Enduro a Countrycross 2019 zahájený tradične v Borskom Mikuláši

Priaznivci countrycrossu sa posledný marcový víkend (30. – 31. 3. 2019) stretli na Búroch – v Borskom Mikuláši. Je zvykom, že práve týmto podujatím Slovenská motocyklová federácia otvára sezónu a ani tentoraz tomu nebolo inak.

Do súťaže bolo prihlásených za oba dni 275 pretekárov na motocykloch a 26 pretekárov na štvorkolkách. Trať v Borskom Mikuláši je špecifická. Povrch je zväčša mäkký – pieskový, preto sa vyhĺbia jamy a celý okruh je tak veľmi náročný na kondíciu. To neodradilo súťažiacich v celkovo 18 kategóriách, kde štartujú najmladší dorastenci, ženy, profíci, či skúsení veteráni.

Absolútnym víťazom v Borskom Mikuláši sa stal Tomáš Zboran (SVK), ktorý podal perfektný výkon a zaslúžene vyhral aj svoju triedu MM SR E2. Tomáš počas zimnej prestávky presedlal zo štvortaktnej 250-ky na dvojtaktnú, tá mu zapasovala perfektne a jeho jazda bola zaujímavá aj po diváckej stránke. V sobotu mu výborne konkuroval Thomas Hostinský (SVK), ktorý v nedeľných pretekoch neštartoval (Thomas sa musel pripraviť na Majstrovstvá Európy v endure, ktoré nasledujúci víkend absolvuje v Portugalsku). V triede MM SR E1 zvíťazil Marek Haviar (SVK), ktorý sa do pretekov vrátil po ročnej prestávke. V triede MM SR E3 zvíťazil Miroslav Ševela (SVK), ktorý v tejto triede obhajuje titul z minulej sezóny.

V triede MM SR Junior zvíťazil Martin Giertl (SVK). Martin sa len pred týždňom vrátil späť po zranení do tréningového procesu. V kategórií Kadet prvé miesto získal Rastislav Kokavec (SVK). V kategórií MM SR Dorast si prvé miesto vybojoval Jaroslav Katriňák mladší (SVK). V kategórií Ženy si prvé miesto vybojovala reprezentantka Gabika Čipková (SVK). V triede Superveterán zvíťazil Květoslav Kovář (CZE) a v triede MM SR Veterán si prvé miesto obhájil minuloročný majster Martin Gottvald (CZE).

V triede Slovenský pohár E1 vybojoval prvé miesto Ivan Belko (SVK), v triede Slovenský pohár E2 zvíťazil domáci pretekár Ladislav Bolebruch (SVK) a v triede Slovenský pohár E3 si prvé miesto odniesol Branislav Kanda (SVK).

V triedach Hobby boli jasní favoriti, ktorí obhájili prvé miesta v oboch dňoch. V triede Hobby E1 bol najrýchlejší Filip Tretina (SVK), v triede Hobby E2 zvíťazil Roman Ridzoň (SVK) a v triede Hobby E3 Preteky štvorkoliek boli rozdelené do dvoch tried: Quad 1 v ktorej zvíťazil český reprezentant Martin Miřejovský (CZE) a treida Quad 2, kde zvíťazil Richard Beňo (SVK).

Úvod sezóny v Borskom Mikuláši dopadol veľmi dobre, začo patrí poďakovanie organizátorom – Rallycross klub Borský Mikuláš, zúčastneným pretekárom, sponzorom a tiež aj divákom, ktorí urobili peknú kulisu celému podujatiu.

Sezóna SMF – Enduro a Countrycross pokračuje podujatím Countrycross 13. a 14. apríla v Skýcove, kde ste všetci srdečne vítaní.

Text: Jaroslav Gažo, foto:  Peter Ruža