Podujatia

Supermoto zavítalo do Nízkych Tatier

Publikovaný

on

Štvrté preteky Supermota sa jazdili zatiaľ v najkrajšom prostredí z celého šampionátu. Organizátor si vybral oblasť Nízkych Tatier a to priamo pod Chopkom v obci Demänová. Pozerať sa dalo nie len na nádhernú prírodu, ale aj na vynikajúce výkony jazdcov v divácky z najzaujímavejších pretekoch Supermoto.

Trať bola vytvorená z parkoviska, ktoré malo pomerne dobrú kvalitu asfaltu. Škoda len, že terénna časť nebola technicky nijako extra náročná a divácky trocha neviditeľná, pretože viedla za miestnou reštauračnou chatkou a bez prístupu divákov. Celý deň by sa dal charakterizovať aj ako bohatý na pády, ktorých tu bolo tento rok asi najviac. Niesom síce poverčivý, ale jazdilo sa na 13. deň v mesiaci a pre veľa jazdcov to bol smolný deň. Asi najviac o tom môže rozprávať jazdec z kategórie HOBBY P. Kočiš, ktorý bol už na štarte príliš nedočkavý. Vyštartoval skôr a to šikmo do dráhy. Nasledovala zrážka s druhým jazdcom, pád a prejdenie ďalším jazdcom. A tak po pár metroch traťový komisár nariadil prerušenie pretekov a rýchly prevoz jazdca do nemocnice. Cieľovú šachovnicu nakoniec ako prvý uvidel Juraj Bukert (KTM 450) prenasledovaný A. Zajačkom (KTM 625) a českým pretekárom A. Kenclom (Husqvarna SM 510).

Kategória OPEN nemala núdzu o napínavé súboje. V prvej jazde bojovali dve skupinky jazdcov. O prvú priečku bojoval R. Repa (KTM 450) a D. Potužák (KTM 450), pričom v súboji o tretiu pozíciu si zasa nič nedarovali Z. Mikšovský (Husaberg FE 450) a J. Dozsa (KTM 525). Miškovský urobil v napätí jazdeckú chybu, čím nasledoval pád a z 3. miesta klesol na 5. priečku. V druhej jazde výborne odštartoval J. Dozsa a do prvej zákruty sa zaradil hneď na druhé miesto. Potom už nasledoval boj prvých troch jazdcov, ktorý jazdili koleso na koleso a diváci so zatajeným dychom a zimomriavkami po celom tele sledovali nádherné súboje na ostrí noža s nádhernými driftami. Víťazne z tohto súboja vyšiel R. Repa nasledovaný J. Dozsom a D. Potužákom.

Najsilnejšia kategória PRESTIGE bola atraktívna na nádherné stroje s krásnou technikou jazdy, ale na druhej strane ochudobnená o súboje. Slovenský jazdec M. Solík (Husaberg 650) ukázal všetkým svoju suverenitu a s viac ako 10. sekundovým nadskokom vyhral obe jazdy. Taktiež aj 2. jazdec A. Tóth (Husqvarna) jazdil separátne od ostatných jazdcov a s prehľadom získal druhú priečku v oboch jazdách.

Spolu s touto kategóriou išla súbežne aj trieda MITAS. Tuto divákom spríjmňoval sledovanie český jazdec V. Potužák (Husaberg 550), ktorý v druhej jazde spadol hneď v prvej zákrute a prepadol sa na posledné miesto. Celý pretek išiel svoju nádhernu jazdu a pomaly sa predieral dopredu až nakoniec zvíťazil a čím si zaručil svoj 40 bodový nadskok v celkovom bobovaní. bajker