Connect with us

Povinnosť poskytnutia predlekárskej prvej pomoci

Domov Diskusné Fóra Kaviareň Povinnosť poskytnutia predlekárskej prvej pomoci

Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
  • Autor
    Príspevky
  • #83166
    MartineR
    Účastník (Participant)

    Chcem sa s Vami podeliť o jednu dosť nepríjemnú skúsenosť z cesty.

    Nestalo sa to na motorke, dokonca ani žiadna motorka nebola na blízku, no môže sa to stať (i keď to nikomu neprajem) aj pri jazde na motorke …

    Je utorok, 16.3.2010.

    S kolegom prechádzame služobne cez Trenčín "za mosty" zaviezť pojazdný kompresor. Ideme úplne pohodovo, predsa len, tá potvora za nami má takmer 2 tony. Odbáčame hneď za mostom pred Slovnaftkou do prava, chceme podísť most a pokračovať na Zlatovskú. Pred nami ide VW Sharan bledej farby. "Netvári sa", že by chcel zatočiť do prava pod most, i keď do ľava je zákaz vjazdu do jednosmerky z opačného smeru, je tam benzínka. Chlapík vo finále prejde cez obrubník pri pumpe, ide ďalej rovno, preráža pletivový plot a ďalšie obrubníky, plynule, bez bŕzd vchádza na parkovisko doručovateľskej spoločnosti, kde ho brzdí zaparkovaná Octavia (zrušil jej pravú prednú časť) a v podstate už len zaparkuje do odstaveného Jumpera. Všetko v rovnom smere, bez bŕzd, či akejkoľvek inej reakcie. Otáčame naše Ducato s kompresorom a ideme na miesto "pristátia". Chlapík v sharane sa nemotorne, stále sediačky v aute, potáca, vyzerá ako totálne opitý. Na parkovisku úpéesky stále nikto nie je, tak voláme políciu a nahlasujeme, čo sa stalo. Pýtajú sa aj na zranených a my, stále v tom, že dotyčný je len opitý na mol, vravíme, že nikto a opisujeme stav vodiča. Stále pozeráme na chlapíka v aute, no dnu za ním nejdeme (možno sme mali 😕 ). Po pár minútach prichádza (našťastie) záchranka. Znovu opakujeme, čo sme povedali aj policatom, že pánko je podľa všetkého len opitý na mol. Idú k nemu do auta, opatrne ho vyťahujú (interiér nebol poškodený, airbegy nevystrelené) a berú ho do sanitky. Medzitým prichádzajú aj chalani z UPS a policajti, ktorí sa pýtajú čo a ako. Vravíme si, všetko je v pohode, dokonca v dobrej nálade hádžeme stávky, koľko pánko asi nafúkal, keď sa mu podaril takýto husársky kúsok.

    Teraz prichádza tá šupa …

    Nula celá nula, vraví policajt. Nechce sa mi veriť a nenápadne nakúkam na protokol z dregera v jeho ruke.

    nula celá nula nula. Až teraz nám začína dochádzať, že pánko podľa všetkého prežil nejaký druh šoku a radšej ani nechceme vedieť, ako to mohlo dopadnúť, keby tá záchranka neprišla. Ani nás nenapadlo vojsť za dotyčným do auta a pýtať sa či ho niečo bolí a podobne. Jednoducho vyzeral ako úplne na mol a tak sme aj reagovali.

    #83167
    MartineR
    Účastník (Participant)

    Vo finále si pánka odváža záchranka, my s kolegom diktujeme svoje údaje policajtom kvôli svedectvu a odchádzame naspäť pracovať. Cestou späť na firmu už v areáli vidíme odťahovku, ktorá robí poriadky s rozbitými autami.

    Všetko našťastie dopadlo v pohode.

    Áno, avšak … nemuselo.

    Stačilo, že by záchranka na margo nášho podnetu, že dotyčný je len opitý, neprišla, alebo prišla neskôr, alebo … radšej nad tým už ani neuvažujem.

    Čo som tým chcel povedať?

    Nedajte pri akejkoľvek nehode na prvý dojem, že dotyčnému nič nie je, príp. má len odreniny, …

    Môže mať vnútorné zranenia, pípadne mohol prekonať nejaký druh šoku, ktorý vy na prvý pohľad nemáte šancu odhaliť. My sme spravili tú chybu, že sme v podstate neposkytli predlekársku prvú pomoc aspoň v medziach vojsť za ním do auta, spýtať sa čo sa vlastne stalo, atď …

    zákon jasne hovorí :

    Dobrovoľník bez kvalifikácie poskytovania prvej pomoci sa nedotýka obete pred príchodom kvalifikovanej osoby v tomto obore.

