Connect with us

Skúsenosti s náhradami škôd z povinného zmluvného poistenia

Domov Diskusné Fóra Motoporadňa Skúsenosti s náhradami škôd z povinného zmluvného poistenia

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
  • Autor
    Príspevky
  • #71668
    Vadim
    Účastník (Participant)

    Až príliš často sa začali objavovať prípady, že poisťovne odmietajú preplácať škody PZP občanom. A to aj napriek tomu, že vinník nehody zavinenie prizná a polícia nehodu vyšetrí a zadokumentuje.

    Mám správy, že vedenia niektorých poisťovní vydali interné príkazy škody v určitej výške jednoducho nepreplácať. Obeť nehody v tom prípade dostane namiesto náhrady škody len oznam:

    Poškodenie vozidla nezodpovedá popísanému priebehu udalosti.

    Inými slovami:

    Si podvodník a nič ti nezaplatíme!

    Samozrejme, že je to nezmysel, inak by bolo POVINNOSŤOU poisťovne dať na občana trestné oznámenie za pokus o trestný čin podvodu. Ale to ony nerobia. Im pravdepodobne ide len o to, aby sa vyhli vyplateniu náhrady škody.

    Pravdepodobne sa spoliehajú na to, že obeť nehody je finančne „vykrvácaná“ opravou vozidla po nehode. Keď sa aj občan pokúsi vymáhať svoje peniaze súdnou cestou, tak ho čaká zo desať rokov platenia advokátov a súdnych poplatkov. A aj vtedy ide do rizika, že súdny znalec – keďže po rokoch nemôže mať správne vstupné údaje – a to poisťovne vedia okolnosti nehody spochybní. A keď aj súd rozhodne o povinnosti nahradiť škodu (nepatrnému zlomku obetí), to už poisťovne vyplatia s úsmevom na tvári, pretože peniaze svojej obete za tie roky niekoľokrát výhodne poobracali. V tomto kšefte poisťovne jednoducho nemôžu stratiť. Len získať.

    Pripravujeme článok do Motomagazínu, kde sa budú rozoberať niektoré prípady a skúsenosti a pokúsime sa nájsť riešenia, ako sa správať po nehode, aby mali obete nehôd aspoň akú-takú šancu v spore s takými dobre finančne napumpovanými a profesionálnymi protivníkmi.

    #71669
    Albion
    Účastník (Participant)

    …duplicita…

    Hehe… 😁

    #71670
    doctor
    Účastník (Participant)

    Skuste to napisat sem na internet lebo Motomagazin nekupujem a ani to nemienim zmenit a zacat kupovat platok.

    #71671
    Tusitel
    Účastník (Participant)

    No zial aj ja mam takuto skusenost este za Slovenskej poistovne. Policia nehodu zadokumentovala, pofotila, vysetrila, napisala spravu o nehode. Vsetko vyzeralo velmi seriozne a oficialne. Casom sa v poistovni spis stratil potom zrazu nasiel, neskor ten kto to mal na starosti odisiel a nahradil ho novy clen poistovne ,ale samozrejme stanovisko poistovne k nehode bolo: podla ich „expertov“ sa nehoda nestala tak ako ju opisala a odfotila policia, ktora bola pri tom, ale oni v poistovni maju pravdu i ked neboli pri nehode… Samozrejme, ze sa clovek citi ako podvodnik a spekulant i ked je v prave a caka, ze ked plati poistenie tak sa aj docka ak sa stane nehoda, seriozneho pristupu poistovne. ☹️

    #71672
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    Vadim

    Samozrejme, že je to nezmysel, inak by bolo POVINNOSŤOU poisťovne dať na občana trestné oznámenie za pokus o trestný čin podvodu. Ale to ony nerobia.

    Robia aj toto a v mojom prípade rovno 2x.

    – menovaný narafičil dopravnú nehodu

    Keď sme dokázali, že sa nehoda naozaj stala:

    – menovaný po nehode motocykel zdemoloval, aby navýšil hodnotu poistnej udalosti

    Akonáhle sme ukončili dohady JA a polícia ws poisťovňa, čakalo ma 9 mesiacov čakania na vyplatenie škody za motocykel

    #71673
    milan3232
    Účastník (Participant)

    Je to svinstvo. Myslim si, ze u nas vo vseobecnosti panuje nazor, ze ludia nebudu davat nic na sud (pohodlnost, nechut, prietahy, dokazy, pravnici, cely system…), ani nedavaju. Ale ak by poistovne aj ine statne organy zacali ludia naozaj vo velkom zalovat a o nie male sumy – pretoze cast penazi je na poskodenu vec, ale ovela vacsia by mohla ist napr. ako spominate – na to, ze cloveka poistovna obvini aj napriek dokazom – nazvime to moralnou ujmou… to by sa potom asi chovali inak.

    … lenze u nas je iba mizive percento ludi, ktore ma ake take pravne vedomie a je ochotne za pravdu aj bojovat…

    Smutne. ☹️

    #71674
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    Pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia sa mi páči, ako zrazu poisťovateľ prizvukuje, že je to až do X.000.000,- Sk v prípade ublíženia na zdraví, alebo úmrtia. Ibaže aj pri dnešnom bodovom hodnotení takú čiastku nikto nedostane, ibaže by ste (s prepáčením za výraz a brutálnosť prejavu) zabili celý autobus ľudí.

    #71675
    raptor
    Účastník (Participant)

    milan3232 darmo mas ake take pravne vedomie a aj chut bojovat, ak nemas s coho zivit ten sudny spor tak si jednoducho nepomozes

    #71676
    milan3232
    Účastník (Participant)

    Ved prave – je to cele domotane, ale verim, ze raz sa to zlomi. Iba neviem, ci sa toho dozijem. Asi nie. 😠

    #71677
    raptor
    Účastník (Participant)

    milan3232 v podstate poistovne postupuju v zmysle zakona (mozno na jeho hranici, mozno niekedy za nou) podla mna je zle postaveny zakon

    pohlad z druhej strany, poistovne sa musia nejako branit voci poistovacim podvodom len mam pocit ze to zacali hromadne zneuzivat

    je to take domotane ze si ani neviem predstavit taku legislativu ktora by bola po voli poistencom aj poistovniam, kazdopadne cloveka nasere ak ak sa mu stane nehoda ktoru nezavinil on, policia to potvrdi pofoti a poistovna mu veselo napise ze sposob poskodenia motorky nezodpoveda nehode alebo vinnika si zavolaju, domotaju ho a daju mu podpisat vyhlasenie ze v danom case na danom mieste fyzicky nebol a tebe napisu ze nehoda sa nestala 😀

    …a uprimne drzim vadimovi palce nech tuto snahu dotiahne do hocijakeho lepsieho konca

    #71678
    Vadim
    Účastník (Participant)

    Vidi ma upozornil, že v príspevku mi chýba posledný odstavec, tak ho doplňujem:

    Píšte mi na moju e-mailovú adresu prípady, ktoré sa vám stali. Nie prípady z „druhej ruky“. Budeme potrebovať najmä príklady zjavného vyhýbania sa náhrady škôd. Po vzájomnej dohode budú prípady uvedené konkrétne aj s menami, alebo anonymne.

    #71679
    Ariel
    Účastník (Participant)

    Pozerám že nie som sám, kto má s poisťovňami negatívne skúsenosti, ja mám jednu s poisťovňou Kooperatíva…

    V r. 2004 som mal dopravnú nehodu ktorú som nezavinil… vinník dopravnej nehody sa k spôsobeniu nehody priznal, nehoda bola riadne zdokumentovaná dopravnou políciou, škoda ktorá mi bola spôsobená bola dovozcom motocykla vyčíslená na približne 250 000 Sk keď nerátam ujmu na zdraví – zhruba 2 mesiace PN. Od samého začiatku som sa v poisťovni stretával s neochotou, prieťahmi, vrcholom toho všetkého bolo keď požiadali dopravnú políciu ktorá sa týmto prípadom zaoberala aby im poskytli spis dopravnej nehody, pretože majú podozrenie zo spáchania poisťovacieho podvodu… po nejakej dobe som z poisťovne dostal odpoveď: Nakoľko priebeh dopravnej nehody nezodpovedá rozsahu poškodenia, nevzniká nárok poskytnúť poistné plnenie… tento záver som naozaj nečakal, a preto som ešte v ten deň navštívil poisťovňu, kde mi dali k nahliadnutiu "znalecký posudok", ktorý si dali vyhotoviť a v ňom znalec úplne od veci vysvetľuje, že nehoda sa nemohla stať tak ako to popisujem ja, pretože poškodenia na motocykli súi technicky nevysvetliteľné… po tomto mi zamietli aj poistné plnenie za ujmu na zdraví a tak som sa rozhodol, že sa budem svojich nárokov domáhať v občiansko-právnom konaní… Navštívil som svojho dobrého známeho – advokáta a ten mi oznámil, že na to aby som bol v tomto spore úspešný budem potrebovať nový znalecký posudok… práve toto bol neprekonateľný problém… Poisťovňa si dala vyhotoviť znalecký posudok u spoločnosti SLOVDEKRA a táto spoločnosť je organizácia ktorá združuje všetkých znalcov na Slovensku, ktorí sa špecializujú na cestnú dopravu… z tohoto dôvodu sa u nás nenájde žiadny znalec, ktorý by vyhotovil odlišný posudok ako organizácia v ktorej je združený a ktorá mu dáva prácu… po tomto zistení ma advokát presvedčil, že súdiť sa s poisťovňou v tomto prípade nemá žiadny zmysel…

    #71680
    Lavergsx600
    Účastník (Participant)

    Cafte… no tak toto som cital so stale sa zvysujucou nespokonostou. Dufal som ze najdem tu prispevok ktory to vsetko odvrati, ale darmo, mylil som sa (nezeby som vam neveril, ale prekvapilo ma to natolko ze som si pomyslel ze niekto tu musi byt taky ktora ma pozitivne skusenosti s poistovnou)

    dovolte mi opytat sa…

    – K comu je potom povinne zmluvne poistenie?

    – Naco ho uzatvarame ak poistovna si neplni svoje povinnosti?

    – ak ja spravim niekomu skodu tak chcete povedat ze poistovna mu nevyplati skodu?

    – ak spravi niekto mne skodu, nebudu mi vyplatene peniaze?

    (alebo to plati len u motorkarov?) to je pri najmensom, postavene na hlavu nemyslite?

    Hned zajtra volam znamemu do poistovne a navstivim ho aby som sa dozvedel co najviac… lebo to co som ti tu precital sa mi vobec ale vobec nepaci. Nemal som este ziadnu nehodu a ani som nehodu nezapricinil, (musim poklopkat) ale tak na toto pripraveny niesom, ze jednoducho mi poistovna zamietne vyplatenie skody.

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.

Partneri