Spravodajstvo

Coma s nečakaným náskokom

Publikovaný

on

Štvrtá etapa dakarskej rally zo San Salvador de Jujuy do Calamy po prvý krát zaviedla jazdcov na čílske územie a po prvý krát narazili na pieskové duny. Celý deň sa niesol v znamení súboja Coma – Després, z ktorého vyšiel víťazne Španiel Marc Coma, keď etapu vyhral len o 16 sekúnd pred Desprésom a zároveň sa pred neho posunul aj do čela priebežného poradia s náskokom len dve sekundy. Vzhľadom na to, že jazdci majú za sebou už viac ako 1200 km meraných špeciálov, tak táto vyrovnanosť je priam neuveriteľná. Na treťom mieste skončil domáci jazdec Lopez Contardo (Aprilia), ktorý sa ocitol aj na treťom mieste priebežného poradia a v najbližších dvoch etapách by rád niečo stiahol z náskoku oboch favoritov. Včerajšia etapa však mala ešte jednu dohru, ktorá určite nepotešila Cyrila Desprésa, keď sa pri jeho mene dodatočne objavila 10-minútová penalizácia, čo ho posunulo až na deviate miesto vo včerajšej etape. V priebežnom poradí si stále udržal druhú priečku, no aj vzhľadom na vyrovnanosť oboch vedúcich jazdcov môže táto penalizácia výrazne ovplyvniť Desprésové ambície na celkové víťazstvo.
Včera do cieľa došli aj všetci traja slovenskí jazdci. Prvý smolný deň má však za sebou Števo Svitko (Hant Logomotion Team), ktorý mal vynikajúco rozbehnutú včerajšiu etapu a prakticky až do jej polovice sa pohyboval v prvej desiatke, no na 123. km nenašiel vytýčený waypoint a jeho hľadaním stratil cenné minúty. Do cieľa tak došiel na 17. mieste a až v cieli neskôr zistil, že spomínaný waypoint bol organizátorom zrušený. V priebežnom poradí tak zostáva na 15. mieste. Ivan Jakeš bol ďalším našim jazdcom v cieli a opäť podal veľmi dobrý výkon, keď skončil na 21. mieste a v priebežnom poradí mu patrí 24. miesto. V prebíjaní sa medzi najlepších jazdcov pokračoval včera aj druhý jazdec tímu Hant Logomotion Team, Radek Matoška, ktorý včera skončil na 70. mieste a v priebežnom poradí sa dostal už na 100. miesto a ak sa neprihodí niečo nepredvídané, tak jeho posun v priebežnom poradí by mal pokračovať aj v nasledujúcich etapách.
Dnes na jazdcov čaká 5. etapa z Calamy do Iquique, ktorá meria len 459 km, no až 423 km z tejto vzdialenosti predstavuje meraný špeciál. Rôzne povrchy budú naplno zamestnávať jazdcov po celý deň a etapa vyvrcholí takmer trojkilometrovým prudkým klesaním smerom k morskému pobrežiu, kde bude cieľ dnešnej etapy.

Kompletné výsledky nájdete na: [linka]

Marc Coma si včera pripísal ďalšie etapové víťazstvo (Foto: Maragni M. KTM images)