Connect with us

Testy a recenzie

Nová Honda CB750 Hornet: Verdikt majiteľov starších generácii

Publikovaný

on

Nový Hornet predstavili na jeseň 2022. Okamžite sa nad ním strhla vlna diskusii. Prvá emócia, ktorú pocítila väčšina motorkárov, bola zrejme negatívna. Máme novú sezónu a táto motorka sa dostala do testu aj v našej redakcii.

Historické okienko

Zaspomínajme si na starý Hornet. Toto meno sa v motocyklovom svete prvý krát predstavilo v roku 1996. Išlo o o 4-valcovú 250ku. Recept bol jednoduchý. Konštruktéri vzali motor zo športovej motorky a spravili z nej naháč. Filozofia bola o lacnej motorke, ktorá bude zábavná a ľahko ovládateľná. Tento model ale oficiálne nepredávali mimo Japonska.

Po vlne úspechu modelu Bandit od Suzuki sa v Honde rozhodli, že prinesú model, ktorý vychádzal z modelu CBR600. Motorku predstavili v roku 1998. Šlo o 4-valcový motor o objeme 599 ccm. Výkon 95 koní a jeho priebeh predurčoval motorku ako prvý veľký bike. Stačilo len meniť olej, filtre a spotrebný materiál. Dostal si kopec srandy za malý peniaz. Ak si dnes kúpiš staršieho Horneta ako jazdenku, pri dobrom kuse nemôžeš urobiť chybu.

Nová doba

Starý Hornet mal svoje chyby, hlavne prvé modely. Pruženie za veľa nestálo a brzdy mohli byť tiež lepšie. Časom sa to zlepšilo.

Dnes je všetko inak. Podvozkové komponenty sú dostupnejšie a prepracovanejšie. Prišli elektronické systémy. V tomto duchu sa nesie aj nový Hornet. Ubudli 2 valce. Áno. Ale ruku na srdce. Tí, čo najviac nadávajú na nový model, by si ho zrejme nikdy nekúpili. Ani keby bol podľa ich predstáv. Je to skôr nostalgia… na prvých Hornetoch sme možno vyrástli, ale dnes už jazdíme na iných strojoch. Ale dnešný začínajúci motorkár, na to môže mať úplne iný názor. A to je potenciálny zákazník. Nie ten motorkár, ktorým lomcuje nostalgia.

Ale ak chceš 4-valec, ktorý pripomína zlaté časy starého modelu, je tu model Honda CB 650R.

Pozrite sa s nami na názor majiteľov starších generácii. Prajeme vám príjemné sledovanie.

1 komentár

1 komentár

  1. Peter

    11. novembra 2023 at 14:25

    Má to otrasné predné svetlo, v noci skoro nič nevidno. Namiesto svetelného kužeľa svieti ako vodorovná čiara, žiaden badatelny rozdiel medzi diaľkovým a stretávacím svetlom.

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri