Connect with us

Spravodajstvo

Praktické doplnky?

Publikovaný

on

Nemá význam písať o každom výmysle osobitne a preto som pár posledných zhrnul do jedného textu. Nájde sa tu množstvo ?užitočných a vkusných? doplnkov, ktoré sa dajú využiť v oblasti motocyklov, alebo s nimi majú niečo spoločné.


Prevážanie drahého vína na motocykli (obr. 1)

Prakticky v každej (alebo vo väčšine) krajín sa vyrába víno. Nákup vína v jednotlivých krajinách môže byť chutný aj drahý a v prípade toho drahého asi nebude najlepší nápad pichnúť fľašu do tankvaku alebo kufra.

V prípade, že v nejakej zapadnutej pivnici kúpite fľašu drahého vína (alebo viac fliaš) je možné ich bezpečne previezť kamkoľvek pomocou prepravky Winecruzer [linka]. Prepravka nie je tvarovaná na motocykel, ale nemal by byť problém vložiť ju do topcaseu.

Ceny prepraviek sa pohybujú od 135,- USD (zhruba 3300,- Sk) za dvoj-fľašovú až po 495,- USD (zhruba 12000,- Sk) za 24-fľašovú.


KTM Toaster (obr. 2)

Medzi mnohými doplnkami od KTM sa objavil toaster. Oranžový toaster s logom KTM našiel internetový portál DailyMotos.

Toto by mohol byť dokonalý darček pre milovníka KTM, ktorý už má všetko (napr. župan alebo hodinky (obr. 3) alebo KTM motocykel).

Pri listovaní medzinárodného katalógu spoločnosti KTM [linka] môžete nájsť aj množstvo iných doplnkov, pričom niektoré z nich sú určené iba pre jednotlivé krajiny (toaster sa nedováža do USA).

KTM sa zjavne vydala po ceste Harleya a Ducati.


Pekný bezpečnostný doplnok od Volva (obr. 4)

Tento bezpečnostný doplnok je nainštalovaný do modelu Volvo S80, XC70 a V70. No myslím, že by nebol problém použiť ho aj na motorke [linka].

Jedná sa o počítačom riadený systém, ktorý zisťuje či vodič nie je unavený, a koľko kilometrov už prejazdil. Keď vodič prekročí určitú hranicu, na budíku sa zobrazí hláška "It"s time from a break, go and get a cup of coffee!? (Je čas na prestávku, choď a daj si kávu!).

Možno raz tento systém dotiahnú do štádia, že pomocou GPS vás dovedie do najbližšej kaviarne.


ID náramok pre motocyklistov

Jedna americká firma prišla s nápadom náramkov pre motocyklistov. Nie, nečakajte supermoderný zázrak. Na náramku sú jednoducho napísané základné údaje jazdca, ako meno, telefónne číslo, krvná skupina, alergie a podobne. Dohromady 6 riadkov informácií.

Náramky sú farebne odlíšené pre mužov (obr. 5) a ženy (obr. 6). Mali by v prípade nehody informovať lekára, pretože je dokázané, že nápisy na motocykli alebo prilbe sú v prípade nehody lekármi ignorované.

Cena je 19,- USD (zhruba 500,-Sk) [linka]


Stopovací USB kľúč (obr. 7)

Výrobok je určený pre tých, ktorý si radi nahrávajú svoje výlety na ceste aj mimo nej. Je to alternatíva ako neplatiť za GPS.

Výrobok sa nazýva Trackstick [linka] a jedná sa o USB kľúč, ktorý neustále nahráva pozíciu a po prepojení s počítačom vám umožní nahranú trasu nakopírovať do počítača.

Na výber je model s 1Mb a 4Mb flashovou pamäťou, ktoré stačia na uskladnenie niekoľkých mesiacov trás. Trackstick nemá nijaké tlačítka, či gombíky. Jednoducho ho zapnete a on nahráva.

Dá sa vybrať, či bude Trackstick nahrávať v intervaloch 5 sekúnd, 1 minúta alebo 15 minút. Je napájaný dvoma AAA batériami, ktoré vydržia týždeň.

Stiahnuté dáta z USB je možné nahrať do akéhokoľvek GPS vizualizačného programu alebo do Google Earth či Google Maps.

Trackstick sa vyrába v troch variantoch:
– Trackstick II, výdrž 1 týždeň, 1 Mb pamäte, 175,- USD (zhruba 4300,-Sk)
– Trackstick Super, výdrž 1 mesiac, 4 Mb pamäte, 209,- USD (zhruba 5100,-Sk)
– Trackstick Pro, napájaný 5-24 Voltmi, 4 Mb pamäte, 209,- USD (zhruba 5100,-Sk)


Nepriestrelné ruksaky (obr. 8)

Americká spoločnosť MJ Safety Solutions vyrobila nezvyčajný doplnok každodenného života. Jedná sa o nepriestrelný ruksak [linka], ktorý odoláva výstrelom z 9 mm zbraní.

Ruksak je dostatočne veľký a má pár praktických vreciek, napríklad jedno na iPod.

V podstate nie je určený pre motocyklistu, kto by predsa strieľal po motorkároch?!

Cena sa pohybuje okolo 4300,- Sk a štatistiky ukazujú, že ho najčastejšie používa americká školopovinná mládež.

Video z ?testu? [linka].


Spomaľovače vozidiel ? Salem, Ohio (obr. 9)

Mike Wood zo Západného Salemu v americkom štáte Ohio chcel aby vodiči áut a motocyklov nejazdili po ich ulici vysokou rýchlosťou a tak prišiel s nápadom.

Vyrobil preto kartónové makety detí, v životnej veľkosti a umiestnil ich čo najviac ku okraju cesty. Vodiči, ktorí vidia dieťa blízko pri ceste okamžite spomalia, pretože sa boja prípadu, že dieťa skočí na cestu.

Cena makety je 60,- USD (zhruba 1500,- Sk) a v Saleme to naozaj funguje. Bohvie, či by to platilo aj na vodičov u nás.


Oblečte si videokameru (obr. 10)

Množstvo motorkárov si kamerou nahráva jazdu a video potom premieta alebo ukladá napríklad na Youtube. Pohľad na videá zaujíma viacerých užívateľov a nezáleží na tom, či sa jedná o prejazd lesom, alebo wheelie v rýchlosti 120 km/h.

V prípade, že ešte nemáte kameru na prilbe, či riaditkach, je možné si zakúpiť kameru, ktorú vyrobil švédsky dizajnér Johan Frossen [linka]. Jedná sa o kameru, ktorá sa dá obliecť. Je možné ju upevniť na krk alebo rameno, jednoduchým vytvarovaním telesa kamery. Kamera posiela záznam bezdrôtovo do rekordéra (napríklad mobilného telefónu alebo iného zariadenia) a nemá nijaké káble.

Kamera má objektív v tvare rybieho oka (zachytáva všetko dookola) a je vybavená mikrofónom (zachytáva aj zvuk).

Prístroj je prototyp v štádiu vývoja, no onedlho by sa mal dostať na trh.


Ducati USB (obr. 11)

Všetci vedia, že Ducati vyrába naozaj rýchle motocykle, no teraz sa spolu s firmou SanDisk rozhodla vyrábať aj naozaj rýchle USB disky. SanDisk [linka] je výrobca pamäťových jednotiek akými sú flashové karty a USB disky.

Do výroby sa zapojila aj Ducati a nový SanDisk Extreme Ducati Edition je perfektne vytvarovaný, má kapacitu 4 Giga a rýchlosť 20 Mb/s.

Cena sa pohybuje okolo 3100,- Sk.

Winecruzer

Praktické doplnky?

4 komentáre

4 Comments

 1. kxbibo

  9. septembra 2007 at 7:05

  Ten KTM Toaster je krásny. 😁

 2. Lavergsx600

  9. septembra 2007 at 10:19

  Naozaj zaujimave veci, hlavne tie bezpecnostne 🙂 alebo track stick 🙂
  kxbibo len kolko ten KTM Toaster zere benzinu kym sa nahreje 😛

 3. TomThomas

  9. septembra 2007 at 11:04

  To vino by som nahradil niecim co ma lepsiu vyhrevnost 😛 😁

 4. racer8

  9. septembra 2007 at 16:28

  No neviem ako vy ale ja bezne prevazam na moto drahe vina 😛 😁 😁 😁 😁

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri