Connect with us

Aký olej do starej motorky?

Domov Diskusné Fóra Motoporadňa Aký olej do starej motorky?

Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )
  • Autor
    Príspevky
  • #63972
    Anonym
    Účastník (Participant)

    kamarat mi vravel ze cim starsia motorka tak hustejsi olej by som mal naliat,

    je to pravda,poradte?!!!

    mam jawa350 rocnik 1991

    #63973
    Vadim
    Účastník (Participant)

    V princípe je to pravda, má to len jeden malý háčik: v motorkách je tzv. mokrá spojka, čo v praxi znamená, že spojka je v oleji! Preto sa môže stať, že ak dáš hustejší olej ako je únosné, môže začať šmýkať! Takže ide o pokus-omyl. To však nevadí, ak sa to stane, olej sa dá vymeniť. Peniaze za tých pár deci, ktoré idú do jawky, ťa nezrujnujú…

    #63974
    Natalka
    Účastník (Participant)

    Ale aj olej do jawky vie byť dooosť drahý 😠

    Zatiaľ najdrahší čo som kupovala bolo po 280 Sk / l. Ale ak chceš poradiť o hustote, o tom moc neviem! 😁

    #63975
    Vidicon
    Účastník (Participant)

    olej s vacsou viskozitou sa dava, ked uz je motor vybehany a slabsie tesni a teda viacej zere olej. Ak napriklad spravis generalku, treba tam daj opat mensiu vyskozitu. Viskoznejsi olej v dobrom motore moze viac uskodit, pretoze motor ide o to tahsie. Takze pravilo: ak ti nezere olej viac ako je normal, zostan verny tomu, co mas.

    PS: nemylit si pojmy! Hustota je hmotnost 1 kubika danej hmoty, viskozita je "tekutost", to je to, o com sa bavime 🙂 ))

    #63976
    Mike
    Účastník (Participant)

    Mas jedno co das do jawky za olej. Ta znese vsetko a kvapku alebo riadny flak budes mat v garazi vzdy…..ale inac plne suhlasim s tym co tu uz bolo napisane

    S pozdravom Mike

    #63977
    Tiberian
    Účastník (Participant)

    Natalka

    AKO SI SPOKOJNA SO SWOJOU JAWKOU?? A AKY ZE TO JE OLEJ???

    :64:

    JA JU IDEM KUPIT ZAJTRA, TJ V STREDU

    #63978
    MIQ
    Účastník (Participant)

    Tiberian: Ja tam davam pp90 a v pohode to fachci!!!

    #63979
    kekso
    Účastník (Participant)

    Cau, iste vieš, že predpisaný je PP90 – stačí, no za studena, ked je hustejší zvykne prešmyknúť spojka. Pre iné značky ako Madit je podstatne označenie API GL 4, pod týmto označením najdeš viacero druhov od renomovaných značiek. Pred výmenou som mal Shell, no vhodný aj do kardanov – teda riedší a tak ked sa motor poriadne zihrial, tak mi vytekal okolo kvaltpáky. Teraz som dal Shell Advance Gear 80W, okolo kvaltpaky to nevyteká (vid úvahy okolo tesnení), pri studenom rozjazde to nepreklzuje, len kvalty idú trošku tažšie – naozaj len velmi trošku. Stál 179.-sk – dvojnasobok PP90, no podľa mňa sa oplatí.

    #63980
    Furby
    Účastník (Participant)

    kekso tak ten vyskusam aj ja F!

    #63981
    FaDe
    Účastník (Participant)

    Ehmm pokial viem, moje vedomosti o funkcii motora su take, ze sa do starsich motorov sa dava hustejsi olej preto, aby sa „vytesnili“ uz vybehane vole medzi piestnymi kruzkami a valcom. Co to ma vsak spolocne s prevodovkovym olejom u dvojtaktu ?? 😕

    Si nejako pletiete decimalku s dalmaciou, typek pisal ze ma Jawu 350 rocnik 1991. Nevidim dovod davat do takej motorky hustejsi prevodovkovy olej… Ak ide o to ze mu tecie, treba vymenit gufera, a nie davat hustejsi olej, ved je to dvojtakt preboha !!

    FaDe-MARAUDER

    #63982
    Vadim
    Účastník (Participant)

    FaDe : Ešte aj ty ma chceš nasrať 😉 Raptor (zdá sa) prestal, tak začínaš ty ☹️ Čo v prevodovke nie sú klzné časti? V prevodovke sa nezväčšujú vôle? Ty si ešte nepočul o žiadnej hlučnej prevodovke?

    #63983
    FaDe
    Účastník (Participant)

    Vadim na jawe ?? ?? ?? hlucna prevodovka? Co hovoris? Nepocujem ta !! Huci mi prevodovka !! 😁 Neviem si predstavit ako hustejsi olej pomoze prevodovke… Kde sa prosimta robi v prevodovke „olejovy film“ ?? A ze by hustejsi olej pomohol volam na hriadeloch tak to si tiez neviem predstavit… ale rad sa poucim, ked mi to logicky zdovodnis… 😉

    FaDe-MARAUDER

Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.

Partneri