Connect with us

Motorová kolobežka – úprava zvuku

Domov Diskusné Fóra Motoporadňa Motorová kolobežka – úprava zvuku

Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
  • Autor
    Príspevky
  • #98376
    janik3
    Účastník (Participant)

    Zdravím, potreboval by som poradiť – mal som skúter 70ccm no kvôli nedostatku miesta v garáži (nové väčšie auto) som ho predal a zvažujem na cestu do práce (3 km po rovinke, z toho 50% cyklochodník) kúpu motorovej kolobežky. jedná sa o Nitro scooters XG9 alebo XG10 (49 ccm, dvojtakt), s ktorou by som jazdil aj po chodníku (zákon to dovoľuje), no v tejto súvislosti ma odrádza dosť veľký hluk benzínového motora. dá sa kúpiť aj elektrická verzia, no výkon, údržba a cena sú úplne inde ako pri benzíne, takže ostáva mi jediný problém a to hluk. dalo by sa to upraviť povedzme nejakým tlmičom?

    #98381
    BacilBA
    Účastník (Participant)

    Niečo podobné som riešil na mini crosske pre deti 50ccm dvojtakt. Do koncovky tlmiča  výfuku som nacpal vatu do tlmičov a na koniec pridal jednú veľkú dierovanú podložku z plechu, aby vatu nevyhazdovalo von z tlmiča. Dosť to utlmilo hlavne tie vyššie uvrešťané frekvencie. Nejaká zmena výkonu nebola laickým posádením badateľná.  😎

    #98383
    BacilBA
    Účastník (Participant)

    Ešte mám niekde v garáži tri štvrtiny toho balíka vaty, lebo som nevedel zohnať mešie balanie.
    Vatu do tlmičov som kupoval v BB-MOTO v Petržalke, tak určite nájdeš aj vo svojom okolí podobnú predajňu.  👍 

    #98385
    janik3
    Účastník (Participant)

    Ok, ďakujem za radu.

    #98387
    janik3
    Účastník (Participant)

    Teraz ale pozerám na výfuk, nie je to iba táto malá sranda? do toho asi veľa vaty nedám, či? 🙂

    VÝFUK-obrázok

    #98389
    przwjhrjaujzepieztjte
    Účastník (Participant)

    Je to iba tá malá sranda, ale je to krabička s labirintom, prípadne dierkovanými plechovými prechodmi.
    Podobné majú skoro všetky kompaktné mikro-dvojtakty, ale napr. keď nás nasierala elektrocentrála v noci, kamoš na ten výustok nahodil takú kovovú flexibilnú hadicu asi meter a pol dlhú – a už šuštali len mechanické zvuky, otáčky pritom  regulátor udržal.

    Takže to omotáš okolo kolobežky a je to… 😈
    Alebo používaj M2T, zanesie sa ti to, výkon síce tatam, ale bude to len šepot.  😁

    Ale teraz vážne, každá pridaná krabička s labirintom otáčajúcim smer prúdenia, čo ti tam vojde, tlmí hluk, ale prierezy priechodov to musí mať, aby sa ti to moc nedusilo.

    #98391
    janik3
    Účastník (Participant)

    Dobre, a teraz skúsiš po slovensky, čo s tým mám urobiť?  😁 😁 😁

    #98393
    przwjhrjaujzepieztjte
    Účastník (Participant)

    Do daného priestoru ti asi nič lepšie, ako originál tlmič, nevojde.
    Takže musíš niečo pridať, teda dokúpiť (Google) alebo vyrobiť.
    Alebo napísať Igorovi Akrapovičovi do Slovinska, on ti vyrobí na požadované decibely za ním požadovanú sumu… 😈 

    #98395
    kavis
    Účastník (Participant)

    Ja len tak ako neodborník. Nemá náhodou tlmič výfuku u dvojtaktov vplyv na výkon motora? Kedže výfuk a nasávanie prebieha dalo by sa povedať naraz a kedže sa zvýši odpor pri výfuku splodín takže tým pádom bude ovplyvnené nasávanie.

    #98397
    przwjhrjaujzepieztjte
    Účastník (Participant)

    Ide o priority, ak chceš tichší, tak chceš tichší. Tlmič má u šeckých motorov vplyv na výkon, šak aj pre štvortakty sa robia laďáky.
    Ale sa hluk dá vždy stíšiť, teoreticky aj bez újmy na výkone, prakticky spôsobom pokus-omyl, veď dobre riešený výfuk na výkone môže aj pridať… 😈 

    Absolútne stíšenie nastane, keď k pôvodnej zostave pridáš tlmič veľkého priemeru, do čoho budú spaliny prúdiť ďalej. Ten na výkone až tak neubere.

    Túrovať motor budeš napr. v Košicoch ale ten tlmič bude mať druhý koniec až v Nemecku.
    Dám krk na to, že Nemci nezaregistrujú žiadny hluk ani sonarom… 😁 

    To je samozrejme hlúpy extrémny príklad, ale príklad to je…  😁 😁 😁

    #98399
    janik3
    Účastník (Participant)

    Niečo som našiel na nete, síce to nebude akrapovič, ale hadička to tiež nie je 🙂 

    ODKAZ

    čo som ale pozeral videá, tak som nemal pocit že to niečo spravilo so zvukom. vedel by som otestovať zmenu zvuku napr. na kosačke? príklad – vymyslím nejaký tlmič, nasadím na kosačku, jasné že benzínovú 🙂 a ak sa zmení zvuk na požadovanú úroveň, mohlo by to fungovať aj na kolobežke, či? ja viem že každý motor má inú charakteristiku, ale aspoň čosi by sa zmenilo?

    #98400
    Mlhos
    Účastník (Participant)

                 ked to utmi pistol utlmi to aj motor vola sa to PET flasa  😁

    #98402
    ahojko
    Účastník (Participant)

    Mlhy,

    DOPRAVNÉ PSYCHOLOGICKÉ VYŠETRENIE

      mam taky pocit, ze tam mas tatka co Ti to vzdy podpise….

    #98404
    Mlhos
    Účastník (Participant)

    ahojko ty vies hovno o tom co je to psychologicke vysetrenie a naco sluzi

Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.

Partneri