    Takýto dobrovoľník vykoná optickú obhliadku obete, ak je to možné ( neprístupný terén a pod. ) a okamžite podá hlásenie na riadiaci tím – popis nájdenej osoby, poloha, zdravotný stav obete, resp. dobrovoľník odpovie na otázky z riadiaceho tímu.

    Ak je obeť pri vedomí a pri zmysloch, dobrovoľník sa ju snaží upokojiť, zamedzí úniku tepla z obete, obeť nepremiestňuje ( ak nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo z okolia ).

    Ak musí dobrovoľník poskytnúť predlekársku prvú pomoc, tak postup konzultuje s doktorom cez vysielačku ( mobilný telefón ), nakoľko neodborné poskytnutie predlekárskej prvej pomoci môže mať vážne následky na zdravotný stav obete, resp. môže spôsobiť aj smrť.

    Lekár síce prišiel a všetko dopadlo dobre, no z prvotnej ľahkovážnosti to mohlo dopadnúť úplne inak.

    Možno to sem nepatrí, no nedalo mi, stále musím nad tým rozmýšľať a dúfam že aj tento krátky príspevok pomôže niekomu inému, aby neurobil tú istú chybu.

    Možno tým niekomu zachráni život a možno to môže byť práve motorkár, ktorý na prvý pohľad bude v pohode …

    #83168
    raptor
    Účastník (Participant)

    Martiner – ja k tomu len tolko ze za poskytnutie prvej pomoci niekomu kto by neskor aj tvojim neumyselnym zasahom zomrel ta niekto stihat nebude – tak nam to povedal skolitel

    strelim od pasa – mozgova prihoda, …totiz presne takto – stav opilosti nam opisoval skolitel jeden z moznych prejavov

    #83169
    Frank
    Účastník (Participant)

    No určite nepríjemné…. už som zažil kadečo aj epileptický záchvat v priamom prenose…. a teda nič moc.

    Inak tie príznaky môžu byť kľudne aj na ťažkého cukrovkára. Raz ma oslovil chlapík vo vlaku a moc som s ním nechcel debatovať, lebo vyzeral ao riadne namlátený. Nakoniec s neho vyliezlo že je diabetik a zabudol pichnúť inzulín… Tak som pobehal po vlaku a našiel sa dáky doktor, čo mu pomohol…. Od vtedy si vždy poviem, že radšej preskúmam stav ako ho podceniť.

    #83170
    milan3232
    Účastník (Participant)

    MartineR veru, ak poskytnes prvu pomoc a nieco sa pototo, nikto ta nebude tahat po sudoch. dobre je, ze ste tam boli a aspon nieco zastavili, nabuduce to budete riesit urcite inak… Dobre ze si to napisal, poucne. 👍

    Frank veru, my diabetici to mame tazke. fakt to vypada ako keby sme boli opity. Strati sa sila, vystupi na celo pot, neviem spravit krok, roztrasiem sa… humus… Brrrr. Mozog vladze, ale telo absolutne nie.

    Uz som to zoparkrat zazil, ale u mna to bol nedostatok energie – takze som sa najedol, sadol si a predychal. Potom som bol ok.

    #83171
    MartineR
    Účastník (Participant)

    raptor nejde o stíhanie, teda aspoň nie primárne. skôr ide o ten fakt blbý pocit, i keď tento krát sa nikomu nič nestalo. neviem a nechcem vedieť, ako by som sa asi cítil, keby to dopadlo inak.

    frank, milan3232 nabudúce budem stopro reagovať úplne inak. netušil som o takýchto príznakoch, dnes už viem …

    #83172
    raptor
    Účastník (Participant)

    Martiner – nuz pravda je taka ze zavolanie prvej pomoci cez telefon sa ako take nepovazuje za poskytnutie prvej pomoci… tzn. zavolat sanitku nestaci treba k tomu pristupit aktivne

    kto by mal zaujem mozem mu na mail poslat vycuc (to najhlavnejsie) zo zasad poskytovanie prvej pomoci, sam som bol prekvapeny ako sa niektore veci zmenili a zjednodusili

    #83173
    reeko
    Účastník (Participant)

    Ved to daj sem alebo posli. d.

    #83174
    raptor
    Účastník (Participant)

    Linka na stiahnutie suboru

    [linka]

    #83175
    Marek11
    Účastník (Participant)

    MartineR: ktory zakon si to citoval? Mne sa ten text podarilo vygooglit len na stranke nejakych mladych zachranarov [linka]

    Nasiel som takyto vycuc [linka] pricom vyklad prveho citovaneho paragrafu je podla mojich vedomosti taky, ze na naplnenie povinnosti poskytnutia pomoci (nehovori sa o prvej pomoci) staci laikovi zavolat pomoc a ostat na mieste do jej prichodu. Druha cast sa tyka povolani ako lekar, policajt, hasic a pod.

    Posledny citovany paragraf je o tom, ze ak pri odvracani priamo hroziaceho (priamo znamena bezprostredne, ak sa nic nestane, nastane poskodenie) nebezpecenstva nemoze byt sposobeny nasledok zjavne rovnako zavazny alebo zavaznejsi. Toto je z Obcianskeho zakonnika, podla mna by sa na smrt sposobenu inemu nespravnym poskytnutim prvej pomoci vztahoval skor Trestny zakon, konkretne krajna nudza, kde je to trosku inak "ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil.". Dosledok to ma taky, ze ak hrozila smrt (osoba nedycha) a v dosledku nespravnej pomoci aj nastala, ide o konanie v krajnej nudzi, teda nie o trestny cin. Ci to je takto dobre alebo nie je na debatu.

    Ci je to ale tak alebo inak, extremy su dva, osoba zomrie kvoli tomu, ze jej nebola poskytnuta pomoc, alebo kvoli tomu, ze pomoc bola poskytnuta zle. Po pravnej stranke sa da vykrutit z oboch extremov podla mna pomerne dobre, po stranke svedomia je to na kazdom sudruhovi.

    Silno odporucam najst si volny vikend a 70 eur a absolvovat rozsireny 33 hodinovy kurz prvej pomoci, popis tu [linka] a program kurzu tu [linka]
    Nikto nemoze vediet, kedy sa dostane do situacie, kedy to bude potrebovat, okolo motoriek je takato sanca zrejme vacsia ako inde. Instruktorka hovorila, ze pri poskytovani prvej pomoci je najtazsie prekonanie prvotneho strachu, respektu alebo odporu, od prekonania tohto momentu ze vraj to ide same od seba.

    #83176
    Cendina
    Účastník (Participant)

    MartineR: pokud to byla mrtvička, tak byste s tím stejně nic moc nenadělali. To jediné tě může uklidnit. I tak jste udělali to co jste měli a možná i víc než jiní, kteří by vesele pokračovali "fofrem pryč, aby se nemuseli zdržovat se svědčením" Ale na poučení pro příště to je dobrá zkušenost.

    Osobně jsem pro jakýkoliv tréning první pomoci, kdykoliv a kdekoliv. Samotné mi to zachránilo duši, když jsem byla v podobné situaci. Dělám každoročně bezpečnostní zkoušky a zkoušky z první pomoci díky své práci a na silnici už mi to mockrát pomohlo.

    #83177
    raptor
    Účastník (Participant)

    Cendina pri mozgovej prihode je treba spravit jednu dolezitu vec – treba si zapisat co najpresnejsi cas kedy sa to stalo.. ide totiz o to ze sa mu vedia do tej cievy v hlave dostat a rozpustit tu usadeninu ale aby to bolo bez nasledkov tak sa to musi stihnut do urciteho casu, a presne z tohto titulu je dolezite si zapamatat (napisat) presny cas mozgovej prihody

    #83178
    Cendina
    Účastník (Participant)

    Raptor: mno nevim…. o tomto jsem tedy nic neslyšela….. Nejsem lékař, takže to těžko můžu nějak posoudit. Ale myslím, že tak jako tak musí zprovoznit "zásobování" mozku krví, bez ohledu na čas. Spíš s ohledem na individuální situaci a rizika. Ale určitě se na toto téma nebudu hádat 🤣)))

    #83179
    raptor
    Účastník (Participant)

    Cendina ja tez nejsom lekar, len som sa snazil na skoleni davat pozor 🙂

Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.

Partneri