je a zväzok káblov proste musíte niekde upratať. Vo význame slova Lifetime hľadajte doživotnú bezplatnú aktualizáciu predinštalovaných máp. Doživotne ale neznamená navždy, ale iba do naplnenia dátovej kapacity a časovej životnosti podpory produktu.  

 

Potešilo nás najviac: jednoznačne Bluetooth konektivita v smere Garmin / interkom / smartfón. Najstaršia chyba v komunikácii Garminov bola prerušovanie spojenia týchto zariadení, prípadne opätovného nenadviazania konektivity pri vypnutí z niektorých zariadení. Môžem potvrdiť, že v tomto prípade moja konektivita fungovala na 100 % a doposiaľ som kvôli tomu nemusel ani jedno zo zariadení reštartovať. (Použité zariadenia: Interphone F4 a Samsung Galaxy SIII). Potom je to počúvanie hudby zo smartfónu, žiaľ tu nevidieť na celé menu, ale môžete skladby len preskakovať a posúvať, či opakovať. Ale funguje to.  

 

Technické parametre: Cena: 649.90 Eur Displej: 5“ ( 10,8 x 6,5 cm / 800 x 480 px) Hmotnosť zariadenia: 374 g Akumulátor: Lithium-ion, výdrž do 4 h Pamäťová karta: Áno, microSD Zariadenie na test zapožičal: Conan s.r.o.  

Autor: Vlado Brniak, foto: autor a Garmin  

Článok bol publikovaný v časopise Motomagazin 9 / 2014

Garmin opäť prekvapuje – test GARMIN zumo 590 LM Lifetime

Advertisement

12 komentárov

1 komentár

 1. AIR

  17. októbra 2014 at 5:55

  Tak ten garmin je fakt pre cestovatela dobry / teda okrem ceny/, na potulkach po Europe sa dobra navigacia zide….

  OFFTOPIC: Vladik – ta fotka motorky vyzera uz pomaly ako kokpit v malom aeroplane… neviem, co by som mal skor sledovat? pristroje? krajinu? premavku?  😛  😁  😁

 2. VladiB

  17. októbra 2014 at 9:17

  A toto ma práve baví, sledovať krajinu, premávku, počúvať muziku, faktom ale  je že keď mi niekto volá vidím to dva krát, na GPS i na mobile, ale telefonujem cez GPS, funguje to skvele, to na tej fotke je moja pojazdná kancelária.

 3. raptor

  17. októbra 2014 at 9:24

  Pri tebe Vlado chapem vzhladom na mnozstvo casu ze potrebujes z moto aj telefonovat… ale vela ludi z kancelarie uteka prave na motorku 🙂

 4. VladiB

  17. októbra 2014 at 11:03

  Poznám tisíc ľudí čo sadne na motorku, vypne mobil a jazdí – tak to je pokiaľ máš motorku ako zábavu.

  Pokiaľ mám motorku prácu, tak to proste musím mať takto a navyše mi to vôbec nevadí a o to viac ma to baví. Takže paráda.

  Ale musím priznať jednu veľmi dôležitú vec, interkom, GPS, mobil, muzika všetko to niekto vyrába, ponúka, nás to baví, uľahčuje nám to život ale z bezpečnostného hľadiska by som skoro toto všetko zakázal – odpútava to pozornosť od premávky a od vedenia motorky a to je holý a pravdivý fakt!  

 5. AIR

  18. októbra 2014 at 5:16

  VladiB napisal si to velmi rozumne, presne ako pises ulahcuje zivot, ale zaroven odputava pozornost od diania v premavke…  🙂 🙂 🙂

 6. Bopsik

  18. októbra 2014 at 16:35

  Klapci,
  najviac odpútavajú pozornosť baby. Keď ide po chodníku pekná baba, a ešte v lete, keď je „vkusne“ oblečená – hotová havária. Všetci chlapi kukajú tam kde nemajú, a ja najviac…

  Už sa mi stalo, že som musel na kruháči urobiť jedno kolečko navyše.

 7. AIR

  19. októbra 2014 at 5:49

  Bopsik este dobre, ze sa ti  z toho nezatocila hlava….  😁   😁   😁

 8. Bopsik

  19. októbra 2014 at 11:22

  Zatocila, ale nie z kruhaca

 9. AIR

  20. októbra 2014 at 5:04

  Velmi nebezpečná situácia  😁  😁  😁  tie chodiace navigácie by asi mali zakázať  😁   😁   😁

 10. raptor

  20. októbra 2014 at 7:06

  Vlado – suhlas

  este v dobach kedy neboli mudrofóny som si dal nokiu na drziak na hrazdicku.. a na druhy den dal rovno aj dole presne z dovodu co si napisal

  detto som zistil ze je paradoxne mat navigaciu nie v zornom poli ale mimo neho

  bopsik takato nejaka? 😀

 11. AIR

  20. októbra 2014 at 12:27

  A že jaká nebezpečne návyková navigácia…. toto sú mi veci…  😈  😈  😇

 12. prdlafka

  8. decembra 2014 at 13:06

  …tak toto je garmin, na ktory som cakal…len som kua pocas toho cakania minul vsetku vatu, co som mal nan odlozenu…

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri