Connect with us

Ako vyzera olej po 3000km

Domov Diskusné Fóra Motoporadňa Ako vyzera olej po 3000km

Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
  • Autor
    Príspevky
  • #84283
    bejk
    Účastník (Participant)

    Ahojte, mal som moto v servise a po prevzati , zial az doma som zistil ze ten "servisny ukon" bol riadny odrb. Niektore veci viem, niektore veci uz nezistim, len toto este riesim. Vzhlad oleja po necelych 3000km. Okrem toho ze sa mi nezda ten olej a jeho vzhlad po tak kratkej dobe, bol tam aj olejovy filter ktory sice zavitom sedi ale je podla katalogu urceny pre ine moto. Teda budem rad, ked ho niekto skuseny, ak sa to da takto zhodnotit podla fotky zhodnoti. Keby nesiel link foto je aj v profile. Na foto som pre porovnanie dal olej z moto a nejaky novy co lejem do auta. V olejoch nie som doma tak ze neviem. Moto naháč 600ccm., olej netusim 😕 Ďakujem.

    [linka]

    #84284
    Dragon
    Účastník (Participant)

    bejk – čo máš za motorku? Pretože podľa typu motorky sa to bude jednoduchšie určovať. Maj na pamäti, že výmena oleja u motoriek je každých cca 6 – 7 000 km, takže už má polovicu predpísanej životnosti za sebou. Ak ti nesedí filter podľa katalógu, určite by som už daný servis nenavštívil. Kľudne ho hoď do placu, kde nemajú chlapi dávať motorky.

    #84285
    milan3232
    Účastník (Participant)

    Podla mna to s tou farbou oleja tazko dokazes. Vypusti olej, nalej tam uplne novy, nastartuj, vypni motor a pozri sa, co to spravilo s farbou oleja. Tu ti pomoze ak-tak expertiza oleja na jeho vek. Co je samozrejme drahe.

    #84286
    bejk
    Účastník (Participant)

    Ja mam interval na vymenu oleja 12 000 ale neriesim uz. Aj tak myslim, ze poskodit motor moze viac ako nehodnotny olej, filter s nespravnym prietokom. Z roznych dovodov tu radsej nebudem pisat konkretnosti. Je par tem na inych forach o tom servise, kde sa to zvrhlo na klanie medzi priaznivcami a odporcami. Nakoniec by som bol este oznaceny za klamara, tak ze radsej neriesim. Myslim ze chlapom by viac pomohlo ked si vygooglia informacie o tom konkretnom servise kam sa chystaju a dobre si skontroluju v akom stave vec preberaju. A hluposti ako vymena oleja nech si radsej spravia doma.

    #84287
    Dragon
    Účastník (Participant)

    Dosť záleží aj od toho, v akom stave bol z motora vyliaty ten starý olej. Keď som mal Kawu ZR-7S, vylial som z nej totálne čierny olej, nalial nový a po pár 100 km bol rovnaký. Tomu by pomohol jedine preplach motora, ale neriešil som to. Čo sa týka správnosti prietoku cez olejový filter… na tom môže byť niečo pravdy. Tak si ho vymeň, nech máš čisté svedomie, lebo ťa to bude celú sezónu škreť… Je to otázka cca 10 eur 😉. Nevýhodou je, že to budeš mať prácnejšie a proces akokeby výmeny oleja ťa neminie. S tvojou poslednou vetou úpne súhlasím 👍 . Každopádne sa mi zdá interval 12 000 na naháča (600 ccm) dosť veľký a vzhľadom na štýl jazdy a ročník motorky by som ho upravil určite max. na 7-8 000. Motoru neuškodíš, iba prospeješ – rozhodni sa už sám.

    Veľa zdaru 🙂

    #84288
    Dreamer
    Účastník (Participant)

    No cosi malo zalezi aj na znacke oleja. Motul ma tmavsiu farbu ako napr. Shell. Aj cerstvo naliaty Motul uz vyzera ako trochu jazdeny Shell, ale par sto kilometrov by kazdopadne nemalo vyraznejsie farbu oleja ovplyvnit. Teda za predpokladu, ze bola vymena oleja urobena korektne vratane olejoveho filtra a bolo vypustene maximum stareho oleja.

    #84289
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    Pokiaľ máš naozaj podozrenie, ale nemáš sa o čo oprieť, neriešil by som to. Tento výmenný interval skráť na polovicu a potom trvaj na tom, že chceš byť prítomný počas výmeny. Filter je ako bolo spomínané vyššie dôležitý kvôli jeho prietoku. Ak sa ti podarí porovnať technické údaje o filtroch, ten ktorý máš a ten, ktorý by mal byť a prietok bude rozdielny, uplatni si reklamáciu. Čo sa týka oleja. Pokiaľ sa nepoužije preplach motora, hoci aj lacnejším olejom, je veľmi ťažké zistiť, či bola vymenená celá náplň. Niektoré servisy vypustia polovicu a tú nahradia novým, aby ušetrili a okradli zákazníkov. V každom prípade odporúčam byť prítomný pri akýchkoľvek servisných úkonoch a mne osobne je jedno, či sú tvrdenia typu "Vadí mi, keď sa mi niekto díva na ruky" a pod..

    #84290
    bejk
    Účastník (Participant)

    No problem je uz vyrieseny vymenou oleja v mojej garazi a ako pisal Šéfredaktor dalsia vymena bude o niečo skor. Tak dakujem vsetkym za rady myslim ze ani jedna nebola zla 👋

Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.

Partneri