Connect with us

Podujatia

Aké bolo slovenské SUPERMOTO v r 2007?

Publikovaný

on

Už niekoľko rokov sa aj na Slovensku rozbieha moderný a populárny motocyklový šport SUPERMOTO. Aj tento rok ho organizovala SMF pod vedením Michala Solíka a kolektívu okolo neho, ktorý vynaložil dostatok úsilia nato, aby sa sezóna 2007 mohla úspešne uskutočniť, čo sa aj stalo.

K palete jazdcov špecialistov na supermoto sa pridali jazdci z kategórií motokross, enduro, čo oživilo seriál v roku 2007. Hlavne v triede MITAS nie je to pre jazdcov problém, treba len prezuť gumy, nastaviť perovanie a funguje to! Adrenalín ako sa patrí. Vyzývame ďalších jazdcov, prídte si to v sezóne 2008 vyskúšať, ako doplnok k motokrosu a enduru je to nový a zaujímavý doplnok.

Závody boli a zrejme aj budú v sezóne 2008 vypísané v triedach:

PRESTIGE – jazdci najvyšších kvalít bez rozdielu kubatúry.
A tento rok kraľoval Michal Solík pred Adamom Tóthom a Miroslavom Novotným. Michal bodoval v každom závode a bol suverénny bez ohrozenia celú sezónu. Škoda len, že mu v Čechách ušiel titul Majstra Českej Republiky kde mal dostatočný náskok, ale zradila ho technika, motocykel Suzuki.
Bodovalo 9 jazdcov.

450 – jazdci v kubatúre 450 cm³ na upravených strojoch.
Priebeh šampionátu bol zaujímavý po zranení vedúceho Radima Vavříka / CZ / konkurencia na plný plyn, no po návrate Radim titul predsa len získal i keď tesne pred Jiřím Bartošom / CZ / a Tomášom Pavlovčíkom, známym motokrosárom na KTM 450, ktorému vyšiel záver sezóny. Bodoval aj poľský jazdec P. Gorka.
Bodovalo 7 jazdcov.

OPEN – najobsadenejšia kategória v ktorej obhájil titul znovu Juraj Knezovič pred rýchlym Jánom Mikulákom a Petrom Hulmanom. Závodov Open sa zúčastnili jazdci z Českej republiky a Maďarska. Každé kolo open závodov sa vyznačuje veľkou bojovnosťou a vidno, že niektorý jazdci dokázali zrýchliť ale boje boli vždy Fair play. Taktiež zaujímavé je ale aj to, že jazdci ktorý prišli len túto sezónu do kolotoča bez skúsenosti dokázali jazdiť tiež veľmi rýchlo a tak milo prekvapili!

JUNIOR – kategória mladých jazdcov
Tak ako aj v motokrose, je treba získať viac jazdcov do štartovného pola. Možno by týmto niektorý motokrosári a enduro jazdci získali skúsenosti pri jazde na tvrdom povrchu vo väčších rýchlostiach ktorá mladým sadne. Titul získal maďarský jazdec Benjamín Ódoni pred Tomášom Trávničkom / CZ / a Danielom Potužákom / CZ /.
Bodovali 4 jazdci.

MITAS – motokrosové motocykle s hladkými ale skutočne dobrými pneumatikami Mitas 21 a 19 zoll. Titul Majstra Slovenska získal motokrosár Ján Magušin pred Petrom Kováčikom / master Slovenska v motokrose 2007 / a Jozefom Marenčákom / taktiež majster Slovenska v Enduro za rok 2007 /. Takže prví traja jazdci získali tituly Majster Slovenska, čo svedčí o konkurencii, ktorá je v tejto kategórii slušná. Boje sa odohrávali až do konca seriálu majstrovstiev, rozhodnutie padlo až v Dunajskej Strede, kde si Ján Magušin veľmi taktickou jazdou udržal pozíciu lídra. Bodovalo 12 jazdcov.

HOBBY – závod veľmi obľúbenej kategórie t.z.v.hobíkov.
Niektorým hobíkom sa toto pomenovanie nehodí, sú už pomerne vyspelými jazdcami, niektorý skutočne začínajú a čo je hlavné, neboja sa postaviť na štart ako iný frajeri spoza plotu. Titul získal Róbert Ficel pred Jánom Rumplim a Zdenekom Miškovským /CZ/.
Bodovalo 16 jazdcov.

Posledný závod v Dunajskej Strede dňa 20.10.2007 prilákal veľa jazdcov, ktorý si už v piatkovom tréningu užili dostatočnú zimu, veď jazdilo sa aj za teploty do 7 stupňov. V sobotnom závode to bolo podobné, hlavne ale že nepršalo. Nakoľko to bol posledný závod, išlo sa jednak bojovne ale aj takticky. Počítali sa body, kalkulovalo sa s umiestnením a pod. Na poradí sa oproti dovtedajšiemu celkovému poradiu nič zásadné nezmenilo s výnimkou zopár jazdcov, ktorý stratili takmer isté bedňové umiestnenia kvôli pádom, netaktickému poňatiu závodenia alebo kvôli zradeniu techniky v závode. Okrem jednej nehody v kategórii Mitas po doskoku cez riadidlá, ktorá sprvu nevyzerala dobre, sa závod obišiel bez povšimnuteľných zranení. Atmosféra v depe bola priateľská, bavil sa každý s každým, čo je určite príklad aj pre iné motocyklové disciplíny.

Nedeľný závod družstiev ktorý bol naplánovaný a na ktorý sa aj mnohí tešili bol ale po sobotnej ,,kose" žiaľ zrušený, jazdci mali toho už jednoducho dosť. Tento termín by sa v budúcnosti nemal opakovať, všade v okolitých krajinách už bolo dávno po sezóne. Inak vydarená sezóna, ktorú s vypätím síl udržiaval Michal Solík na dobrej úrovni je dobrým základom, odrazom pre sezónu 2008, na ktorú sa už s vami všetkými tešíme. Pekné by bolo, keby sa pre rok 2008 našli ďalší odvážlivci, ktorý sa neboja rýchlosti a chcú si vyskúšať niečo nové na obohatenie svojej motorkárskej životnej dráhy. Veríme, že SMF bude podporovať supermoto v sezóne 2008 ešte na vyššej úrovni a tak dokážeme tieto závody stabilizovať pre ďalšie sezóny.

Autor článku: J.M. Partizánske

Supermoto

11 komentárov

11 Comments

 1. kxbibo

  24. novembra 2007 at 6:59

  Super článok. Naozaj ma veľmi milo prekvapil. Táketo niečo tu chýbalo. Osobne sa mi páči kategória MITAS nie je to finančne náročné a zajazdíte si určite super. Úpravy motocykla nie sú také nákladné ako pri stavbe špeciálu na supermoto. Len by ma zaujímalo čo je ešte potrebné upraviť na motocykli okrem prezutia a prepadov z motocykla do nádobky?

 2. jm6962

  28. novembra 2007 at 19:23

  Nazdar Kxbibo, v článku je ešte aj to, že treba nastaviuť perovanie na tvrdšie a vôlu zadného tlmiča eliminovbať na minimum. Inak skutočne nemusíš nič robiť, len mať chuť sa voziť a čím ďalej viac naklápať motorku a zrýchlovať. Je to skutočne super, hovorím to ako motokrosár. V tejto sezóne som si oddychol od motokrosu, prestal som mať starosti s chrbátom a hlavne zažil som niečo nové. Budeme radi všetci, keď nás v roku 2008 bude viac, predvlani sme boli dvaja, tento rok 12 a v roku 2008 očakávam 15-18 jazdcov minimálne, ktorý budú bodovať.
  Chce to len chcieť. Pneumatiky sa dajú kúpiť v KDM MOTO SPORT Partizánske, http://www.kdm.sk ,038 749 6182 a potrebuješ tak 1-2 predné a 2-4 zadné na celú sezónu.Ceny predných cca 2000 zadnej 2 400 Sk.

  Trénovať môžeš v Prievidzi, Dunajskej Strede, Pezinku, Trebatice sú zatiaľ sporné, a keď máš ŠPZ tak vlasne aj na cestách. Ak vieš aj ty o iných možnostiach, napíš. Ja som pred rokmi trénoval s Jarom Katriňákom v Martine na bývalom akomsi malom letisku pred Martinom zo smeru Prievidza.
  Teší ma samozrejme titul Majster Slovenska, no budem rád, keď nás bude v roku 2008 čo najviac. Ján Magušin.

 3. jm6962

  28. novembra 2007 at 19:40

  Inak v tejto sezóne to bolo v Mitas veselé, v poslednom závode bojovali v jedne triede na konci už traja istý Majstri Slovenska. Peter Kováčik-motokros, Marenčák-enduro, Ján Magušin-supermoto!
  Stalo sa to už aj v inej súťaži v rámci MM SR alebo MSR v roku 2007?

  Supermoto je omnoho menej náročné na kondíciu, je to čistejší šport ako cross alebno enduro, šetrí kĺby, je rýchlejší-čo je super pre jazdcov ako nóvum, je dosť technický na cit a súlad jazdec, motocykel, cesta.
  Pády sú podobné ako v crosse, niekedy ľahšie, niekedy ťažšie, takže tu by som neporovnával. Je to šport, kde aj zarytý crosár alebo endurák povie-bolo to super!

  Jano

 4. VladiB

  1. decembra 2007 at 10:42

  Dnes som pridal k článku sériu fotografií zo supermota, vystihujú celú atmosféru, trate, zákulisie, depo. Sú to fotky od priateľov autora článku, Jána Magušina, dúfam, že potešia všetkých priaznivcom supermota a že základna jazdcov a aj pole divákov sa budú stále len zväčšovať.
  V.B.

 5. kxbibo

  1. decembra 2007 at 10:54

  Je v tej katerórii MITAS aj obmedzenie objemu motocykla? Čo všetko musí byť odvedené do nádobky, lebo čo som si všimol na fotke prepad z karburátora je klasický vyvedený na spodok motocykla. Možno to niejedy vyskúšam, zatiaľ ma viac baví terén.

 6. kxbibo

  1. decembra 2007 at 10:55

  Fotkú sú parádne. Som rád, že tento šport získava na popularite v SR.

 7. jm6962

  8. decembra 2007 at 22:12

  V kategórii MITAS nie je obmedzený objem, podmienka je zatiaľ len jedna- používať pneumatiky MITAS a to predné 21 a zadné 19-ky. Jednoducho len prezuť pneumatiky. Gumy sú vinikajúce, držia veľmi dobre, motorka sa dá nakláňať veľmi nízko ! Prepad z karburátora by bal byť, zatiaľ sa to toleruje.

  Pneumatiky kúpite v KDM MOTO SPORT v Partizánskom na Záhradníckej 1745. Web: http://www.kldm.sk, mail : kdm(z)kdm.sk , tel.038 749 6182.Na sezónu je treba na 6 závodov a nejaký ten tréning 1-2 predné a zadné podľa jazdenia – 3-5 kusov.

  Aj keď si myslýš že si len krosár a máš rád len terén, môžem Ti zaručiť, že terén tam je a vozba po okruhu s krosovou motorkou je fantázia!!!
  Proste, adrenalín, rýchlosť, cit a vžitie sa s motocyklom na 100 percent.
  Mnohí čo to okúsili potvrdili že im to veľmi pomohlo aj neskôr v motokrose alebo endure, jednoducho zrýchlili.

  Treba sa zbaviť konzervatizmu som krosár-som endurák-som cesťák. Vyskúšať treba všetko, motorky sú predsa nato! Dúfam, že v roku 2008 uvidíme veľa krosárov, endurákov, iných cesťakov a začiatočníkov v SUPERMOTE!
  Ak máte otázky a potrebu riešiť úpravy a kúpu motocyklov na supermoto, obrátte sa SMELO na KDM MOTO SPORT, radi Vám pomôžeme!!!

 8. kxbibo

  9. decembra 2007 at 7:49

  jm6962 ja nie som tak konzervatívny mám aj cestné enduro. Ja jazdím pre radosť, ak odjazdím nejaký kantráč v roku 2008 budem nadmieru spokojný. Inak to verím, že v supermote určite prídeš na pár trikou ako sa zrýchliť a spoznám motorku aj seba z iného pohľadu. Bolo by dobré potom doplniť kalendár podujatí supermoto na rok 2008 sem na portál. Určite sa budem chcieť prísť aspoň pozrieť a porobiť foto. Okolo KDM MOTO SPORT som chodil celý rok z TO do Novák a nikdy som sa nezastavil. Urobil som chybu.

 9. jm6962

  10. decembra 2007 at 19:18

  Isto si urobil chybu že si sa nezastavil v KDM MOTO SPORT Partizánske, je to na hlavnom ťahu za semaforom od smeru Topoľčany prvá ulica vľavo / od Prievidze posledná ulica vpravo pred semaforom / .
  Je tam tabuľa s logom a motocyklom za logom.

  Kúpiš tam všetko pre motorkára, komplet oblečenie, oleje, náhr.diely,skútre a je tam aj motobazár.Priestory sú veľmi pekné, na slovenské pomery luxusné. Je tam aj dobrý výber oblečenia FOX, jeden z najlepších na Slovensku! Majú to parádne nafotené na http://www.kdm.sk

  Sú tam aj pekné a ochotné baby, predavačky !

  Do závodu sa neboj príjsť, supermoto má aj tú výhodu, že deň pred závodom máš celý deň na tréning!!!
  Ak ťa to chití, nastúpiš na štart ak nie môžeš si to pozrieť a potom budeš v obraze.

 10. jm6962

  11. decembra 2007 at 19:04

  Chystá sa aj nová stránka SUPERMOTO na webe.
  Budeme Vás informovať!

 11. jm6962

  19. decembra 2007 at 18:45

  Nazdar Supermoťáci,

  nechceli by ste sa aj Vy pripojiť k téme Supermoto na Slovensku?
  Keď všetci budeme len sedieť doma pred telkou, tak sa nám tento šport nerozhýbe, pridajte sa k téme a vyburcujte tých, ktorý uvažujú o tomto športe, nebojte sa že sa Vám zaplní trieda ďalšími jazdcami.
  Bolo by to len na osoh a aj na Vaše zrýchlenie.

  Dnes nemá kto písať pozitívne články a ovplyvňovať kladne šport na Slovensku, väčšina slovákov len kritizuje, vulgárne napadá druhých ale sami nič nedokážu.Tých je 95 %.
  Držím palce supermotu v roku 2008!
  Pekné vianoce motorkári! 😉

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri