Skútristi tento víkend ukončili sezónu

Tlačová správa SAS 12/08:

Slovenská Asociácia Skútrov tento víkend uzatvorila tohtoročnú pretekársku sezónu v Lehniciach, v motokrosovom areáli Erika Šnegoňa, tretími pretekmi vytrvalostného seriálu družstiev – Scooter Endurance. Súčasne sa uzavrel aj štvordielny seriál Pionier Cup 2008, ktorý spoluorganizuje so skútristami nitriansky Fénix klub.

V predpoludňajších meraných tréningoch si pretekári oboch seriálov vyjazdili svoje jednotlivé pozície, v ktorých stáli v oboch rozjazdách na štartovacej čiare.

V Pionier Cup-e dojazdilo z 20-tich prihlásených jazdcov len 13. Prvé tri miesta držala pevne v rukách rodina Gavlíkovcov. Po dvoch pätnásť minútových rozjazdách stáli na bedniach doslova od najstaršieho po najmladšieho. Tretí bol strýko Pavol /68/, druhý otec Dušan /69/ a viťazstvo si suverénne udržal syn a synovec Patrik /65/.

Vytrvalostné preteky družstiev ? Scooter Endurance sa jazdili v kategóriách 50Street, 50Sport, 70Racing a Open, no na rozdiel od pretekov jednotlivcov ? Scooter GP, jazdia dvojčlenné posádky všetkých kubatúr spoločne, v dvoch samostatných bodovaných rozjazdách. Prvá – 24 minút + 2 kolá. Druhá – 1 hodina 24 minút + 2 kolá. Skútristi štartujú systémom Le Mans s motorom v pokoji a v každej rozjazde sa musia prestriedať za riadidlami minimálne jeden krát.

Prvá dvadsaťštyri minútovka bola doslova pohromou približne pre polovicu skútrov. Stroje v náročnom teréne odmietali poslušnosť a jazdci ich museli dotlačiť do depa mechanikov. Na trati nie je totiž povolená cudzia pomoc. No a lehnická motokrosová šotolina je pre skútre ťažkým povrchom a sú to vždy najťažšie preteky sezóny. Celkové prvenstvo v tejto rozjazde získali Dušan Predanocy s Marekom Dugovičom zo šenkvického B2L Racingu /110/.

V prestávke si však mechanici jednotlivých teamov vykasali rukávy, poopravovali čo sa dalo, takže štartovalo opäť dvadsať posádok.

Aj druhá, vytrvalostná, rozjazda skútrov bola dlho v réžii šenkvických jazdcov B2L /110/, no prišiel defekt a s ním aj dlhšia zastávka v depe mechanikov, čo znamenalo posun nahor pre jazdcov Martina Čermáka a Viktora Vodanského z bratislavského Promo Racingu /1/. Tí nenechali nič na náhodu a svoje prvenstvo si už v tejto rozjazde udržali až do konca.

V jednotlivých kubatúrach záverečných tretích vytrvalostných pretekov ? Scooter Endurance sa na prvých priečkach umiestnili:

50Street: Mário Majerov a Lukáš Ha z bratislavského MSS teamu /69/
50Sport: Vladimír Kada a Tomáš Nižňan z bratislavského VT Racingu /29/
70Racing: Dušan Predanocy a Marek Dugovič zo šenkvického B2L Racingu /110/
Open: Martin Čermák a Viktor Vodanský z bratislavského Promo Racingu /1/