Connect with us

Spravodajstvo

Dakar 2014 je už história

Publikovaný

on

Práve skončený 36. ročník slávnej Rally Dakar sa do histórie zapíše ako vôbec najťažší odkedy sa táto súťaž presťahovala do Južnej Ameriky. Do cieľa v čílskom meste Valparaíso dorazilo 204 vozidiel, čo predstavuje len 47% z pôvodných 431 štartujúcich.  

 Tento ročník sa zapíše aj dominanciou španielskych jazdcov, keď zvíťazili nielen medzi motorkami (Coma) ale aj medzi autami (Roma). V prípade Romu môžeme naviac povedať, že sa zaradil do exkluzívneho klubu jazdcov, ktorí dokázali zvíťaziť nielen za volantom auta ale aj v sedle motocykla. Romovi sa to podarilo presne pred 10. rokmi

Ďalšie víťazstvo si vďaka spomínanému Comovi pripísala rakúska KTM, ktorá naďalej zostáva dominantnou značkou a odolala veľkej ofenzíve zo strany značiek Honda a Yamaha, ktoré prišli s jednoznačným cieľom zvíťaziť. Coma však tento rok jazdil vynikajúco a rozhodujúci náskok na svojho najväčšieho súpera si vytvoril už v 4. etape, keď Despres po problémoch stratil na Španiela 40 minút a potom nasledovala 5. etapa, kde Francúz dostal hodinovú penalizáciu a z bojov o celkové prvenstvo prakticky vypadol. Coma naopak s prehľadom zvíťazil a dostatočný náskok si potom udržiaval až do konca súťaže. Úspech KTM potvrdil druhým miestom Comov tímový kolega Jordi Viladoms. Despres sice robil čo mohol a neustále sa posúval v priebežnom poradí smerom hore, no na lepšie ako 4. miesto v konečnom poradí to nestačilo.

 Z pohľadu slovenského fanúšika určite poteší, že do cieľa dorazili obaja naši jazdci, Ivan Jakeš (11. miesto) a Štefan Svitko (9. miesto). Ambície oboch našich boli síce vyššie, no v rozhodujúcich chvíľach sa od nich možno trochu odklonilo šťastie a najmä hodinová penalizácia, ktorú dostali obaja v 5. etape zamiešala kartami a túto stratu sa im už nepodarilo vymazať. Svitko mal naviac v druhej maratónskej etape pád a jednu etapu musel odjazdiť s poškodenou motorkou. Aj vzhľadom nato je konečné umiestnenie výborným výsledkom. To isté platí aj v prípade Jakeša, ktorému ušlo miesto v top 10 len necelých 20 minút. Obom však musíme pogratulovať k predvedeným výkonom a najmä v druhej polovici etáp sa obaja pohybovali v top desiatke jazdcov a potvrdili, že patria medzi špičku na tejto najťažšej rally na svete.  

 Viac na: www.dakar.com

Top traja jazdci na tohtoročnom Dakare, zľava Olivier Pain, Marc Coma a Jordi Viladoms (foto: Maragni F KTM Images)

Advertisement

1 komentár

1 komentár

  1. AIR

    20. januára 2014 at 18:54

    Krasny vykon chalani  👍  👍  👍

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri