Connect with us

Spravodajstvo

Pätnásťročný Slovák Jantulík na Majstrovstvách sveta motocyklov!

Publikovaný

on

Tl. správa 8.9.2009

Slovenský motocyklový pretekár Jakub Jantulík z Kysuckého Nového Mesta dovŕšil vo štvrtok 3. septembra 15 rokov, čo je vekový limit pre účasť v pretekoch Grand Prix v triede125 ccm a na druhý deň už jazdil na talianskom okruhu v Misane s najlepšími pilotmi sveta.

O tri týždne skôr, na Veľkej cene Českej republiky v Brne, bol Jakub len v úlohe diváka, keďže mu práve vekový limit nedovoľoval štartovať už tam. Z toho dôvodu zažiadal o divokú kartu pre podujatie Majstrovstiev sveta v talianskom Misane. Aj preto sa vybral do Misana už o dva týždne skôr, keďže sa tam konali preteky Majstrovstiev Talianska a vypustil tak podujatie Medzinárodných majstrovstiev Nemecka v holandskom Assene, hoci sa tak pripravil o možnosť bojovať o medailové umiestnenie v celkovom hodnotení tohto šampionátu, v ktorom už tento rok vybojoval dve pódiové umiestnenia. Rozhodnutie to bolo správne, Jakub sa s okruhom zoznámil, stále zlepšoval časy na kolo, v pretekoch skončil jedenásty a doma ho čakala radostná správa o pridelení divokej karty.
O niekoľko dní teda cestoval do Talianska opäť. Už voľných tréningoch jazdil svoje maximá spred dvoch týždňov, v kvalifikácii potom stlačil čas ešte o jednu sekundu nadol a to mu stačilo na 34. miesto na štartovom rošte so stratou 3,5 sekundy na víťaza kvalifikácie Bradley Smitha.
V pretekoch potom jazdil s Talianom Vitalim, na ktorého v poslednom kole úspešne zaútočil. Nakoniec z toho bolo 26. miesto v cieli.

Jakub Jantulík:
,,Po dlhšom čase sa mi konečne podaril štart, súper štartujúci vedľa mňa ma však zavrel a musel som spomaliť, aby neprišlo ku kolízii. V prvej zákrute spadol Gadea a vo vzniknutej situácii sa mi podarilo dostať o dve miesta dopredu. Dostal som sa do skupinky, kde boli Kornfeil, Vitali, Šembera, Krummenacher, Iwema a ešte jeden jazdec na divokú kartu, žiaľ v jednej zákrute som bol dlhý a stratil som kontakt s tými rýchlejšími. Celé preteky som sa potom snažil študovať jazdu Taliana Vitaliho, aby som vedel, kde môžem v závere zaútočiť. V predposlednom kole sa na nás navyše dotiahol Kornfeil. V záverečnom kole sa mi podarilo na Vitaliho zaútočiť presne tam, kde som si to naplánoval a v cieli som bol pred ním. Som veľmi rád, že som mohol štartovať v pretekoch majstrovstiev sveta, je to celkom niečo iné, svet sa nedá s iným vôbec porovnať. Som preto rád, že sa mi darilo a nemal som ani problém s tým, že preteky boli o dosť dlhšie ako tie, v ktorých som štartoval doteraz. Určite by som si vedel predstaviť svoju budúcnosť práve v Majstrovstvách sveta, ale to je ešte všetko ďaleko a viem, že dostať sa sem nebude jednoduché. Na budúci rok to ale určite nebude, pretože sa vekový limit posúva na 16 rokov. Som veľmi vďačný všetkým, ktorí sa o možnosť štartovať v Misane postarali a takisto mechanikovi Attilovi Magdovi, môjmu trénerovi MUDr. Jaromírovi Jiříkovi a samozrejme mojim rodičom."

Jantulík sa na pretekoch Majstrovstiev sveta predstaví opäť s divokou kartou 4. októbra v portugalskom Estorile.

Jakub je jednoznačne jeden z najväčších motocyklových talentov na Slovensku

Slovák Jantulík na Majstrovstvách sveta motocyklov!

Advertisement

10 komentárov

1 komentár

 1. VladiB

  9. septembra 2009 at 7:27

  Toto je paráda a neskončilo to až tak zle. Gratulujeme 🙂

 2. MartineR

  9. septembra 2009 at 8:24

  Palec hore. myslím, že to skončilo lepšie, než chalan mohol čakať. držím mu do budúcna palce 😉

 3. campa

  9. septembra 2009 at 10:06

  Bye držím palčok aj na budúce!

 4. milan3232

  9. septembra 2009 at 10:18

  Len tak dalej, drzim palce.

 5. Risso46

  9. septembra 2009 at 12:32

  Za povšimnutie určite stoja logá na motocykli, ktoré je vidieť na fotkách. Chcem aj touto cestou vyjadriť vďaku vydavateľom časopisu Motomagazín (a motocykel.sk samozrejme), že sa pred štyrmi rokmi rozhodli výrazne propagovať cestné preteky a pretekárov na Slovensku. Bolo to v čase, kedy tu bolo asi 5 pretekárov s licenciami. Odvtedy prišlo množstvo nových jazdcov, tímov, vznikli nové podujatia, seriály… Logicky z toho vyplýva, že veľkou mierou práve oni prispeli k tomu, že u nás tento šport celkom nezahynul, ale dokonca sa pozviechal a postupuje ďalej 🙂

 6. MartineR

  9. septembra 2009 at 12:55

  čo dostanem za nálepku na motocykli počas najbližšieho závodu [linka] ? 😈

 7. VladiB

  9. septembra 2009 at 15:50

  MartineR Pokiaľ to budú majstrovstvá sveta tak si budeš vyberať

 8. VladiB

  9. septembra 2009 at 15:53

  Risso46 Myslím že aj vďaka slovakia ringu bude mať tento šport u nás budúcnosť,

 9. Yetti

  10. septembra 2009 at 13:42

  Držím chalanovi palce! Takýchto ľudí potrebujeme. 🙂

 10. bajker

  10. septembra 2009 at 21:03

  Drzim palce a aby mal podporu sponzorov sa mohol dalej rozvyjat.
  gratulujem

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri